HAFTANIN ÖZETİ/23-30 Mart 2015Pazartesi, 30 Mart 2015

HAFTANIN ÖZETİ/23-30 Mart 2015 Sebahat NECİBBulgaristan Türkleri bir değerini daha yitirdi. Değerli şairimiz Zahit Güney bugün Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Zahit Güney'in "İnsan Olmak"(1997), "Bölüşmek" (2002), "İnsan Yanım" (2006) ve "Yaşım Hep On Bir" (2011) adlı şiir kitapları çıktı. Değerli şairimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Mekanı Cennet olsun! Ailesi, yakınları ve tüm edebiyat dünyasının başı sağ olsun!

***

Vatandaşlar, süresi dolan pasaportlarını Pasaport Şubesine teslim etmek zorundalar. İçişleri Bakanlığı Kırcaali Basın Bürosu'ndan vatandaşların süresi dolan pasaportlarını yenilemeyi düşünmeseler bile Pasaport Şube Müdürlüğü'ne teslim etmeleri gerektiği bildirildi. Bu üç ay süre içinde yapılmadığı takdirde 20 ile 150 leva arasında değişen para cezası verilecek.

***

Bulgaristan'da güvenlik teknolojileri fuarı. Güvenlik, koruma ve itfaiyecilik alanında son teknoloji örneklerin sergilendiği 22. Uluslararası Security Expo Güvenlik Teknolojileri Fuarı başkent Sofya'da açıldı. açıldı. İnter Expo Center merkezinde düzenlen fuarda, mikro video kameralar, ev ve iş yeri güvenliği sistemleri, yüksek çözünürlük ve kaliteli görüntü sağlayan integral gözetim sistemleri üzerine çok sayıda ürün sergileniyor.

***

Aşırı milliyetçi liderden Müslümanlara ağır hakaret. Aşrı milliyetçi lider Simeonov'un Müslümanlara hakaret ederek, ezan veren hoca hakkında "Anlaşılmaz bir dilde uluyor" sözleri büyük tepkiye neden oldu. Simeonov'a cevap vermek için kürsüye çıkan HÖH milletvekili Aliosman İmamov, bu tür benzetmenin Müslümanlar için büyük hakaret olduğunu belirterek, "Bizim milletvekillerinden biri kalkıp bu benzetmeyi papaz hakkında yapsa ne olurdu.

***

Türk vatandaşını gasp eden şahıs tutuklandı. Haskovo Emniyet Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, geçen ayın sonunda Haskovo merkezindeki Sıedinenie bulvarında 46 yaşındaki bir Türk vatandaşını gasp eden 28 yaşında şahısın tutuklandığı bildirildi. Türk vatandaşı Haskovo merkezinde kimliği belirsiz bir kişi tarafından dövüldüğü, üzerinde bulunan 4 700 leva, 1 250 avro ve 1 000 Türk lirasının da çalındığı bildirilmişti.

***

Bölge Müftüleri Kırcaali'de bir araya geldi. Programa Bölge Müftüleri haricinde, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Aziz ve Peder Petır da iştirak etti. Ev sahibi Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed selamlama konuşmasında, Bölge Müftüleri - Meslektaşları, Kırcaali'ye adeta bir Bayram yaşattıklarını belirterek, kendilerine bu anlamlı ziyaretten dolayı kalben teşekkür etti.

***

İnsan hakları savunma alanında faaliyet gösteren Bulgaristan Helsinki Komitesi'nin (BHK) basına açıkladığı 2014'e ait raporunda, ülkede tüm alanlarda gerileme tespit edildiği bildirildi. BHK Başkanı Krasimir Kınev, çocuk esirgeme kurumları, cezaevleri, adalet sistemindeki sorunların, azınlıklar ve yabancılara karşı ayrımcılık eylemlerinin, ülkedeki işlenen insani suçlar arasında başlıca maddeleri oluşturduğunu ifade etti.

***

Avrupa Konseyi'nden Bulgaristan'a uyarı. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Bulgaristan'daki cezaevi ve karakollardaki uygulamaları ve fiziki koşulları eleştirdi. Komite tarafından yayımlanan bildiride, Bulgaristan, daha önce bu ülke ile ilgili raporlarda yer alan tavsiyeleri dikkate almamakla suçlandı.

***

Kırcaali'de heyelan onlarca aileyi evsiz bıraktı. Kırcaali bölgesinde son yağan yağmur ve karlardan sonra şehre yakın bazı köylerde şimdiye dek görülmemiş heyelan sonucu onlarca ev harap oldu. Şehre 5 km uzaklıkta bulunan Sipey (Duranlar) köyünün hemen hemen yarısı toprak kayma sonucu yaşanamaz hale geldi.

***

Haskovo Belediye Meclisi'nin 'Ermeniler Parkı' kararı. Haskovo Belediye Meclisi'nin oturumunda şehirdeki eski bir parkın adını 'Ermeniler Parkı' olarak değiştirilme teklifi onaylandı. Hak ve Özgürlükler Hareketi meclis üyeleri şehirde yaşayan Ermenilerin böyle bir parkı hak ettiklerini, ancak yapılan teklifteki 24 Nisan kelimesinin düşmesini istediklerini açıkladılar. Haskovo Belediye Başkanı Georgi İvanov, şehirde Ermenilerin yaşadığını, Ermeni kilisesi ve Ermeni Kültür Derneğinin olduğunu, Ermeni Parkı'nın da olmasının normal olduğunu söyledi.

***

T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Elmalı Baba Tekkesini ziyaret etti. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve heyeti, Momçilgrad (Mestanlı) İlçesi'nin Mandacı (Bivolyane) köyünde bulunan Elmalı Baba Tekkesi'ni ziyaret ederek, bu bölgedeki Alevi halkıyla görüştü. Süleyman Gökçe, Elmalı Baba Tekkesi'ni T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Büyükelçilik ve Başkonsolosluk mensupları ile birlikte ziyaret etti.

***

Barutin'de Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıldı. 28 Mart 2015 tarihinde Dospat İlçesi'nin Barutin köyünde 1972 yılında gerçekleştirilen asimilasyon politikasının kurbanlarını anma töreni düzenlendi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, törene katılanlara hitaben yaptığı konuşmasında, "Barutin"de gerçekleşen olaylara tarih dersi kitaplarında yer verilmelidir ve 43 yıl önce bu meydanda hayatını kaybedenlerin isimleri tarih kitaplarında bir kahramanlık örneği olarak okunmalıdır.

***

Kırcaali'de bayanlara yönelik dini sohbetler düzenleniyor. Kırcaali Bölge Müftülüğünde genç kızlara ve bayanlara yönelik ''Temizlik- Maddi ve Manevi Arınma" konulu ders-sohbet düzenlendi. Kırcaali Bölge Vaizesi Sibel Mehmet'in gerçekleştirdiği sohbete katılan genç kızlar ve bayanlar merak ettikleri konularda hocaya soru yöneltme fırsatı da buldular.

YAZARIN DİĞER YAZILARI