HAFTANIN ÖZETİ/ 23-28 Haziran 2015Pazartesi, 29 Haziran 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 23-28 Haziran 2015  Nilgün AHMET Müslümanlar, çocuklarına anaokullarında domuz eti yedirilmesini Brüksel'e şikayet etti. Bulgaristan'da Müslümanlar, Bulgar okulları, anaokulları ve hastanelerde de İslam dinine göre helal yiyeceklerin servis edilmesini ısrar etmeye devam ediyor. Basın araçlarında da gönderilen şikayet mektubunda domuz eti ürünlerinin servis edildiğine dikkat çekiliyor.
Çocuklar İçin Helal Gıda Seçim Hakkı Grubu altında toplanan bir grup Müslüman, meseleyi Bulgaristan'da yetkili makamlara arz ettikten sonra şimdi de Brüksel'e taşıdılar.

***

Dört yılda bir öğretmen ve okul müdürlerinin performansı değerlendirilecek. Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu'nda değişiklik içeren kanun önergesini kabul eden Parlamento Eğitim Komisyonu, her dört yılda bir öğretmenler ve okul müdürlerinin görevlerinde gösterdikleri performansın değerlendirilmesine karar verdi. Okul müdürlerinin yönetici nitelikleri de değerlendirilecek.

***

Müftülük kadrolarına sahip çıkıyor. Sözde İslam Dini yaymada köktencilikle suçlanan 13 imama Müftülük sahip çıktı. Bulgaristan Müslümanları Diyanetine bağlı 13 imam dava sonuçlanana değin görevlerinin başında kalacağı bilgisi Başmüftülük Genel Yazmanı Ahmet Ahmedov tarafından duyuruldu. 13 imama karşı yürütülen köktencilik davası nedeniyle mahkemeye gelen Ahmedov, yargıçlar önünde imamların Suudi Arabistan merkezli çeşitli kuruluşlarla bağlantısını yasaklayan ve de herhangi bir kitabın yasak listesinde bulunmadığını söyledi.

***

Bulgaristan, 'Merkez'den sarsıldı. Bulgaristan Merkez Bankası'nın (BNB) Genel Müdürü İvan İskrov görevinden istifa etti. BNB'nin resmi internet sitesinde yayınlanan habere göre , Genel Müdür İskrov istifa mektubunu parlamentoya yolladı. İskrov, gerekçelerinde görev süresinin 10 Kasım 2015'te tamamlanacağını belirterek, yerine geçecek yeni müdürün seçimine zaman tanımak üzere istifasının 10 Temmuz'dan itibaren geçerli olacağını duyurdu.

***

Ataka Yeniden Türkçe Haberlerin Yasaklanmasını İstedi. Haftalık çalışmalarına başlayan Halk Meclisinde aşırı sağca Ataka Partisi Meclis Grubu yeniden Türkçe haberlerin yasaklanmasını istedi. Halk Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylama sonucu 153 milletvekilinin 25'i evet, 38'i karşı ve 70'i çekimser oy kullanarak, öneri meclis haftalık çalışma gündemine alınmadı. Beklendiği gibi Vatansever Cephe evet derken, HÖH milletvekilleri karşı oy kullandı.

***

İnsan ticareti tehlikesiyle karşı karşıya olan mültecilerin sayısı artıyor. Uluslararası uzmanlar, mültecilerin insan ticareti kurbanı olmaları tehlikesinin arttığına dair uyarıda bulundular. İsviçre'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre sığınma arayan kişilerin yüzde 2'si, daha güvenli bir yerde daha iyi bir hayat peşindeyken çağdaş köle oluyorlar. İsviçre Mülteci Konseyi Koruma Bölümü Başkanı Konstantina Hruska, "Genelde savunmasız kişiler, insan ticareti mağduru oluyor.

***

Nikolay Nençev: NATO'nun güvenliği pekiştirilmesinden daha mantıklı bir şey olmaz. Brüksel'de NATO savunma bakanları Doğu' Avrupa'da askeri teçhizatın konuşlandırılmasını inceliyor. Bulgaristan savunma bakanı Nikolay Nençev, Bulgaristan'ın bundan 11 yıl önce güvenliği ve silahlı güçlerin gelişmesi açısından NATO'ya girip en iyi seçeneği yaptığını söyledi. Nençev, bundan dolayı günümüz zor şartlarında İttifak'ın ve müttefiklerin ortak güvenliğini pekiştirmesinden daha mantıklı bir şey olamaz , diye ekledi.

***

Mihail Mikov: "25 Ekim'de düzenlenecek yerel seçimlerle birlikte ayrı bir belediyenin kurulması için de oy kullanılacak". Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Mihail Mikov, başkentte düzenlenen basın toplantısında gelecek yerel seçimler ve üç sorulu referandumla ilgili yorumda bulundu. Mikov, "Kırcaali'de 25 Ekim'de düzenlenecek yerel seçimlerle birlikte ayrı bir belediyenin kurulması için de oy kullanılacak" dedi.

***

Adalet Bakanlığı'na bağlı 571 kadrolu pozisyonu kapatma kararı alındı. Hükümet, Adalet Bakanı Hristo İvanov'un önerdiği 632 iş pozisyonundan Adalet Bakanlığı'na bağlı 571 kadrolu pozisyonu kapattı. Bu durumda 61 pozisyon kapatmaktan kurtarıldı.

***

Elektrik fiyatları için ortak fikir sağlandı. İş alanı ve sendikalar hükümet ile enerji alanına reformu gözetleyecek Kamu Kurulu'nun oluşturulması kararı etrafında birleşti. Başbakan yardımcısı Tomislav Donçev elektrik fiyatlarının iş dünyası için artmayacağının kesinlikle doğruladı.

***

Savunma Bakanı Nençev: "NATO'nun güvenliği pekiştirilmesinden daha mantıklı bir şey olmaz". Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Doğu' Avrupa'da askeri teçhizatın konuşlandırılmasını inceliyor. Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, Bulgaristan'ın bundan 11 yıl önce güvenliği ve silahlı güçlerin gelişmesi açısından NATO'ya girip en iyi seçeneği yaptığını söyledi.

***

Freedom House: Bulgaristan demokrasisi çöküşte. Freedom House sivil toplum örgütünün yıllık raporunda Bulgaristan'daki demokrasinin sekiz yıldır çöküşte olduğu belirtiliyor. Eski sosyalist ülkeleri kapsayan araştırma (Geçiş dönemi ülkeleri) Bulgaristan'ı "istikrarsız demokrasi" olarak niteliyor ve eski Doğu Blok ülkeleri arasında 9'ncu yere sıralıyor.

***

Bulgaristan'da iftar çadırı ve mahya yasağı. Bulgaristan Müslümanları, Sofya Belediyesi ve Kültür Bakanlığı'nın kararları nedeniyle ramazan ayını buruk geçiriyor. Sofya'da camilere mahya asmak ve iftar çadırı kurmak isteyen Müslümanlara bu yıl da hükümetten izin çıkmadı. Sofya'daki Kadı Seyfullah Efendi Camii'ne Sofya Bölge Müftülüğü tarafından "Ramazan nimetini paylaşalım" mesajını dört ayrı dilde ileten ilan asıldı. Ancak, Sofyalılar'ı Ramazan ayı boyunca kurulacak iftar sofrasında buluşmaya davet eden ilanın kaldırılması gündemde. Kültür Bakanlığı ve Sofya Belediyesi caminin bir kültür anıtı olduğunu gerekçe göstererek mahyanın kaldırılmasını istiyor.

***

Bulgaristan'da Askeri Tatbikat. Bulgaristan'ın doğusunda Slivne kentine yakın Novo Selo Amerikan Askeri Üssü'nde yer alan Bulgar-Amerikan Kabile 2015 Kara Kuvvetleri Tatbikatı'nın Üst DüzeyKonuklar Günü düzenlendi.Bulgar Ordusu Yüksek Komutanı Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in yanı sıra NATOülkeleri büyükelçileri ve askeri ateşeler ile Parlamento'nun Milli Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinin izlediği gösteride NATO sertifikalı Bulgar Ordusu 6. PiyadeTugayı'nın çalışmaları sergilendi.

***

Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası(KTSO) ile Bulgaristan'ın Burgaz Ticaret ve Sanayi Odaları (BTSO) arasında 35 bin Avro destekli Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Projesi imzalandı.KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu,yaptığı yazılı açıklamada,Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 2 odanın ortaklığı ile hazırlanmış olan "Karadeniz'den Ege'ye, Turizm ve Turizme Bağlı İş Kollarında Yeni Fırsatlar" isimli projenin resmi açılış töreninin Bulgaristan Sozopol beldesinde gerçekleştirildiğini belirtti.

***

Yunanistan kreditörlerin önerisini reddetti! Fransız AFP haber ajansı, adını açıklamadığı bir Yunan yetkilinin "Daha fazla KDV artışı ve kamu harcamalarında kesinti öngören yeni plan Atina tarafından reddedildi mi?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin sözcüsü Martin Jaeger da, Yunanistan'la AB ve IMF arasında bir anlaşmaya varılabilmesi için daha kat edilmesi gereken çok yol olduğunu söyledi.

***

Ağır silah yardımı Bulgaristan milli çıkarlarına ters. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, ABD Savunma Bakanlığının Baltık ülkelerine ve Bulgaristan dahil Doğu Avrupa'daki bazı ülkelere ağır silah gönderileceğini açıklamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.Mitov "Amerikan ağır silahların konuşlandırılma meselesinin siyasi gündeme taşınması Bulgaristan'ın milli çıkarlarına hizmet etmez" dedi. Muhalefetin sürekli olarak sorguladığı konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, ülkede "histerik bir propaganda savaşı sürdürüldüğünü" belirtti.

***

Bulgaristan Schengen'e katılmak üzere. Avrupa Birliği'nin Dış Sınırlar Fonu tarafından 2013 yıllık programı kapsamında sağlanan finansmanla uygulanan "Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İlişkileri Müdürlüğü çalışanlarının kapasitesinin artırılması" projesi tamamlandı. Proje, AB'nin Ortak Vize Politikasının ve vizelerin verilmesi alanındaki Schengen mevzuatının uygulanması konusunda konsolosluk müdürlüğü çalışanlarının kapasitesinin artırılmasıdır."Konsolosluk İlişkileri" Müdürlüğü Şefi Rakovski Laşev, ilk defa düzenlenen bu tür eğitimden geçen 45 görevliden 35'inin üçüncü ülkelerdeki misyonlarımıza uzun vadeli olarak tayin edilmiş olduklarını belirtti.

***

Son bir adım kaldı! Millet Meclisi zorunlu Bulgarlaştırma süreci suçlularının cezalandırması yolunu açmak üzere. Geçen yıl Ekim ayı sonunda HÖH Meclis Grubu tarafından Meclis yazmanlığına sunulan Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısı ilk okumada genel kurulda kabul edildi. Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva tarafından görüşülmek üzere Hukuk İşleri Komisyonuna gönderilen tasarı ilgili rapor Komisyonca Meclis Genel Kurulunda görüşülmek üzere 19 Şubat 2015 tarihinde gönderilmişti. Perşembe 26 Haziran günü yapılan ilk okuma görüşmelerinde de kabul edildi.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe, Mestanlı İlahiyat lisesinde iftar yemeği verdi. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Mestanlı İlahiyat Lisesinde iftar yemeği verdi. Yaklaşık 150 öğrenci ve velinin katıldığı iftara Büyükelçi Gökçe'nin yanı sıra, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Muavin Konsolos Murat Muhaciroğlu, Büyükelçilik Müşaviri Sadık Doğan, Eğitim Müşaviri Şenol Genç ve Sosyal İşler Müşaviri Dr. Ulvi Ata, Başmüftü Yardımcısı Binali Mümin, Filibe Başkonsolosluğu Sosyal işler Ataşesi Metin Akbaş, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Mustafa Ahmet ve Erdinç Hayrullah, HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif, Kırcaali, Haskovo ve Koşukavak Bölge Müftüleri yer aldılar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI