HAFTANIN ÖZETİ/ 9-16 Şubat 2015Pazartesi, 16 Şubat 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 9-16 Şubat 2015 Sebahat NECİBMakas yolu genişletilecek. Kırcaali'yi iki günlük iş ziyaretinde bulunan Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Lilyana Pavlova, "Makas yolu yaz aylarında beklenmedik yüksek oranda araç trafiği yaşandığı için daha bir şerit olarak genişletilecek. Ek şeritle ilgili arazilerin kamulaştırılmasına ilişkin prosedürlere başlanacak. Bu da en az 8 ay sürecek. Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'nın bulunduğu bölgede de genişletme yapılacağı için arazi kamulaştırılması gerekecek" diye bildirdi.

***

Uluslararası Af Örgütü'nden Bulgaristan'a eleştiri. Başkent Sofya'da basına tanıtılan "Gözden kaçan gerçekler: Bulgaristan'daki nefret suçları etkin bir şekilde soruşturulmuyor" başlıklı raporda, ülkedeki adalet organlarının bu tavrı nedeniyle korku, şiddet ve ayrımcılık yayan eylemlerin körüklendiği belirtildi.

***

Kırcaali ilinde Belediye Başkanı adayları, seçimlerden 35 gün önce belli olacak. HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, "HÖH partisinin Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri adaylarına ilişkin listeler ekim ayında yapılacak yerel seçimlerden 35 gün önce belli olacak. Bu durum hem ülke, hem Kırcaali ili için geçerlidir. Bizim ilde HÖH partisi tüm yedi Belediye Başkanı makamını ve tüm yedi yedi yerel meclislerde çoğunluk kazanacak" dedi.

***

Kırcaali Müftülüğü, imamlarla istişare toplantısı düzenledi. Kırcaali Bölge Müftülüğü 2015 yılı için ilk olarak bölgede imamlarla İstişare toplantısı düzenledi. Merkez Camii'nde imam Avni Tahir tarafından okunan Aşrı Şerif sonrasında, imamları selamlayan Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet gündem maddelerini arz etti. Müftü, imamlara dağıtılan Başmüftülüğün Helal Dairesi tarafından Helal Sertifikası alan şirketlerin listelerini camii cemaatlerine bildirilmelerini rica etti. Başmüftülüğün Ezan ve Makam Dersi düzenlediğini ilgili hocalara arz etti.

***

Züfettin Hacıoğlu, "Türkiye, Yunanistan'daki değişikliği iyi okumalı, iyi ilişkiler kurmalı" dedi. Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Yunanistan'da Aleksis Çipras'ın başbakan olmasına ilişkin, "Türkiye, Yunanistan'daki değişikliği iyi okumalı, iyi ilişkiler kurmalı ve Batı Trakya'da Türk azınlığın Lozan Antlaşması'ndan kaynaklanan haklarının iadesi için azınlıklarla beraber çalışma yapmalıdır" dedi.

***

Bulgaristan, Ukrayna için vize rejimini kolaylaştıracak. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Kiev Büyükelçiliği ve Odessa'daki başkonsolosluğa talimat verdiklerini, Ukrayna'daki çatışma bölgelerinden kaçmak isteyen Bulgar kökenli Ukrayna vatandaşlarına kolaylıkla vize verileceğini duyurdu.

***

Bulgaristan'da milli güvenlik görüşmeleri. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in de katıldığı toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında Bulgaristan'da NATO ile birlikte yılsonuna dek planlanmış tatbikat ve ortak çalışmalar için, farklı zamanlarda toplam 70 ağır silahın geçici olarak konuşlandırılacağı açıklandı.

***

Bulgaristan'da ilk defa bir Türk kökenli Büyükelçi oldu. Daha önce Avrupa Parlamentosu (AP) Bulgaristan milletvekili olan 43 yaşındaki Metin Kazak, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in imzasıyla Bulgaristan'ın Katar büyükelçisi olarak atandı. Metin Kazak, yaptığı açıklamada, büyükelçilik görevinin kendisi için büyük bir onur olduğunu ama aynı zamanda da sorumluluk alma anlamına geldiğini söyledi.

***

Başbakan Borisov‘un uçağı kaza atlattı. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nun (BNT) haberine göre, başkent Sofya'daki havalimanından kalkış yapan Falcon tipi uçağın tekerleklerinde teknik bir sorun meydana geldi. Uçağın yakın depolarının dolu olması nedeniyle yaklaşık bir saat Sofya semalarında tur atan pilotlar 5. denemede iniş yapmayı başardılar.

***

Kırcaali bölgesinde Umre organizasyonuna büyük ilgi. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Başmüftülük tarafından organize edilen Umre ziyaretine Kırcaali bölgesinde büyük ilgi olduğunu bildirdi. Şu ana kadar 12 Umre adayının Bölge Müftülüğüne başvuruda bulunduklarını belirtti. Umreye katılanlar Müslümanların kutsal topraklar Mekke ve Medine'yi, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) mezarının da bulunduğu Mescid-i Nebevi'yi ve kutsal yerlerde bulunan İslam'la ilgili başka tarihi yerleri ziyaret ediyorlar.

***

Filibe Cuma Camii'nde barış ve hoşgörü mevlidi yapıldı. Filibe'de bir yıl önce Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'ne taşlar ve yanıcı maddelerle yapılan saldırıların yıldönümü sebebiyle barış ve hoşgörü mevlidi düzenlendi. Mevlit Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet yanı sıra Filibe, Şumnu ve Ustina Cami imamları tarafından okundu. Cuma namazı öncesi Filibe Bölge Müftülüğünde tüm protokol üyeleri hep beraber Türk kahvesi ve Türk çayı içtiler.

***

Bulgaristan'ın aşırı milliyetçileri Kırım'ın ilhakını tanıdı. Kırım Parlamentosu Basın Servisi'nden 12 Şubat tarihinde yapılan açıklamada, Bulgaristan'ın aşırı milliyetçi partisi temsilcilerinin Kırım'a ziyaretinin esas amacının "Kırım Federal Bölgesi'nin Rusya Federasyonu'na bağlanmasını tanımak" olduğu belirtildi.

***

Aşırı milliyetçilerin meşaleli yürüyüşü. Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova'nın yasakladığı etkinlik, son anda belediye ile BNS arasında sağlanan mutabakat sonucu gerçekleşti. Şehrin merkezindeki Halk Kültür Sarayı (NDK) önünde toplanan yüzlerce genç, yüzlerce polis ve jandarma görevlisinin eskortu ile 1938 yılında komünist teröristlerce öldürülen General Hristo Lukov'un evine kadar yürüdü, yolda ellerinde taşıdıkları meşaleleri yaktı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI