HAFTANIN ÖZETİ /15 - 21 Eylül 2015Pazartesi, 21 Eylül 2015

HAFTANIN ÖZETİ /15 – 21 Eylül 2015 Nilgün AHMETBulgaristan gündeminde öne çıkan başlıklar.

Bulgaristan dünyada ekonomik özgürlük göstergesi açısından geride kaldı. Bulgaristan, Kanada 'Freyzır' enstitüsünün 2015 yılına ait 'Dünya'da ekonomi özgürlüğü' raporunda 157 devlet listesinde 42. yeri aldı.

***

Avrupa Parlamentosu Bulgaristan'a yardım paketini onayladı. Avrupa Parlamentosu bütçe komisyonu yıl başında ülkemizde meydana gelen seller neticesinde oluşan zararların ortadan kaldırılması için 6 milyon 400 bin Avroluk yardımı onayladı.

***

Siyasi partiler, Sandık Seçim Komisyonlarının kadrosu konusunda anlaştı. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, 25 Ekim 2015 tarihinde Meclis Üyeliği, Belediye Başkanlığı, Köy Muhtarlığı seçimleri ve ulusal referandum düzenlenmesine ilişkin Sandık Seçim Komisyonlarının kadrolarının belirlenmesi üzere 43.Halk Meclisi ve AB Parlamentosu'nda temsil edilen siyasi parti ve koalisyonların yerel yönetimlerin temsilcileriyle istişare gerçekleştirdi.

***

İş dünyası enerji kurullarına giriyor. İş dünyası temsilcileri devlet enerji şirket kurullarının çalışmalarına katılacaklar, bunun yanı sıra Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu'ndaki katılımları da artırılacak. İşveren örgütleri temcislcileri Başbakan Boyko Borisov ile görüşmelerinde bu konuda anlaşma sağladılar.

***

635 birinci sınıf öğrencisine 250'şer leva destek. Sosyal Yardımlar Kircaali İl Müdürü Nermin Mehmet, Kırcaali ilinde birinci sınıfa giden 635 çocuğun ailelerine bir kereye mahsus olarak 250 leva miktarında destek ödemesi yapıldığını bildirdi. Şimdiye kadar il genelinde yapılan ödemelerin toplam miktarı 158 750 levaya ulaşıyor.

***

Y.Doç.Dr. İsmail Selimoğu Bal-Göç'ü ziyaret ederek, "Yuvamız burasıdır"dedi. Geçmişte Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen AK Parti Milletvekili aday adayı Yrd. Doç. Dr. İsmail Selimoğlu, yıllarca üyeliğini ve Genel Başkan Yardımcılığını yaptığı Bal-Göç'ün Genel Merkezini ziyaret etti.Selimoğlu'nu Bal-Göç Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Selimoğlu, hemşehrilerinden, adaylığı sürecinde göçmen camiasının desteğini istediğini belirtti.

***

AP Milletvekili Necmi Ali: "AB, kış felaketlerin hasarları için 6 milyon avrodan fazla destek verecek". Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, "AB, Bulgaristan'a 2015 yılının başında yaşanan yoğun yağmur yağışları, kar felaketleri, seller ve heyelanların verdiği hasarların giderilmesi için 6 378 000 avro tahsis edecek. Dayanışma Fonu tarafından ödenen bu kaynakların yüzde 10 oranı artık avans şeklinde ödendi" diye bildirdi.

***

HÖH, zafere doğru güçlü bir başlangıç yaptı. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) Kırcaali Belediye Başkanlığı için 11 aday 17 Eylül de Meatsa Kompleksi'nde iş görüşmesi yaptı. Görüşme, HÖH yönetimi tarafından dün resmi olarak HÖH Kırcaali Belediye Başkanı adayı seçilen Müh. Hasan Azis'in girişimiyle gerçekleşti.

***

İtalya ülkemizden yasa dışı yollarla çıkarılan 1 milyon Avro değerindeki tarihi eserleri iade etti. İtalya, ülkemizden yasa dışı yollarla çıkartılan değeri 1 milyon Avro üzerinde olan tarihi eserleri Bulgaristan'a iade etti. Antik eserler arasında Roma çağına ait yüzükler ve demir paralar bulunuyor. Kaçak eserler İtalyan Tarihi eser kaçakçılığı ile mücadele özel biriminin operasyonunda ele geçirildi.

***

Dışişleri Bakanı Mitov:"Mülteci kirizine karşı Rusya dahil ülkelerin geniş katılımı ile koalisyon oluşturulmalı". Ortadoğu ve Avrupa'daki mülteci krizi ve DAEŞ terör örgütü üyeleriyle baş etmek için Rusya dahil olmak üzere ülkelerin geniş katılımı ile bir koalisyonun oluşturulması gerekiyor.
Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, bunun ancak Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığı ve faaliyetleri gibi başına buyruk ve bölücü eylemleri olmaksızın ortak çabalarla gerçekleştirilebileceğini belirtti.

***

Bulgaristan mülteci kotası çerçevesinde Suriyeli aileleri kabul etmeyi tercih ediyor. Bulgaristan Brüksel'in yönelttiği belirlenen kotalar çerçevesinde kabul edeceği sığınmacılar ile ilgili tercihleri nedir sorusuna cevaben mülteci grubunda dini uyumun olması ve Suriyeli ailelerden oluşmasını istediğini açıkladı.

***

Bulgaristan, göçmen akınına karşı Türkiye sınırını güçlendirmek için yaklaşık 1000 askeri bölgeye gönderiyor. Fransız AFP haber ajansına konuşan Bulgaristan İçişleri Bakanlığı yetkilisi Georgy Kostov, "Gelecek hafta içinde tüm Bulgaristan-Türkiye sınırı boyunca 1000'e yakın asker konuşlandırılması için adım adım planlara başladık" dedi.

***

Komünist rejimin işlediği suçlara yargı yolu açıldı. Bulgaristan Parlamentosu, ülkede 1989 yılına dek iktidarda bulunan komünist rejimin işlediği insanlığa karşı suçlarla ilgili zaman aşımını engelleyen yasa değişikliklerini kabul etti. Bu kararı olumlu karşılayan Türk vekillerden Çetin Kazak, "Yapılan değişiklikler, asimilasyon kampanyası suçlularının adalet önüne çıkarılmalarını sağlayacaktır" dedi.

***

Bakan Nençev: "Bulgaristan NATO'nun bölgede güvenilir bir ortağıdır". Savunma Bakanı Nikolay Nençev parlamentoda yaptığı açıklamada: "2014 yılına kadar olduğu gibi 2018 yılına kadar da savunma bütçesinin seviyesini koruma angajmanımız var. Bununla NATO'nun bütçeyi azaltmama istemini yerine getireceğiz ve savunma alanında modernizasyonu başlatacağız" dedi.

***

Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı Proje Yazma Eğitimleri Devam Etmekte. 2014-2020 dönemine ait Program belgesi Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programının 2015 yılının son çeyreğinde duyurusunun yapılması planlanmakta olan birinci teklif verme çağrısı hazırlıkları kapsamında Edirne ve Kırklareli illerindeki potansiyel yararlanıcılara yönelik olarak düzenlenen Proje Yazma Eğitimleri devam etmektedir.

***

Başbakan Borisov: "Edirne Valisine minnettarım". Varna'da düzenlenen ulaştırma bakanları forumunda konuşan Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ın ancak 1200 mülteci kabul edebileceğini belirtti. Borisov, "Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'e minnettarım. Her iki tarafın birlikte çalışmaları için elinden gelen her şeyi yapıyor" dedi.

***

Güneydoğu Avrupa'dan Liberaller Sofya'da Buluştu. Liberal Güneydoğu Avrupa Ağı'nca Hilton Oteli'nde (LIBSEEN) "Avrupa Entegrasyonunda Liberalizm Faktörü" konulu uluslararası bir konferansı düzenlendi. Konferansta konuşan ALDE Genel Başkanı Watson, AB'nin "Arap Baharı" konusunda yanlış tepki gösterdiğini belirterek genişlemesi konusunda uygulanan 5 yıllık moratoryumun ardından AB'nin Balkan ülkelerinin üyeliğine ilişkin net bir plan hazırlaması gerektiğini savundu

YAZARIN DİĞER YAZILARI