HAFTANIN ÖZETİ /3 - 10 Temmuz 2017Pazartesi, 10 Temmuz 2017

HAFTANIN ÖZETİ /3 – 10 Temmuz 2017Nilgün AHMETBulgaristan, süre içinde AB fonlarına erişim için ön şartları raporladı. Avrupa Birliği (AB) fonlarının yönetimine ilişkin tüm uygulanabilir ön şartların raporlanması için sürenin dolduğu 30 Haziran 2017 Cuma günü Bulgaristan, AB fonlarına erişim sağlayan reformlara ilişkin stratejik belgelerin tamamlandığını raporladı.

***

Cumhurbaşkanı ve Başbakan, önemli konularda birlikte çalışma vaadi verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile Başbakan Boyko Borisov'un Cumhurbaşkanlığı konutunda gerçekleştirdikleri görüşmede devlet kurumlarının Bulgaristan toplumu için önemli konularda birlikte çalışmaları gerektiği görüşünde birleştikleri bildirildi.

***

Mestanlı Rodopi Masa Tenisi Kulübü oyuncuları, Filibe'den 5 madalya ile döndü. Plovdiv (Filibe) kentinde gerçekleşen Bulgaristan Takım ve Ferdi 21 Yaş Altı Masa Tenisi Şampiyonası'nda Momçilgrad (Mestanlı) Rodopi Masa Tenisi Kulübü yarışmacıları 5 madalya sahibi oldular.

***

Türkiye'ye canlı kuzu ihracatı hakkındaki müzakereler devam ediyor. Standart gazetesine demeç veren Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov,"Bulgaristan'ın Türkiye'de canlı hayvan pazarlarını geri kazanmasına yönelik adımlar atmaktayız" diye açıkladı.

***

Turizm gelirlerinde yüzde 18 oranında artış. Turizm Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan Bulgaristan Halk Bankası (BNB) verilerine göre 2017 yılının ilk üç ayında Bulgaristan'da uluslararası turizm gelirleri 731 milyon levadır. Veriler, 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,3 artış olduğunu gösteriyor. Bulgaristan vatandaşlarının yılın ilk çeyreğinde yurtdışına yolculukları sırasında yaptıkları harcamalar 525 milyon levaya ulaşıyor ve bu da yıllık bazında yüzde 36 oranında artış olduğunu gösteriyor.

***

İçişleri Bakanlığı Personelinden Protesto Gösterisi. Bulgaristan'da gelir düzeyi ve sosyal haklarından memnun olmayan İçişleri Bakanlığı çalışanları, 138 yıldır kutladıkları kurumsal bayramı dolayısıyla başkent Sofya'da parlamento binası önünde protesto gösterisi düzenledi. İçişleri Bakanlığı görevlilerinin grev yapma hakkı olmamasından dolayı protestoya sadece izin günündeki polis, itfaiye, sınır polisi, jandarma, cezaevi gardiyanları gibi bakanlık birimlerinin personeli katıldı.

***

AP, Mariya Gabriel'i Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu AB Komiseri seçti. Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu, oturumunda Bulgaristan'ın AB Komiserliğine aday gösterdiği AP Milletvekili Mariya Gabriel'i Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu AB Komiseri seçti. Gizli yapılan oylamada AP milletvekilleri Avrupa Halk Partisi Grubu üyesi olan Mariya Gabriel'i 517 kabul, 77 ret ve 89 ret oyu ile AB Komiseri seçtiler. Oylamaya ilişkin işlem bir dakikadan az sürdü, tartışma yoktu.

***

Vali Çanev, Serta International Holding Yönetim Kurulu Başkanı'nı makamında kabul etti. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali'yi ziyaret eden Serta International Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ksavie Mazhorel'i makamında kabul etti. Şehrin ekonomik yapısını belirleyen işletmelerin biri olan hidrolik ürünler üretilen Pnevmatika Serta Fabrikası bu holdinge aittir. Şu anda şirketin çalışanları 610 kişidir. Şirket sürekli üretim kapasitesini artırmakta, kısa bir süre sonra ise yeni bir üretim sahasına sahip olması bekleniyor.

***

Vali Çanev, emniyet ve güvenlik birimi yöneticileriyle görüştü. 5 Temmuz Polis Günü dolayısıyla Kırcaali Valisi Nikola Çanev, İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerin ve milli güvenlik alanındaki kurumların bölgedeki yöneticilerini görüşmeye davet etti. Gayri resmi görüşmede Vali onlara devlet idaresi ile yapılan iyi etkileşim, elde edilen yüksek başarılar ve kamu düzeninin ve vatandaşların can güvenliğinin korunması için sarf ettikleri çabalardan dolayı teşekkür etti.

***

Başmüftülük 2017 Hac Organizasyonu ekibine seminer verildi. 28-30 Haziran 2017 tarihlerinde Filibe'nin Ustina (Üstünel) köyünde bulunan İmam Yetiştirme Merkezinde Başmüftülük 2017 Hac Organizasyonu ekibine yönelik üç günlük seminer gerçekleştirildi.

***

Başbakan Borisov, Kamu Denetçisi Manolova'nın kanun tasarılarını destekledi. Başbakan Borisov, Kamu Denetçisi Manolova'ya Meclise sunduğu kanun tasarılarının kabul edilmesi için Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubunu tamamen angaje edeceği, onların milletvekilleri tarafından öncelikli olarak görüşülmesini ve Eylül ayının sonuna kadar nihai olarak kabul edilmesini ısrar edeceği hakkında kanaat getirdi.

***

"Bulgaristan'da Demografik Süreçler ve Eğilimler" konulu yuvarlak masa toplantısı. Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un himayesinde gerçekleştirilen "Bulgaristan'da Demografik Süreçler ve Eğilimler" konulu yuvarlak masa toplantısında yapılan öneriler arasında düşük faizli konut kredisi verilmesi, "Tatilde çocuk yapın" reklamına benzer nüfusun artmasına ilişkin reklamlar yayınlanması, eğitim altyapısı olarak okulların korunması ve çalışan bir anne-babaya 1000 avroluk maaş verilmesi bulunuyor.

***

Letonya'dan Bulgaristan'a Shengen desteği. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis'in Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile yaptıkları görüşmede Letonya'nın Bulgaristan'ın Shengen Bölgesi'ne katılımını desteklediğini dile getirdiği bildirildi. İki Devlet Başkanı, Varşova'da "Üç Deniz" başlığı altında gerçekleştirilen forum kapsamında görüştü.

***

Macaristan, Bulgaristan'a Shengen desteğini yineledi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'in Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile yaptıkları görüşmede Macaristan'ın ülkemizi Shengen Alanı'na girmesine yönelik desteğini teyit ettiği bildirildi. İki Devlet Başkanı, Varşova'da "Üç Deniz" başlığı altında gerçekleştirilen forum kapsamında görüştü.

***

Sofya'da Çiftlik Ürünleri Pazarının açılışı yapıldı. Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı binası önünde "Bizim Çiftlikten Sizlere Sevgiyle" başlığı altında kurulan Çiftlik Ürünleri Pazarının açılışında konuşan Tarım, Gıda ve Orman Bakan Yardımcısı Dr. Tsvetan Dimitrov, "Tüketicilerin çiftlik ürünlerine doğrudan erişimi olması yönünde çalışmalar yürütmekteyiz" diye kaydetti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI