HAFTANIN ÖZETİ/ 27 Nisan-04 Mayıs 2015Pazartesi, 04 Mayıs 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 27 Nisan-04 Mayıs 2015 Sebahat NECİBSavunma Bakanlığı, sınır güvenliğine destek için 83 kişi görevlendirecek. Savunma Bakanı Yardımcısı Dimitar Kuyumciev ve İçişleri Bakanı Yardımcısı Filip Gunev, Türkiye sınırının yakınında bulunan Elhovo kentini ziyaret etti. İki bakan yardımcısı, bu ziyaretle sınır güvenliği konusunda iki bakanlığın ortak çalışmalarını başlatmış oldu. Buna göre, ilk etapta Savunma Bakanlığı 174 kilometrelik Bulgaristan-Türkiye sınırındaki güvenliği artırmak için 83 görevli ve 43 araç tahsis edecek.

***

Besicilerden süt üreticiliğinin çökmek üzere olduğuna dair uyarı. Avrupa ülkelerinden ucuz fiyata ithal edilen olgunlaştırılmış süt piyasayı alt üst ediyor. Bu yüzden besiciler ülkedeki süt fiyatlarının oldukça düşmesinden yakınıyor. Süt kitle halinde litre başına 45 stotinkaya satın alınıyor. Fakat Kuzey Bulgaristan'da bazı satış noktalarında bir litre süte 30 stotinkadan az rekor düzeyde düşük fiyat ödeniyor.

***

Başbakan Boyko Borisov: "Sığınmacı merkezlerinin kurulması şart"'dedi. Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova Türkiye sınırına yakın Svilengrad Bölge Gümrük Müdürlüğü'nden 21 personeli görevden almasının ardından göreve yeni atanan Komiser Antonio Angelov'u kamuoyuna tanıtırken, "Kaçakçılık ve kaçak göçle mücadele alanında gurur verici sonuç yok" diye konuştu.

***

Kırcaali'de ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu ile unutulmaz Kutlu Doğum programı. Kırcaali Bölge Müftülüğü, Makaza Oteli'nde Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa(S.A.V.)'ın dünyaya teşriflerinin 1444. yılı nedeniyle "Farklılıklarımızla Beraber Yaşayalım" başlığı altında Dünya Güzel Kuran Okuma birincisi Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun teşrifleriyle geniş katılımlı Kutlu Doğum programı gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun sunduğu ilahi konser yoğun ilgi gördü. Kırcaali bölgesinden yaklaşık 1 200 Müslüman'ın izlediği programdan sonra hayranları sanatçı ile fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

***

Gazeteci Resmiye Mümün'ün "Minik Serçe" isimli şiir kitabı tanıtıldı. Kırcaali Haber gazetesi muhabiri şair Resmiye Mümün'ün "Minik Serçe" isimli üçüncü şiir kitabının tanıtımı yapıldı. Ömer Lütfi Kültür Derneği, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği, Recep Küpçü Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen etkinlik Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin yeni açılan Kültür Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nu doldurdu. Geçen yıl kaybettiği annesine ithaf ettiği üçüncü kitabı için gazeteci şair dostları ve Kırcaalili şiir severlerden bol bol alkış ve tebrik aldı.

***

Bulgaristan Gümrük Müsteşarı Kapıkule'yi ziyaret etti. Bulgaristan Gümrük Müsteşarı Vanyo Tanov, Kapıkule Sınır Kapısı'nı ziyaret etti. Türk-Bulgar gümrükleri arasındaki işlemlerin daha hızlı, kolay ve güvenli yürütülmesi, kaçakçılıkla mücadele ve bilgi paylaşımında daha sıkı işbirliği konularını görüşmek üzere, sınır kapısına gelen konuk müsteşarı Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü vekili Gürkan Örgel ağırladı.

***

Bulgaristan: Çağdaş Türkiye'ye karşı değil. Bakan Mitov, "Bulgaristan-Türkiye ilişkileri muazzam derecede önemlidir. Bir NATO ülkesi, ayrıca dost ülke Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmamasına kesinlikle müsaade edemeyiz" diye konuştu. Bulgaristan parlamentosunun 24 Nisan'da aldığı 1915 olaylarını "toplu katliam" olarak niteleyen kararına değinen Mitov, "Bu karar kesinlikle çağdaş Türkiye'ye karşı alınmış bir karar değildir" dedi.

***

Kırcaali ve Ardino belediye başkanları "Ayın Belediye Başkanı" yarışmasını kazandılar. Belediye Başkanları "Afet Durumlarda Tepki" kategorisinde "Ayın Belediye Başkanı" oylamasına katıldılar. Nüfusu 20 binden fazla kişi ilçe kategorisinde Ayın Belediye Başkanı oylamasında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis birinci oldu. Azis, oyların yüzde 55'ini aldı. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat nüfusu 20 bin kişi altında ilçeler arasında birinci oldu.

***

Kırcaalilerin sağlığı için kurban eti dağıtıldı. Kırcaalilerin sağlığı için binlerce vatandaşa kurban eti dağıtıldı. Kuzey Arpezos Parkı'nda düzenlenen tören Kırcaali Hıristiyan Cemaat Başkanı Peder Petır Garena'nın yaptığı dua ile başladı. Daha sonra Belediye Başkanı, Peder Petır Garena ve Bölge Müftüsü bizzat kendileri eline kepçeyi alıp kazanların başına geçip binlerce vatandaşa kurban dağıttılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI