HAFTANIN ÖZETİ /11 - 18 Eylül 2017Pazartesi, 18 Eylül 2017

HAFTANIN ÖZETİ /11 – 18 Eylül 2017Nilgün AHMETBulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı Koordinasyon Kurulu'na girecek isimler belli oldu . Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin 10.yılı münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Bulgaristan'ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, "Bulgaristan'ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığı Koordinasyon Kurulu'na girecek isimler arasında Simeon Sakskoburgotski ve Rosen Plevneliev de bulunuyor" diye açıkladı.

***

Bulgaristan'dan 275 Müslüman hacca gitti. Bu yıl kutsal toprakları ziyaret eden milyonlarca hacılar arasında Başmüftülüğün himayesi altında hac ibadetini yerine getiren Bulgaristan vatandaşı olan 275 hacı da bulunuyor.

***

Tarım ürünü fiyatları bir yılda yüzde 4,5 oranında arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi 2017 yılının ikinci çeyreğinde, önceki 2016 yılının ikinci çeyreğindeki fiyat endeksine göre yüzde 2 oranında artış gösterdi. Fakat bitkisel ürünleri üretici fiyat endeksi yüzde 0,8 azaldı, hayvansal ürünleri üretici fiyat endeksi ise yüzde 6,3 arttı.

***
Bursa BAL-GÖÇ Proje Ekibi TÜRKSAD Derneğini Ziyaret Etti. Bursa BAL-GÖÇ Derneği tarafından gerçekleşen "Balkanlar'dan Göç Edenler Gelenek Ve Göreneklerini Ne Ölçüde Yaşatabiliyor" projesi ekibi Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD), Kırcaali Haber Gazetesi ve Ömer Lütfi Kültür Derneğini ziyaret etti.

***

Yaklaşık 27 bin çocuk, yurt dışında Bulgarca eğitim görecek. Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenen yurt dışındaki pazar okullarında Bulgaristan vatandaşı çocuğu olan 26 870 öğrenci okuyor. Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Bakanlığın yurt dışındaki 328 pazar okulunu desteklemek için 9 milyon levaya yakın kaynak ayırdığı bildirildi.

***

Kırcaali ile Chikago arasında dostluk köprüsü kuruldu. Kırcaali'nin Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde bulunan Sanat Evi'nde gerçekleştirilen yaz kültür programına Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Chikago şehrinden 7 ve Japonya'dan 1 ressam katıldı. 10 Eylül'de sona eren bu yılki yaz kültür programı "Esnek Fikirler-Eski Dünya, Yeni Dünya" başlığı altında gerçekleştirildi.

***

Momçilgrad'da Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması yapıldı. 11 ve 12 Eylül 2017 tarihlerinde Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması gerçekleştirildi. Yarışmada resmi konuklar arasında Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Selimiye Camii İmam Hatibi Alpcan Çelik, Edirne İl Müftülüğü Duahanı Nuri Böcekbakan, ülke çapından bölge müftüleri, Momçilgrad Belediye Meclisi Başkanı Ömer Hüseyin, Momçilgrad İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov, Şumnu Nüvvab Lisesi Müdürü Şerif Hüsnü ve başka konuklar hazır bulundu.

***

Kırcaaliler, şehir içi trafiğinin yeniden düzenlenmesi için imza topladı. 1 815 Kırcaalili, şehir içi trafiğinin kat kat arttığı göz önüne alınarak, şehir içi trafiğinin yeniden düzenlenmesi için imza kampanyasına katıldılar. 10 kişiden oluşan İnisiyatif Komitesi'nin son iki ayda imza topladığı açıklandı.

***

Meclis, Cumhurbaşkanı Radev'in Çevre Koruma Kanunundaki veto kararını reddetti. Milletvekilleri, Çevre Koruma Kanununda yapılan değişiklikleri yeniden kabul ederek, Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in veto kararını reddettiler. Buna ilişkin yapılan oylamada toplam 218 milletvekili oy kullandı. Onların 138'i kabul oyu kullanırken, 78'i ret oyu kullandı, 2'si ise çekimser kaldı.

***

Almanya Cumhurbaşkanı: AB sınırlarını korumasında Bulgaristan'ı desteleyeceğiz. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Malta'da "Arraiolos" grubu ülkelerinin devlet liderlerinin yıllık toplantısına katılmadan önce Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile görüştü. Steinmeier, "Almanya, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırlarının korunmasına yönelik çabalarını destekleyecek" dedi.

***

Bulgaristan'daki polislerin protestosu. İçişleri Bakanlığı (MVR) görevlileri yine düşük maaşları protesto ettiler. Bu defa başkent Sofya'da Meclis binası önünde eylem yapan polisler, gazetecilere bilgi verdiler.

***

Ardino ve Botevgrad'dan gençler, dinler arası hoşgörü projesine katıldılar. Ardino (Eğridere) ve Botevgrad ilçelerinden toplam 24 genç, "İnsanlar İçin İnsanlar: Hıristiyan ile Müslümanlar Arasında Sosyal Etkileşim" başlığını taşıyan bir projede yer aldılar. Proje, 3-10 Eylül tarihleri arasında Kranevo tatil köyünde gerçekleştirildi.

***

Kırcaali ilinde yaklaşık 14 600 öğrenci yeni eğitim öğretim yılına başladı. Kırcaali Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev, "Doğu Rodoplarda öğrencilerin sayısı giderek azalıyor. Eğitim öğretim yılının başladığı 15 Eylül'de dersliklere giren öğrenciler 15 binin altındadır. Bu veriler tahminidir ve geçen eğitim ve öğretim yılında Doğu Rodoplarda bulunan okulları bitiren öğrencilerin sayısına ilişkin verilere dayanıyor" diye bildirdi.

***

Kırcaali Belediyesi, iki anaokulu çocuklarını 3 boyutlu resimlerle sevindirdi. Yeni eğitim ve öğretimin başladığı 15 Eylül'de Kırcaali'de Vyara, Nadejda ve Lyubov Anaokulu ve Ştastie Anaokulunda kaplan ve üç penguen resmeden 3 boyutlu resimlerin sembolik olarak açılışı yapıldı. Resimler anaokullarına Kırcaali Belediyesi'nin hediyesidir. Resimler, Türkiye'nin Kırklareli şehrinden ressam Eylem Çalışkan tarafından yapıldı.

***

Bursa Eğridereliler Derneği üyeleri, Şeytan Köprüsü'nü ziyaret etti. Bursa merkezli Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Bursa-Ardino (Eğridere) güzergahında üç günlük gezi düzenlediler. Dernek üyeleri geleneksel Sonbahar Kültür Günleri programı kapsamında Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat'ın daveti üzerine ilçe merkezini ziyaret ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI