HAFTANIN ÖZETİ / 12 - 19 Eylül 2016Pazartesi, 19 Eylül 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 12 – 19 Eylül 2016Nilgün AhmetYarderede 100'den fazla kişi yerel teşkilat kurdu. Cebel belediyesi sınırları içerisinde yer alan üç köyde, sırasıyla: Ustura (Ustren), Ahmetdere (Kozitsa) ve Yardere (Ridino) DOST Partisi yerel teşkilatları kuruldu. İlk iki köyde toplantıya 24 ile 26 kurucu katılırken son toplantıya katılım çok büyüktü.

***

Borisov, Macaristan ve Sırbistan başbakanları ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve ülkeyi ziyarette bulunan Macaristan ve Sırbistan başbakanları Viktor Orban ve Aleksandar Vuçiç, yaptıkları görüşmede ve çalışma yemeğinde Avrupa'da mülteci krizini görüştüler.

***

Başbakan Borisov, büyükelçilerle bir araya geldi. Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Krallık, İspanya, Almanya ve Hollanda'nın büyükelçileri Emma Hopkins, José Luis Tapia Vicente, Detlef Lingeman ve Tom van Oorshot ile görüştü. Görüşmenin temel konusu Bulgaristan Savcılığı'nın yapısal ve fonksiyonel modelinin bağımsız analiziydi.

***

AB ordusuna ilk adım Bulgaristan sınırında. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa'da popülist politikaların sorun yarattığını, güvenliği sağlamak amacıyla Avrupa Ortak Savunma Birliği kurulması gerektiğini söyledi.

***

Başmüftülüğün Organizasyonuyla 233 Kişi Hacı Oldu. Bu yıl Başmüftülük teşkilâtına güvenerek 233 kişi kutsal toprakları ziyaret etti. Bu hacılar arasında Bulgaristan farklı bölgelerinden hacıların yanı sıra Avrupa'da ikamet eden Bulgaristanlılar, çifte vatandaşlık sahibi Türkler, Bulgaristan'da mukim Filistinli, Sudanlı ve Endonezyalı hacılar da bulunmaktadır.

***

Vali İliev, Güney Merkez Bölgesi Bölgesel Kalkınma Konseyi toplantısına katıldı. Kırcaali Valisi İliya İliev, 9 ve 10 Eylül tarihlerinde Hisarya kasabasında Plovdiv (Filibe) Valisi Zdravko Dimitrov'un yönetiminde gerçekleşen Güney Merkez Bölgesi Bölgesel Kalkınma Konseyi toplantısında yer aldı. Toplantıya bakanlıkların temsilcileri, Güney Merkez Bölgesi'nde bulunan illerin valileri, belediye başkanları ve belediyelerin, sendikal ve branş örgütlerinin, yüksel okulların ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri iştirak ettiler.

***

Kırcaali ilinde 14 896 öğrenci törenle okula başladı. Kırcaali ilinde yeni eğitim ve öğretim yılı okullarda düzenlenen törenlerle başladı. İlde 14 896 öğrenci bugün okula başladı. Onların arsındaki 1320 minik ilk kez okula gitti.

***

Plevneliev:"AB'de rekor sayıda kriz yaşanıyor ancak hiçbir ülke tek başına krizlerin üstesinden gelebilecek durumda değil". Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ''AB'de rekor sayıda kriz yaşanıyor ancak hiçbir ülke tek başına krizlerin üstesinden gelebilecek durumda değil'' dedi. Bulgaristan'ın ev sahipliğini yaptığı "Arraiolos" grubu ülkelerinin devlet liderlerinin 12. Dönem Toplantısı'na katılan 10 Avrupa Birliği (AB) ülkesi cumhurbaşkanı, AB sorunlarını ve Batı Balkanlar ülkelerinin AB'ye katılım sürecini görüştü.

***

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nden muhteşem Bayramı konseri. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Perşembe akşamı geleneksel Kurban Bayramı konseri ziyafeti sundu. Yaklaşık iki saat süren konsere tüm Kırcaali bölgesinden yediden yetmişe Türk folklorunu seven yaklaşık 500 kişi katıldı.

***

İçişleri Bakanlığı'nın AB'nden sığınmacılara yönelik projelere destek talebi. İçişleri Bakanlığı (MVR), Avrupa Birliği'nden hızlanan sığınmacı baskısının devam etmesinden dolayı önlem alınmasına ilişkin beş projeye mali destek talebinde bulundu. MVR, Acil Finansman Mekanizması çerçevesinde hazırladığı 160 milyon avroluk bu projelerin İç Güvenlik Fonu ve İltica, Göç ve Entegrasyon Fonu tarafından finanse edilmesi üzere başvuruda bulundu.

***

Bulgaristan tahvil alan yatırımcıya vatandaşlık veriyor. Küresel ekonomide yaşanan sorunlar nedeniyle yabancı yatırımcı çekme konusunda sıkıntı yaşayan bazı Avrupa ülkeleri, dar boğazı tahvil karşılığında vatandaşlık vererek aşmakta buldu. Daha fazla yabancı yatırımcı çekmek için "tahvil karşılığında vatandaşlık" silahını kullanan Macaristan 300 bin euro, Bulgaristan ise 512 bin euro karşılığında kendisinden devlet tahvili alan yatırımcılara vatandaşlığın yolunu açıyor.

***

2017 yılından itibaren taksi işletmecileri 350 leva tutarında vergi ödeyecek. Kırcaali Belediye Meclisi oturumunda oybirliğiyle Kırcaali İlçesi sınırlarında taksi sürücülüğü yapan ve taksi işletme ruhsatına sahip kişilerin, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 350 leva tutarında vergi ödemeleri kararını aldı.

***

Kırcaali Belediye Meclisi, Belediyenin Mali Durumunu İyileştirme Planı'nı Onayladı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in teklifi üzerine Belediye Meclisi'nin gündemine iki madde daha eklendi. Birincisi Dayanışma Fonu kapsamında bir proje, ikincisi ise Belediye Meclisi'nin 20 Mayıs 2016 tarihli 33 sayılı kararına ek karar alınmasına ilişkin maddelerdi. Tüm gündem maddeleri toplantıya katılan 39 Meclis Üyesi tarafından oybirliği ile kabul edildi.

***

Savunma Bakanı Nençev: "ABD savaş uçaklarının Bulgaristan'ın hava sahasının korunmasına verdiği desteği takdir ediyoruz". Savunma Bakanı Nikolay Nençev, ülkenin hava sahasının korunmasına destek veren ABD'ye ait savaş uçaklarının misyonunu başarıyla tamamladığını bildirdi.Nençev, "Air Policing" çalışmaları kapsamında Bulgar MiG-29'ları ile ülkenin hava kuvvetlerinin nöbetlerine bir hafta süreyle katılan iki ABD uçağının desteğini takdir ettiğini söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI