HAFTANIN ÖZETİ/18-25 Mayıs 2015Pazartesi, 25 Mayıs 2015

HAFTANIN ÖZETİ/18-25 Mayıs 2015  Nilgün AHMET Prtistoe köyünde 1989 yılı Mayıs Olayları anıldı. Şumen ili Kaolinovo (Bohçalar) İlçesinin Pristoe (Yusfanlar)köyünde zorla isim değiştirme kampanyasına karşı direnişin gösterildiği 1989 yılı Mayıs olaylarını anma töreni düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı anma mitingi, "Nefrete Karşı Birlik Olalım!" sloganı altında gerçekleştirildi.

***

Kısak köyünde hatim töreni ile yeni caminin açılışı yapıldı. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Dospat İlçesinin Kısak köyünde inşa edilen yeni caminin açılışını yaptı.
Cami önünde gerçekleştirilen etkinlik Dospat İlçesi ve komşu ilçelerden 3 000'den fazla kişiyi bir araya getirdi.

***

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin Bulgaristan Programları Kırcaali'de tanıtıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Kültür ve Eğitim Konferans Salonu'nda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin Bulgaristan Programlarının tanıtımı yapıldı. Tanıtım Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yurtdışı Koordinatörü Köksal Büyük tarafından yapıldı. Bulgaristan vatandaşı olup Türkçe bilen herkesin Türkiye'de burslu olarak okuma şansı olduğunu, burs adaylarının her yıl Türkiye burslarına müracaat ettiklerini belirtti.

***

Bulgar Yolcu Otobüsünde Bomba Bulundu. Bir Bulgar şirketine ait Prag-Varna seferini yapan yolcu otobüsünde Macaristan sınırlarındayken bomba bulunduğu, bombanın Macar polisinin müdahalesi sonucu etkisiz hale getirildiği açıklandı.

***

Cebel'de 19 Mayıs Olaylarının 26. Yılı Anıldı. Binlerce Bulgaristan Türkü komünist diktatör Todor Jivkov'un iktidardan düşmesine sebep olan bundan 26 yıl önce gerçekleşen Mayıs Olaylarını anma törenine katılmak için Cebel'e (Şeyh Cuma) akın ettiler. Aynı zamanda Cebel Günü olan 19 Mayıs, Kırcaali bölgesinden başka, Türkiye, yurt içinden ve yurt dışından gelen yüzlerce misafir tarafından büyük ilgiyle izlenen zengin bir programla kutlandı.

***

Filibe'de Türkçe Şiir Rüzgarı Esti. Filibe Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri 19 Mayıs günü Filibe'deki Ramada Trimontium Otelinde "Türkçe Şiir Dinletisi" düzenledi. Programda birinci sınıftan, son sınıfa kadar birçok öğrenci yer aldı. ‘'Sevgiye Çağrı'' olarak adlandırdığı gece, üniversiteye uluslararası kimliğine yakışır bir biçimde hazırlandı.

***

Vırbitsa çayı üzerine kurulan yeni köprünün temelleri tamamlandı. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasının Makas-Nimfeya Gümrük Kapısı'ndan Yunanistan'a uzanan uluslararası yol ile kestirme bağlantı kurulan Vırbitsa (Söğütlü) çayı üzerine kurulacak köprünün temelleri tamamlandı. Betonarme istinat duvarları inşa edildi, köprüye giden yollar yapıldı, inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Uzmanların tahminlerine göre köprü inşaatı bu yıl temmuz ayının sonuna kadar tamamlanacak.

***

Opılçenkso Kırcaali Güreş Kulübü'nden Melih Mehmet, ulusal şampiyon oldu. Kırcaali'nin Opılçensko (Hacı Mehmetler) köyünde bulunan Kırcaali Güreş Spor Kulübü'nden Melih Mehmet, Sliven'de düzenlenen Yıldızlar Bulgaristan Güreş Şampiyonası'nda çetin bir rekabet içerisinde altın madalyayı kazandı. Aynı kulübün başka bir yarışmacısı Mustafa Kafeci ise bronz madalyayı kazandı.

***

Kırcaali'de kurulan Atıksu Arıtma Tesisi tam kapasite çalışmaya başladı. Kırcaali'de kurulan atıksu arıtma tesisi tam kapasitede çalışmaya başladı. Artık ikinci ay tesiste 21 kişilik personel eğitim görüyor. Bunun yanı sıra tesiste şehrin tüm atık suları arıtılıyor. Tüm kolektörler bu istasyona bağlıdır. Studen Kladenets Barajına akan su berrak ve mekanik kirlilikler yok.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e "Ayın Belediye Başkanı" ödülü verildi. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Bulgar belediyelerinin haber sitesi olan KMETA.BG / www.kmet.kmeta.bg / tarafından verilen "Ayın Belediye Başkanı "ödülü verildi. Ödülü bizzat KMETA.BG Haber Sitesi İcra Müdürü Boyan Tomov sundu. Nüfusu 10 000'den az yerleşim yerleri arasında "Ayın Belediye Başkanı" ödülünü Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı kazandı.

***

Uluslararası Serbest Güreş Turnuvasına Büyük İlgi. Her yıl 24 Mayıs'ta Kırcaali İlçesinin Stremtsi (Göklemezler) köyünde düzenlenen Uluslararası Çocuklar ve Gençler Serbest Güreş Turnuvası yine büyük ilgi gördü. Kırcaali Belediye Başkanı Kupası için yaklaşık 100 sporcunun mindere çıktığı turnuvada Bulgaristan çapından olduğu gibi Yunanistan'dan da yarışmacılar yer aldı. Turnuvanın sonunda koç için yapılan yarışmada birinciliği Krepost Spor Kulübü güreşçisi Can Bekir kazanarak, koçun sahibi oldu.

***

Belediye Başkanı Hasan Azis'ten başarılı öğretmenler, kültür faaliyetçileri ve gazetecilere ödül. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, 24 Mayıs Kültür ve Eğitim Günü münasebetiyle başarılı öğretmenler, kültür faaliyetçileri ve gazetecileri ödüllendirdi. Hasan Azis tarafından gazetecilerden Mehmet Receb, Nenko Stanev, Valentina Stoeva, Daniela Taşkova, Jelö Mihov ve Sebahat Necip ödüllendirildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI