HAFTANIN ÖZETİ / 05 - 12 Eylül 2016Pazartesi, 12 Eylül 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 05 – 12 Eylül 2016Nilgün AHMETKırcaali'deki partiler, Bölge Seçim Komisyonu Başkanlığı konusunda anlaşamadı. Kırcaali'deki siyasi güçler Bölge Seçim Komisyonu'na kimin başkanlık edeceği konusunda uzlaşmaya varamadı. 6 Kasım'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ulusal referandum için bugün Kırcaali Valisi İliya İliev'in düzenlediği Bölge Seçim Komisyonu oluşturulmasına ilişkin müzakere toplantısında hem Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi, hem de Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi başkanlık konusunda ısrarcı oldular.

***

Azerbaycan adına güreşen Elis, Ayvaz köyünün gururu olmaya devam ediyor. Azerbaycan Güreş Ulusal Takımı adına güreşen Ayvaz (Vırben) köylü Elis Manolova (Elis Ahmet) Fransa'nın Macon (30 Ağustos - 4 Eylül) kentinde yapılan Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda 67 kiloda çetin geçen mücadeleler sonunda tunç madalya kazandı.

***

Bulgaristan'daki bankalar rekor seviyede kazançlar elde etti. ‘Capital Daily' gazetesinin haberine göre yılın ilk yedi ayında Bulgaristan'daki bankalar 909 milyon leva / 459 milyon Avro/ kazanarak, 2015 yılının aynı dönemine göre % 50 kadar fazla kâr elde etmiştir.

***

Virtüöz piyanist ikiz kardeşler Hasan ve İbrahim'den hayır konseri. Virtüöz piyanist ikiz kardeşler Hasan ve İbrahim, 6 Eylül Bulgaristan'ın Doğu Rumeli ile Birleşme Günü kutlamaları kapsamında Smolyan (Paşmaklı) il merkezinde hayır konseri verdiler.

***

Tarım sigortasına devlet desteği. Tarım sigortasına devlet desteği yapılmasına ilişkin programa başvuru döneminde toplam 2 097 892 leva tutarında prime ilişkin 442 başvuru dilekçesi kabul edildi. Şu ana kadar 1 394 630 leva miktarında destek ödenmesine ilişkin 399 sözleşme imzalandı.

***

AB Parlamentosu milletvekili Necmi Ali'nin analizi "AB Parlamentosu Tűrkiye Dostluk grubunun"- AB ve Tűrkiye liderlerine aҫıklama mesajında yer aldı. Avrupa Birliği Parlamentosu Türkiye Dostluk grubu darbe girişimini şiddetle kınadı, Türkiye ve tűrk milletine dayanışma ve destek mesajında bulundu. ALDE ve AB Parlamentosu Türkiye Dostluk grubu űyesi olan Necmi Ali'nin yaptğı analiz grup iҫinde tam destek gőrűrken hazırlanan aҫıklama mesajında yaptığı incelemelerin ҫoğunlukla yer aldığı gőzlerden kaҫmadı.

***

Başbakan, mevkidaşları Merkel, Orban ve Vuçiç ile telefonda görüştü. Başbakan Boyko Borisov Almanya Başbakanı Angela Merkel, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Başbakan Borisov ve Angela Merkel, 16 Eylül'de Bratislava'da gerçekleştirilecek AB üyesi ülkelerin devlet başkanları ve başbakanları arasındaki görüşmeye yapılan hazırlıkları ele aldılar.

***

Bursa Yetkin Eczaneler Zinciri'nden Ardino Hastanesi'ne tıbbi malzeme bağışı. Bursa'da Yetkin Eczaneler Zinciri sahibi Yetkin Tekin Ardino (Eğridere) Hastanesi'ne bağışta bulundu. Ardino sakinlerinin dostları İdris Özdoğan ve Kırcaali'den Cemal Şen'in aracılığıyla Türk ilaç şirketi tekrar sağlık kurumunun ihtiyaçlarını karşılamak için tıp malzemeleri gönderdi.

***

Borisov, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Gençlik İstihdamından Sorumlu Özel Temsilcisi Werner Faymann ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un Gençlik İstihdamından Sorumlu Özel Temsilcisi Werner Faymann ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Başbakan, "Bulgaristan hükümetinin temel öncelikleri arasında gençlere daha yüksek yaşam kalitesi sağlanmasının yanı sıra gençlerin işsizliğinin giderilmesi ve kaliteli eğitimin garanti edilmesi bulunuyor" diye vurguladı.

***

Mali dolandırıcılığı vakalarını raporlayan kişiler özel olarak korunacak. Meclis, Finansal Araçların Piyasa İstismarına Karşı Önlemlerin Uygulanmasına İlişkin Kanun Tasarısı görüşmelerinin ardından ilk okumada kabul edilmesiyle devlet idaresinde suiistimal vakaları hakkında bilgi veren kişilerin özel olarak korunmasına karar verdi. Kanun tasarısı tartışma yapılmaksızın oybirliğiyle kabul edildi.

***

Bulgaristan'da ABNA-SE ve BSANNA toplantısı başladı. 25. Güneydoğu Avrupa Haber Ajansları Genel Asamblesi (ABNA-SE) ve 8. Karadeniz Ulusal Haber Ajansları (BSANNA) yıllık toplantısı Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı.Toplantı, "Kriz zamanlarında haber ajanslarının rolü" temasıyla Bulgaristan Telgraf Ajansı'nın (BTA) ev sahipliğinde, BTA'nın merkez binasında düzenlendi.

***

Garanti Koza'dan Bulgaristan'a milyar euroluk otel, avm ve konut projesi. Garanti Koza, toplam yatırım değeri 1.2 milyar euroyu bulan Bulgaristan'daki iki projesini Dubai Cityscape Gayrimenkul Fuarı'nda tanıttı. Sofya'ya 4 bin 200 konut oteller ve alışveriş merkezleri inşa edecek olan şirket, Balkanlar'da büyüme kararı aldı.

***

Povet köyündeki yeni caminin açılışı yapıldı. Kırcaali'nin Povet (Oruzlar) köyünde yeni inşa edilen caminin resmi açılışı yapıldı. Açılışa katılan konuklar arasında HÖH Milletvekilleri Mustafa Ahmet, Ayhan Etem, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf, Belediye Meclis Üyeleri yer aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI