HAFTANIN ÖZETİ/ 20-27 Nisan 2015Pazartesi, 27 Nisan 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 20-27 Nisan 2015 Sebahat NECİBBursa Mestanlılar Derneği'nden kitap toplama kampanyası. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin kütüphanesine Türkçe romanlardan ihtiyaç olduğunu öğrenen Bursa Mestanlılar Derneği Türkçe roman toplama kampanyası başlattı. Romanların 19 Mayıs'a kadar toplanıp, Ömer Lütfi Derneğine teslim edilmesi öngörülmektedir.

***

Yazın yeni bir mülteci akını bekleniyor. Mülteciler için Yardım Kurumu Başkanı Nikola Kazakov, yılın ilk üç ayında geçen yıla mülteciler sayısında artış olduğunu bildirdi. Kazakov, "Temmuz-Eylül ayları arasında ülkeye yeni bir mülteci akını olması bekleniyor. Bulgaristan'a mülteci akışı başlıca Suriye, Irak ve Afganistan'dan olmak üzere devam ediyor" diye belirtti.

***

Bulgaristan'da Türk lidere saldıran kişinin cezası kesinleşti. Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğu Türklerden oluşan muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'a silahlı saldırı düzenleyen Oktay Enimehmedov'a verilen 3,5 yıl hapis cezası kesinleşti.

***

Bulgaristan Kosova'yı AB Yolunda Destekleyecek. İki ülke arasındaki ilişkilerin başarıyla geliştiğini değerlendiren Plevneliev, Bulgaristan'ın Kosova'yı geleceği parlak olan ticari bir ortak olarak gördüğünü ve gelecek aylar zarfında iki ülke arasında yatırımların korunmasını öngören anlaşmanın imzalanacağını kaydetti.

***

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe 'den Bulgaristan'a yine yardım eli. Bulgaristan'da Mart ayında meydana gelen kar felaketinde zarar güren vatandaşlara Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'den kardeş Mestanlı Belediyesine yaklaşık 2 bin koli erzak yardımı verildi.

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: "İktidar ulusal popülizm ve faşizmden kurtulması lazım" dedi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, Paskalya tatilinin ardından Parlamento'nun ilk oturumunda parti adına okuduğu deklarasyonda ulusal popülist ve faşist partilerin yönetimden çıkarılması karşılığında hükümete stratejik konularda destek vaat etti.

***

Hasan Azis, "Perperikon-Geçmiş ve Gelecek" projesinin hibe sözleşmesini imzaladı. 748 203 Avro maliyetindeki proje, Kültür Mirası ve Çağdaş Sanatlar BG 08 Programı'nın 1 Nolu Kültürel Mirasın Restorasyonu, Yenilenmesi ve Korunması Tedbiri gereğince Avrupa Ekonomik Alanı Mali Mekanizması kapsamında finanse ediliyor.

***

Kırcaali'de Ömer Lütfi Kültür Derneği'ne bağlı Kültür Eğitim Merkezi'nin açılışı yapıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altında faaliyet yürütecek Kültür Eğitim Merkezi'nin açılışı yapıldı. Açılış kurdelesini Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, T.C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İmren Kaygısız, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Başkanı Bahri Ömer, HÖH Kırcaali milletvekilleri Erdinç Hayrulla ve Şabanali Ahmet, HÖH Şumnu Milletvekili Aydoğan Ali, Kırcaali Vali Yardımcısı Selviye Ahmet, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena ve Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet tarafından kesildi.

***

Kırcaali'de coşkulu 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ile Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Etkinlik, T. C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş'ın himayesi altında gerçekleştirildi.

***

Bulgaristan, 1915 Olaylarına "Toplu Katliam" dedi. Bulgaristan Parlamentosu, 1915 olaylarını "toplu katliam" olarak nitelendiren kararı kabul etti. Yasa niteliğini taşıyan kararla 24 Nisan "kurbanları anma günü" ilan edildi. Parlamentodaki 193 milletvekilinin katıldığı oylamada karar, aleyhte 36 oya karşı 157 oyla kabul edildi.

***

Başbakan Borisov: "Perperikon, Bulgaristan'ın sahip olduğu gerçek bir mücevher" dedi. Trak başkenti Perperikon Kalesini ziyareti sırasında Başbakan Boyko Borisov, hükümetin Perperikon Arkeoloji Kompleksi'nin restorasyon projesinin finanse edilmesi üzere 220 bin leva tahsis ettiğini, onlardan 180 bin levanın kazı çalışmalarının devamı, kalan diğer 40 binin ise bakım yapılması için verildiğini bildirdi.


YAZARIN DİĞER YAZILARI