HAFTANIN ÖZETİ /12-19 Mart 2018Pazartesi, 19 Mart 2018

HAFTANIN ÖZETİ /12–19 Mart 2018Nilgün AHMETTürk Kızılayı ve Bulgaristan Kızılhaçı arasında iş birliği. Türk Kızılayı ve Bulgaristan Kızılhaçı ile 2016 yılında başlatılan iş birliği kapsamında olası bir doğal afet veya kazada tüm Balkanlar'da insani yardım ulaştırabilecek, erken müdahale yapabilecek "Ortak Acil Malzeme Deposu" kuruldu. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık başkanlığındaki heyet, ortak çalışma projeleri kapsamında Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya yakın Lozen köyü bölgesindeki Bulgar Kızılhaçı ile oluşturulan "Ortak Acil Malzeme Deposu"na 6 tır dolusu malzeme getirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20719

***

Haskovo'dan bir grup Müslüman Çanakkale şehitliğini ziyaret etti. Haskovo Bölge Müftülüğü tarafından 10.03.2018 tarihinde düzenlenen Çanakkale gezisine bir otobüs ile elli iki kişi katıldı.Çanakkale savaşının yaşandığı yarımadadaki şehitlikleri ziyaret eden grup, yine Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde Çanakkale deniz ve kara savaşlarını anlatan gösterileri izlediler. Bu geziye katılarak Çanakkale ruhunu tekrar yaşayan grup geziden memnun kaldıklarını ifade ettiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20720

***

Kırcaali ve Silivri belediyeleri, kardeş şehir olacak. İstanbul Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Kırcaali Belediye Başkan Vekili Mümün Ali, iki belediyenin kardeş şehir olması konusunu görüştüler. Kırcaali Belediye heyeti, iki belediye arasında önümüzde kardeş protokolü imzalanması konusunda ön görüşme yapmak üzere Türk belediyesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmeye ev sahipliği yapan Özcan Işıklar, bu yönde ilk adımları çoktan attıklarını belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20721

***

İstiklal Marşının Şairi Mehmet Akif Ersoy Filibe'de Anıldı. Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı kabulünün 97. yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü nedeniyle Filibe'de bir etkinlik düzenlendi. Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan "Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" adlı program, Plovdiv (Filibe) Üniversitesi Türk Dili ve Kültürü Kütüphanesinde düzenlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20723

***

327 rotaryen, Edirne'de Balkanlar'da barış için evet dediler. Edirne Rotary Kulübü tarafından Edirne'de düzenlenen "Balkanlar'da Barış İçin Rotary" Forumu'na dört ülkeden 30 kulüpten 327 rotaryen katıldı. Geleneksel olarak barış forumlarında üç sınır komşu ülke temsil edilmektedir. Bu yıl toplantıya genç Kosova Cumhuriyeti'ndeki Rotary Hareketi temsilcileri de katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20724

***

İranlı diplomat, Kırcaali'yi ziyaret etti. İran İslam Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Hamid Reza Azadi ve Sosyal İşler ve Kültürden Sorumlu Kırcaali Belediye Başkan Vekili Veselina Tihomirova, Kırcaali'de yaptıkları görüşmede kültürel işbirliği konusunu ele aldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20726

***

AK, tüm AB ülkelerini İstanbul Sözleşmesini onaylamaya çağırdı. Avrupa Birliği (AB) Basın Merkezinden verilen bilgiye göre 12 Mart'ta yapılan toplantıda Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ni onaylamamış 11 AB ülkesini onu onaylamaya çağırdılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20730

***

Cumhurbaşkanı, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'unda değişikliklere itiraz etti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'unun bazı hükümlerinin Anayasaya aykırı olduğundan emin olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı," Anayasada kamu düzeni ve ulusal güvenliğin özel güvenlik faaliyetleri için lisanslı firmaların değil, yürütme makamlarının bir taahhüdü olduğu açıkça belirtilmektedir" diye belirtti. Radev,"Devletin bu çok önemli sorumluluğundan kaçması, Bulgaristan vatandaşlarının çıkarına değildir" diye ekledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20731

***

ÇEZ'in Bulgaristan'daki varlıklarının satışını inceleyecek bir komisyon kuruldu. Meclis oybirliğiyle Çek sermayeli ÇEZ'in Bulgaristan'daki varlıklarını İnercom Bulgaria Şirketi'ne satışını inceleyecek bir geçici komisyon kurulması kararı aldı. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Jelyo Boyçev, bu komisyona başkan seçildi. İnceleme komisyonu kurulması önerisi sol partilerden geldi, çünkü sosyalistlere göre, ulusal meclisin enerji gibi stratejik bir sektörde olup biteni tepkisiz bir tanık gibi izlemesi kabul edilemez bir şeydir. Meclisteki çoğunluk öneriyi kabul etti ve satışla ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını destekledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20735

***

Cumhurbaşkanı Radev, SEM üyelerinin atanmasına ilişkin kuralları mahkemeye verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Elektronik Medya Konseyi (SEM) üyelerinin atanmasına ilişkin kuralların bir bölümünün Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu. Devlet Başkanı, Radyo ve Televizyon Kanunu'nun 24.maddesinin 2.fıkrasının iptal edilmesini istedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20737

***

Sofya'da dövülen Metin'in saldırganlarından İvo Tilkov hakkında uluslararası arama kararı. Sofya Şehir Mahkemesi, Georgi Dimitrov'u (Metin) döven zanlılardan İvo Tilkov hakkında uluslararası arama kararı çıkardı. Mahkeme, zanlının bulunduğu yer hakkında güncel bilgi aldıktan sonra Bulgaristan Cumhuriyeti'ne geri dönüşü için bir tutuklama, ya da iadenin derhal yapılması ve mahkeme önüne çıkarılması gerektiğine hükmetmiştir. Emniyet yetkililerinden alınan bilgilere göre sanık Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bulunuyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20738

***

Kırcaali ili belediye başkanları, Eğitim Bakanı ile Türk dili eğitimini görüştü. Kırcaali ili ilçe belediye başkanları Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vilçev ile gerçekleştirdikleri görüşmede okullarda ana dili dersi olarak Türkçe eğitimi için gerçek koşullar yaratılmasını istediler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20739

***

"İnsan Hakları ve Azınlıkların Korunması" konulu seminer yapıldı. 13 Mart'ta Sofya'da "İnsan Hakları ve Azınlıkların Korunması" konulu iki günlük bir seminer başladı. Seminer programı, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü ve Kültürel Etkileşim Derneği ile ortaklaşa düzenlendi. Uzmanlar Doç. Dr. Mihail İvanov, Doç. Dr. Krasimir Kınev, Kemal Eyüp ve Hayri Emin, seminere konuşmacı olarak davet edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20741

***

Borisov, Sefcoviç'e Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi projesini tanıttı. Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Enerji Birliği`nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Sefcoviç ile bir araya geldi. Toplantıda Borisov, Sefcoviç'e Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi projesini tanıttı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20744

***

Doçent ve profesör adayları için asgari şartlar getiren kanun tasarısı kabul edildi. Meclis, kıdemli asistan, doçent ve profesör adayları için asgari şartlar getiren kanun tasarısı kabul etti. Bulgaristan Cumhuriyeti'nde Akademik Personelin Geliştirilmesine İlişkin Kanun'da değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı tartışma yapılmaksızın oybirliği ile onaylandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20745

***

Bulgaristan'da enerji konferansı gerçekleşti. Sefcovic, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen "Güneydoğu Avrupa'daki Sivil Toplum Teşkilatlarının (STK) Enerji Politikalarındaki Rolü" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Bulgaristan'ın Balkanlar ve tüm Avrupa'da doğalgazda rota çeşitliliğinin artırılmasında kilit rol oynayabileceğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20748

***

Okullar, 154 yenilikçi proje teklifi sundu. Eğitim ve Bilim Bakanlığından (MON) verilen bilgiye göre Bakanlık, 2018/2019 eğitim öğretim yılında 153 okulda yenilik yapılmasına ilişkin 154 proje teklifi aldı.
Teklifler 68 belediyeden ve 70 yerleşim yerinden geldi. En çok proje teklifi, Filibe (24), Burgaz (19) ve Sofya (16) şehri illerinde bulunan okullardan alındı. Yenilikçi Okullar Komisyonu, 15 Nisan 2018'e kadar alınan tüm okul projelerini değerlendirecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20750

***

Çin Şirketi'nden, Belene Nükleer Enerji Santrali projesine ilgi. Mecliste kendisine yöneltilen soruları cevaplandıran Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Şubat ayı ortasından bu yana Çin'in en büyük devlete ait nükleer enerji şirketi olan "CNS" tarafından Belene Nükleer Enerji Santrali inşaatı projesine büyük bir ilgi olduğunu bildirdi. Çin şirketinin, bu projeyle ilgilendiğini belirten Ulusal Elektrik Şirketi'ne (NEK) bir mektubu sunduğunu belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20752


YAZARIN DİĞER YAZILARI