HAFTANIN ÖZETİ / 15-21 Nisan 2014Pazartesi, 21 Nisan 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 15-21 Nisan 2014 Sebahat NECİBBUKET Sanat Yarışmasında Ömer Lütfi Kültür Derneği Kırcaali Türk Folklor Ekibi birinci oldu. Sofya'da amatör sanatçıların katıldığı ulusal BUKET 2013-2014 yarışmalarının finali gerçekleşti. Halkoyunları dalında Ömer Lütfi Kültür Derneği Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Zeybek dansıyla birinci yeri kazandı.

Farklı etnik ve dini azınlıkların temsilcileri katıldığı bir sahneyi paylaşması gurur vericiydi. Burada bir şeyi paylaşmadan geçemeyeceğim. O gün çok sayıda basın mensubu etkinliği ölümsüzleştiriyordu. Aralarında TRT TÜRK Bulgaristan sorumlusu Sevda Dükkancı da vardı ve çekim yapıyordu. Birkaç gün sonra TRT TÜRK Sofya'da düzenlenen BUKET yarışmasını ekranlarda verdi. Ancak yarışmada halkoyunları dalında Ömer Lütfi Kültür Derneği Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Zeybek dansıyla birinci yeri kazandığı ne haberin metninde ne de görüntüde yer almadı. Haberde tüm ekiplerin (Bulgar, Pomak, Roman v.s.) görüntüleri 1 saniye de olsa ekrana sığdı ama Kırcaali Türk Folklor Ekibi sığamadı veya sığdırılamadı. Görüntüyü geçtim, belki de sığamadı ama en azından haber metninde derneğin ismi belirtilmesi gerekiyordu. Ne de olsa ekip birincilik kazanmış en azından ismi haberde geçmeliydi. Folklor ekibinden bir katılımcı olarak Sevda Dükkancı'yı şiddetle kınıyorum. Oradaki gençlerin bu oyunu hazırlaması aylarını aldı, o yarışmaya katılmak için 8 saat yolculuk yaptılar, alın teri döktüler, Türk halk oyununu gururla sergilediler ve bunun karşılığını birinci olarak elde ettiler. Lakin Sevda Dükkancı'nın hazırladığı programa sığdırılamadılar. Bir gazeteci tarafsız olmalı ve şahsi tutumunu göstermemeli.

***

Faruk Yılmaz ile Türkülerde Rumeli Kırcaali'den canlı yayınlandı. Programda Kırcaali Belediye Başkanı müh. Hasan Azis konuşmacı olarak yer aldı. Türkülerde Rumeli programında seyirciler canlı olarak Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Bulgar Halk oyunları Ekibi ve Buket Koro grubunu izleme fırsatı buldu.

Muhteşem bir programdı. Kırcaali şehrinin kültürü, hoşgörüsü, güzelliği, geçmişi, geleceği 3 saatlik programla seyircilerin ekranlarına konuk oldu.

***

21. yüzyılda Türkiye-Bulgaristan ilişkileri konferansı. "Dost ve müttefik Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler tüm alanlarda mutluluk verici bir düzeyde gelişmeye devam ediyor" diyen Büyükelçi Süleyman Gökçe, "Türkiye-Bulgaristan ilişkileri çok olumlu bir düzlemde seyrediyor. Biz bunu hem derinleştirmek, hem genişletmek, olumlu bir gündem üzerinden, daha da zenginleştirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin her alanda güzel devam etmesi dileğiyle.

***

Stara Zagora Belediye Meclisi sözde Bulgar Soykırımı Deklarasyonunu kabul etmedi. Stara Zagora Belediye Meclisinin 16 Nisan 2014 tarihli oturumunun gündeminde yer alan Bulgar Soykırım iddiasıyla sunulan kınama deklarasyonu BSP ve GERB partisi meclis üyelerinin oturumu terk etmeleri sonucunda kabul edilmedi.

İlk defa BSP ve GERB iyi bir olaya imza attılar, umarım devamı gelir.

***

Edirne'nin Bulgaristan sınırında 4 ceset bulundu. Edirne'nin Bulgaristan sınırındaki Budakdoğanca Köyü'nde önceki gün kaçaklara ait olduğu sanılan 4 cesedin bulunduğu alanda, jandarma ekipleri tarafından yapılan ikinci aramada üçü 4 yaşlarında kız, 4 ceset daha bulundu. Bölgede yapılan iki farklı aramada bulunan ceset sayısı 8'e yükseldi.

Son 30 yıl zarfında bu sınır kapısındaki olaylar anlatılsa roman olur. Ne acılar, ne sevinçler, ne paylaşımlar yaşandı oralarda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI