HAFTANIN ÖZETİ /7 - 14 Eylül 2015Pazartesi, 14 Eylül 2015

HAFTANIN ÖZETİ /7 – 14 Eylül 2015Nilgün AHMETBulgaristan gündeminde öne çıkan başlıklar.

Edirne Valisi Şahin'den Varbitsa Belediyesine Ziyaret. Üç günlük çalışma ziyareti için Bulgaristan'a gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve beraberindeki heyet Veli bey camisinin açılışının ardından Varbitsa- Ayvacıklı Belediyesini ziyaret etti.

***

Dışişleri Bakanı Daniel Mitov: "Mülteci sorunu Bulgaristan'ın Schengen'e kabulü için bir gerekçedir". Dışişleri Bakanı Daniel Mitov BTA haber ajansına verdiği demeçte mülteci krizin, ülkemizin Schengen alanına kabul edilmesi için ek bir gerekçe olduğunu belirtti. Sözlerine göre Schengen üyeliği, mülteci akını ile de ilgili olmak üzere ülkemizin diğer Schengen üyeleriyle bilgi iletimini ve teatisini kolaylaştıracak.

***

Bulgaristan 500 sığınmacı kabul edecek. Bulgaristan Hükümeti, Avrupa'ya yeni gelen 500 kadar sığınmacıyı ülkesinde barındırabileceğini bildirdi. Hükümet oturumunun ardından bakanlar, artan sığınmacı akını karşısında ülkenin etkin sınır koruma önlemleri aldığını duyurdu.

***

Bulgaristan, Suriye'ye giden Rus uçağına izin vermedi. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye yardım götürecek Rus uçakları için hava sahasından geçiş izni vermediğini bildirdi.

***

Başbakan Borisov Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders'i kabul etti. Başbakan Boyko Borisov ve Belçika Krallığı Başbakan yardımcısı ve Dışişleri, Dış Ticaret ve Avrupa işleri Bakanı Didier Reynders, Bulgaristan ve Belçika arasındaki ticari-ekonomik ilişkilere yüksek değer biçtiler.

***

"Radikal İslam" vaaz etme gerekçesiyle 14 kişi mahkemeye verildi. Pazarcık İl Savcılığı tarafından 14 kişinin dini nefret vaaz etme ve savaş propagandası yapmakla suçlanan iddianame mahkemeye sunuldu. İddianame Pazarcık İl Mahkemesi raportörünün 20 Temmuz 2015 tarihli kararıyla geri çevirmesine sebep olan mevcut usul ihlallerinin kaldırılmasından sonra tekrar mahkemeye sunuldu.

***

Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva:"Juncker'in önerileri Bulgaristan'ın tutumu ile büyük ölçüde örtüşüyor". Avrupa Politikaları Koordinasyonu ve Kurumsal İşlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in açıkladığı mülteci krizine karşı alınması planlanan önlemlerin büyük ölçüde Bulgar hükümetinin tutumu ile örtüştüğünü belirtti.

***

Bulgaristan sözleşmede değişiklik istedi. Başbakan Yardımcısı ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı İvaylo Kalfin, ülkeye giriş yapan sığınmacılara ilk aşamada normal yaşam şartları sağlayabileceklerini ancak bu kişileri Bulgaristan'da kalmaları için zorlayamayacaklarını belirtti.

***

Kırcaali'nin atık su arıtma tesisi görkemli törenle hizmete açıldı. Kırcaali'nin modern atık su arıtma tesisinin hizmete girmesiyle Arda nehrinin suları artık daha berrak akacak. Atık su arıtma tesisi 10 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen görkemli törenle hizmete açıldı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev Rus uçaklarına geçiş izni verilmeme kararını destekledi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev: "Bulgaristan, Suriye'ye giden Rus uçaklarına geçiş izni vermeyerek kurallar ve yasalar üstünlüğü ilkelerine uygun hareket ederek dürüst vir tutum sergiledi" şeklinde konuştu.

***

Bulgaristan İT ve outsourcing alanında dünyada üçüncü. Plovdiv'te /Filibe/ "Outsourcing - Bulgaristan turu" adı altında ikinci milli dış kaynak kullanımı konferansı başladı. Açılışta konuşma yapan Rosen Plevneliev, son yıllarda sektörde %600 artış olduğunu, bu sektörde 17 bin kişinin çalıştığını ve bu çalışanların %90'ının 35 yaşın altında olduklarını söyledi. Bunlardan %80'inin de yabancı dil bildiklerini ekledi.

***

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova'nın Kırcaali ziyareti. İçişleri Bakanlığı (MVR) Kırcaali Bölge Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova'nın bugün Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü'nü ziyarette bulunduğu bildirildi.

***

Bulgaristan ihracatında artış yaşandı. Ulusal İstatistik Kurumu'nun verilerine göre yılın ilk 7 ayında Bulgaristan ihracatı yüzde 9'un üzerinde artarak yaklaşık 14 milyar avro oldu.İthalatta da yavaş tempo ile de olsa yüzde 5'in biraz üstünde artış gözlendi ve ithalat değeri 15 milyar avroya ulaştı.

***

Sofya'daki Banya Başı Camii'ne saldırdılar. 9 Eylül'ü 10 Eylül'e bağlayan gecede vandallar Sofya'daki Banya Başı Camii olarak bilinen Kadı Seyfullah Efendi Camii'nin bir penceresinin camlarını kırdılar.

***

Başkan Öz'den Bulgaristan ziyareti. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Bulgaristan Sofya temaslarında bulunarak Bulgaristan Parlamentosu ve yönetimini ziyaret etti.

***

Y.Doç.Dr. İsmail Selimoğlu ,seçim startını hemşehrileri ile verdi. Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcılığı ve Bal-Göç Genel Başkan Yardımcılığı yapmış olan AK Parti Milletvekili aday adayı Y.Doç.Dr. İsmail Selimoğlu, seçim startını, hemşehrileri ile biraraya gelerek Killiler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nde verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI