HAFTANIN ÖZETİ/ 6-14 Nisan 2015Salı, 14 Nisan 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 6-14 Nisan 2015 Sebahat NECİBÜst düzey kademelerdeki yolsuzlukla mücadele birimi faaliyete başladı. Başsavcılığa bağlı üst düzey kademelerindeki yolsuzluk ve rüşvetle mücadele için oluşturulan özel birim bugünden itibaren resmen faaliyete başlıyor. Yolsuzlukla Mücadele Stratejisinin tanıtıldığı sırada açıklandı. Stratejiye göre bu özel birimden başka, Çıkar Çatışmalarının Engellenmesi ve Tespit Edilmesi Komisyonu, BORKOR ve Sofya İstinaf Mahkemesi'nde birkaç daire başkanlığını birleştirecek ve yüksek mevki sahibi kişilerin dürüst çalışıp çalışmadıklarını izleyecek bir kurum oluşturulması da öngörülüyor.

***

Aşırı milliyetçi Vatansever Cephe, seçim kampanyalarında Bulgarca dışında dil kullananlara 3 yıl hapis cezası istedi. Bulgaristan'daki ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) partisi, seçim kampanyalarında resmi dil Bulgarca dışındaki dillerin kullanımına karşı uygulanan cezaların artırılmasını istedi. Başbakan Boyko Borisov'un koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren parti, parlamentoya sunduğu tasarıda, "Seçim öncesi propaganda çalışmalarında Bulgarcadan başka bir dil kullananlara 3 yıla kadar hapis ve 20 bin levaya (10 bin avro) varan para cezası verilmesini" önerdi.

***

Kırcaalili Gürsel Dönmez Bursa'dan Milletvekili Adayı Oldu. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine giderken, partilerin milletvekili adaylarının belirlenmesi ile bir merhale daha aşılmış oldu. Bu süreçte Bal-Türk'ün iki üyesi Kocaeli'den Ak Parti Milletvekili Adayı olurken, Bursa'dan da Bulgaristan / Kırcaalili bir isim Ak Parti'den Milletvekili Adayı oldu.

***

Sağlık Bakanlığı, Adatepe'de altın çıkarmanın tehlikeli olup olmadığını denetleyecek. Bulgaristan Yeşil Ekonomi Merkezi Başkanı Vasil Kıdrinov, Yeşiller Partisi ile birlikte Sağlık Bakanı Petır Moskov'a açık mektup göndermeleri sonucunda Bakan Yardımcısı Adam Persenski, Krumovgrad (Koşukavak) kasabasına yakın Adatepe'de çıkarılacak altı konsantresinin tehlike potansiyeli olan arsenik mineralleri içerip içermediğinin denetlenmesini üstlendiğini bildirdi. Kıdrinov, 36 sayılı yönetmeliğe dayanarak çevrecilerin acil olarak devlet tarafından sağlık denetimi yapılmasını talep ederek, Krumovgrad halkının tehlikede olup olmadığı sorusuna cevap istediklerini belirtti.

***

Bulgaristan'da Yolsuzluklarla Mücadele. Bulgaristan Hükümeti 2015-2020 yılları arasında yolsuzluklarla mücadele için yol haritası çizecek "Ulusal Strateji" belgesini onayladı. Ülkenin istikrarlı gelişim planı kapsamında kabul edilen stratejide, "yolsuzlukların ülkedeki demokrasi ve sürdürülebilir gelişimin en büyük engeli olduğu" ifade edildi.

***

"Radikal İslam" davasının zanlıları tutuklu yargılanmaya devam edecek. Avukatların sunduğu argümanlara rağmen hakim Hristo Penev, dava dosyasının 24.cildinde yer alan ekspertizlerin tartışmasız bir şekilde bu kişilerin facebook profillerinde İŞİD terör örgütüne destek ve savaş çıkarma yönünde mesajlar verdiklerini kanıtladığını ileri sürdü.

***

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş T.C. Filibe Başkonsolosluğu'nu Ziyaret Etti. 3 Nisan 2015 Cuma günü Yunanistan - Batı Trakya Türk Azınlığının ilk ve tek partisi Dostluk Eşitlik Barış /DEB/ Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu'nu ziyaret ederek, Başkonsolos Sayın Alper Aktaş ile görüştü.

***

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş Bulgaristan'ın Cebel Belediyesi'ni Ziyaret Etti. 3 Nisan 2015 Cuma günü Yunanistan - Batı Trakya Türk Azınlığının ilk ve tek partisi Dostluk Eşitlik Barış /DEB/ Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Bulgaristan'ın Cebel Belediyesi'ni ziyaret ederek, Cebel Belediye Başkanı ve aynı zamanda Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanı Sayın Bahri Recep Ömer ile görüştü.

***

Kırcaali'de "Kırsal Kesimlerin AB Fonlarından Desteklenmesi" konulu seminer yapıldı. 11 Nisan 2015 tarihinde Kırcaali'de "Kırsal Kesimlerin AB Fonlarından Desteklenmesi" konulu seminer yapıldı. Seminer Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet ve Hoşgörü Derneği tarafından düzenlendi. Hibe imkanları ve başvuru yapılacak programlar tanıtıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI