HAFTANIN ÖZETİ / 19-26 Mayıs 2014Pazartesi, 26 Mayıs 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 19–26 Mayıs 2014 Sebahat NECİBBu haftaya Cebel'de anma töreniyle başladık. Bulgaristan'da 19 Mayıs 1989 yılında dönemin totaliter komünist rejimine karşı Kırcaali'nin Cebel ilçesinde Türklerin başlattığı protesto yürüyüşlerinin 25'ci yıl dönümünde binlerce kişinin katılımıyla anma toplantısı düzenlendi.

Bazı kişiler geçmişteki 500 küsur yılın edebi acılarını bize her daim ve her fırsatta gözümüze sokuyorsa, bizim o kadar geriye dönmemize gerek yok, sadece 25 yıl önce yaşananları ve onları yaşatanları hatırlatmamız yeterlidir. Bu yüzden geleceğimize ve kendimize sahip çıkabilmemiz için geçmişimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor.


***

Kırcaali'de ilk defa 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) ilk kez Kırcaali'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlama etkinliği düzenledi. Kırcaali gençlerinin doldurduğu salonda çok sayıda aydın vardı.

Teşekkürler TÜRKSAD! Böyle sivil toplum kuruluşları var oldukça kimliğimizi asla unutmayacağız. Türk gençleri Atalarının yolunda ilerlemeye devam edecek.

***

Bulgaristan Başmüftüsü Aliş, Ortodoks Kilisesi Başpatriği Neofit ile görüştü. Bulgaristan Başmüftüsü Hacı Mustafa Aliş, dini kurumların, toplumun ahlakından sorumlu olduğunu belirterek, dinin alternatifinin olmadığını söyledi. Başmüftü Aliş, Ortodoks Kilisesi Başpatriği Neofit ile Bulgaristan Merkez Patrikhanesi'nde bir araya geldi. Bulgaristan Başmüftülüğünün yazılı açıklamasında, iki liderin, devlet ve belediye okullarında din dersi verilmesi ihtiyacını ele alarak, Diyanet Yasası'nda yapılması gereken değişiklikleri görüştüğü belirtildi.

Sevgi, barış, alçak gönüllülük, adalet ve erdem, hoşgörüyü doğururlar.

***

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Pristoe köyünde anma törenine katıldı. Asimilasyon kampanyasına karşı direniş eylemlerinin 25. yıl dönümü dolayısıyla ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Kaolinovo kentine bağlı Pristoe köyünde anma töreni düzenlendi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Pristoe köyünün, komünist rejimin zulümlerine karşı başkaldırışın bayrağını çektiğini söyledi.

Sayın Rosen Plevneliev'in anma törenine katılarak göstermiş olduğu saygı için teşekkürler. Umarım karşılıklı hoşgörü her zaman devam eder.

***

Momçilgrad İlahiyat Lisesi mezunları için diploma töreni. Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesinin 27 mezunu Nov Jivot Toplum Merkezinde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Mezun olanları tebrik ediyor, onları yetiştiren hocalarımıza da teşekkür ediyorum.

***

Filibe'de Türkçe Şiir Gecesi etkinliği düzenlendi. T.C. Filibe Başkonsolosluğunun desteğiyle gerçekleştirilen etkinlik, Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle saygı duruşuyla başladı. Program çerçevesinde Türk Dili Bölümü öğrencileri çeşitli şairlerden şiir okudular, Türkçe şarkılar seslendirdiler.

Türk Dili Bölümü öğrencilerimizin böyle güzel organizasyonlar düzenlemeleri çok güzel. Daha nicelerini görmek umuduyla.

***

Bulgaristan, Brüksel'e yollayacakları 17 milletvekilini belirledi. Kesin olmayan ara sonuçlara göre.
GERB, verilen oyların yüzde 30,66'sını alarak AP'ye 6 milletvekili yollayacak. BSP oyların sadece yüzde 18,98'ini alarak 4 milletvekili seçtirmeyi başardı. HÖH, ülkenin oyların yüzde 17'sini alarak, ülkenin 3. en büyük siyası partisi olma konumunu korudu. HÖH, seçim kampanyası sırasında hedeflediği gibi AP'ye 4 milletvekili yollayacak.

Tüm vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olması dileğiyle.

YAZARIN DİĞER YAZILARI