HAFTANIN ÖZETİ / 25 - 2 Mayıs 2016Pazartesi, 02 Mayıs 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 25 – 2 Mayıs 2016Nilgün AhmetBaşbakan Borisov, taşımacıları sınırı kapatmamalarına ikna etti. Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski, "Başbakan Boyko Borisov'un konuya müdahalesinden sonra Bulgar taşımacıları Yunanistan ile sınırı kapatmayacaklar, fakat bu onların son tavizleridir" diye bildirdi.

***

Bulgaristan'da silah fabrikasında patlama. Kazanlık şehrinde faaliyet gösteren Arsenal Silah Fabrikası'nda meydana gelen patlamada iki kişinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığı bildirildi.

***

Kırcaali Valiliği ile uluslararası bir yardım örgütü arasında anlaşma memorandum. Kırcaali Valisi İliya İliev ve uluslararası yardım örgütü "Çocuklara Umut ve Evler" (Hope and Homes for Children) Bulgaristan Şubesi İcra Müdürü Georgi Simeonov, Anlaşma Memorandumu imzaladılar. Bu örgüt, anne-baba şefkatinden mahrum büyüyen veya zor şartlarda hayat mücadelesi veren çocukların yaşamını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğünden kutlu doğum etkinliği. Kırcaali Bölge Müftülüğü, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V.)'in dünyaya teşriflerinin 1445. yılı nedeniyle gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında "Allah'ın Elçisi Hz. Muhammed (SAV) ve Birlikte Yaşama Ahlakı" konu başlığı altında Kutlu Doğum programı gerçekleştirdi.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev Avusturya'da. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev 26 ve 27 Nisan günlerinde Avusturya'yı çalışma ziyaretinde bulundu. Plevneliev, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile ikili ticaret-ekonomik ilişkileri, terörle mücadelede işbirliği ve Avrupa'ya göç akınını durdurma önlemleri gibi konuları gördü.

***

Vetovo'da hatim töreni yapıldı. 24 Nisan 2016 tarihinde Rusçuk İline bağlı Vetovo kasabasında bulunan camide Kur'an-ı Kerim'i hatim indiren 14 kadın için hatim töreni yapıldı. Girişim, İslam dini geleneklerinin unutulmadığını gözler önüne serdi.

***

ETSO Heyeti Haskova'da Resim Sergisi Açışılına Katıldı. Haskovo Belediye Başkanı Dobri Belivanov'un daveti üzerine ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve beraberindeki heyet, Art Gallery ‘Atanas Sharenkov' tarafından düzenlenen usta ressamların eserlerinin yer aldığı "Old Masters" resim sergisinin açılışına katıldı.

***

İki kez seçime katılmayan vatandaşların isimleri listelerden silinecek. Başbakan Boyko Borisov ve iktidardaki koalisyonda yer alan dört partinin temsilcileri iki saatten fazla süren görüşmede Seçim Yasası'nda yapılan değişiklikleri ele aldılar. Yurt dışında açılan seçim sandıklarının sınırlandırılması ve zorunlu oy kullanma kararları ülkede protestolara neden oldu.

***

Resmi Murat'a ALDE tarafından lider ödülü verildi. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, AB Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu tarafından verilen Avrupa Bölgeler Komitesi Yerel ve Bölgesel Liderler Ödülleri'nin finalistleri arasında yer aldı. Murat, "Yönetim Alanında Başarılar" kategorisinde Lider ödülüne en iyi adaylar arasındaydı.

***

Samsunlu Mobilyacılar Bulgaristan'dan Umutlu Döndü. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(TSO), ekonomi bakanlığı-URGE programı destekli, "Samsun Mobilya Sektörünün İhracat Kapasitesinin Arttırılması" projesi kapsamında gittiği Bulgaristan'ın Sofya ve Yambol şehirlerinden umutlu döndü.

***

Bulgaristan Meclisi, Türkçe seçim propaganda yapılması önerisini yine reddetti. Milletvekilleri, seçim propagandasının sadece Bulgar Dili'nde yapılmaya devam edilmesine karar verdiler. Onlar ana dilinde propaganda yapma imkânı verilmesini reddettiler.

***

Bulgaristan Büyükelçisi Neynski, "Seçim Yasası, yurt dışındaki vatandaşlarımıza ayrımcılık yapıyor". BTV'ye konuk olan Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, Seçim Yasası'nda yapılan değişiklerle ilgili, "Bir kanun parti çıkarlarına hizmet edemez. Seçim Yasası'nda kabul edilen değişiklere ilişkin metinlerde birçok çelişki bulunuyor. Milliyetçi bir oluşum da bir devletin gündemini belirleyemez" dedi.

***

Vatandaşlardan Cumhurbaşkanı'na Seçim Yasası değişikliklerine ilişkin şikayet mektubu. Yurt içi ve yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları, Halk Meclisi Başkanı Tsetska Tsaçeva, Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova'ya birer kopya olmak üzere Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'e Seçim Yasası'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin Meclis kararlarını veto etmesi çağrısında bulundukları bir mektup gönderdiler.

***

Bulgar Tarihçi Stoyan Dinkov, "Osmanlı hiç bir zaman Bulgaristan'ı esaret altına almamıştır". Aydın olmanın gerektirdiği objektiflikle tarihi inceleyen ve yıllar önce söylediği "Bizi (Etnik Bulgarları) yok olmaktan aslında hoşgörülü yönetimiyle Osmanlı kurtardı" şeklindeki sözleri büyük yankı uyandıran Bulgar Tarihçi Stoyan Dinkov Bal-Göç'ün konuğu olarak 26.04.2016 Salı Günü Bursa'da bir konferans verdi.

***

Kırcaali İdeal Place Şirketi'nin yeni doğrama atölyesi törenle açtı. Kırcaali İdeal Place Şirketi'nin yeni doğrama atölyesi düzenlenen törenle açıldı. Törende Kırcaali Valisi İliya İliev, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Profilink Bulgaristan Şirketi İcra Müdürü Danço Fidanov, Lenox Şirketi Yöneticisi Sevin Rakaciev, inşaat girişimcileri ve İdeal Place Şirketi'nin ticari ortakları hazır bulundular.

***

En az 400 kişilik nüfusu olan köylerde muhtar seçimi yapılacak. Mecliste yapılan ikinci görüşmede Seçim Yasası'nda değişiklikler kabul edilmesiyle en az 400 kişilik nüfusu olan köylerde muhtar seçimi yapılması kararı alındı. Son yerel seçimlerde nüfusu 100 kişiden fazla daha küçük köylerde muhtar seçimi yapıldı.

***

DOST partisinin tescili için Sofya Şehir Mahkemesi'ne başvuruldu. Sorumluluk, Özgürlük, Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi yöneticileri partinin tescil edilmesi üzere Sofya Şehir Mahkemesi'ne başvuruda bulundular. Başvuru belgeleri arasında yeni siyasi oluşuma tam 9180 üyelik dilekçesi ve tescil için gerekli toplam 47 ciltlik diğer belgeler bulunuyor.

***

Türkiye'de milyonluk şehirlerde birer seçim sandığı açılabilecek. Bulgaristan Meclisi, Seçim Yasası'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısı görüşmelerini tamamladı. Meclis, Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki diplomatik veya konsolosluk temsilciliği bulunmayan yerleşim yerlerinde en az 100 seçmen tarafından yapılan başvurular üzerine seçim sandığı açılması kararı aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI