HAFTANIN ÖZETİ /21 - 28 Eylül 2015Pazar, 27 Eylül 2015

HAFTANIN ÖZETİ /21 – 28 Eylül 2015Nilgün AHMETİlköğretim diploması 7.sınıftan sonra verilecek. Mecliste, yeni Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu'nda kabul edilen değişikliklerle ilköğretim 7.sınıftan sonra tamamlanacak. Lise eğitimi iki aşamada gerçekleşecek.

***

Doç. Dr. Mümün Tahir: "Hasan Azis, Kırcaali'yi Bulgaristan haritasında parlak bir maneviyat ocağına dönüştürdü". Orpheus'un Liri Avrupa Kültürü Akademisi Başkanı Doç. Dr. Mümün Tahir tarafından Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Bulgar Belediyelerinin bilgi portalı kmeta.bg tarafından düzenlenen Yılın Belediye Başkanı 2015 Yarışması'nda "Dolu Dolu Yaşam Ortamı" kategorisinde "Yılın Belediye Başkanı" seçilmesi münasebetiyle gönderilen tebrik mektubunda, "Müh. Hasan Azis, Kırcaali şehrini Bulgaristan'ın haritasında parlak bir maneviyat ocağına dönüştürdü" deniliyor.

***

HÖH Kırcaali Belediye Başkanı adayı, muhtar ve Yerel Meclis Üyeleri listesi kayıt edildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, Milletvekili Mustafa Ahmet, HÖH İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve HÖH İlçe Seçim Kurulu üyeleri, 25 Ekim 2015 tarihinde yapılacak yerel seçimler için İlçe Seçim Komisyonu'na Kırcaali Belediye Başkanı adayı, muhtar ve Belediye Meclis Üyeleri adaylarının kaydını yaptılar.

***

Selviye Ahmed, geçici olarak Kırcaali Valisi görevine getirildi. Selviye Ahmed, seçim kampanyası sonuna kadar geçici olarak Kırcaali Valisi görevine getirildi. Atama GERB Kırcaali Belediye Başkanı adayı olarak seçim kampanyasına katılan Vali İliya İliev'in emriyle yapıldı.

***

Elisaveta Kehayova geçici olarak Kırcaali Belediye Başkanı oldu. Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, 2015-2019 dönemine ilişkin Kırcaali Belediye Başkanı seçilinceye kadar Belediye Başkanı görevini yürütecek.

***

Parlamento Anayasa'da değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısını oylamaya sunacak. Anayasa'da değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı parlamentoda oylmaya sunulacak.180 milletvekilinin yazın sundukları teklifler Yüksek Yargı Konseyi'nin savcılık ve adli kotalara ayrılmasını, Adalet müfettişliğin güçlendirilmesi ve Barolar Birliği tarafından Anayasa mahkemesine dilekçelerin sunulması öngörülüyor.

***

Bulgaristan, Uluslararası Göç Örgütü ile gönüllü geri dönüşlere yardım konusunda işbirliğinde bulunacak. Bulgaristan gönüllü geri dönüşlere yardım sağlama programlarının gerçekleştirilmesinde Uluslararası Göç Örgütü(International Organization for Migration - IOM ) ile işbirliğinde bulunacak. Hükümet kararıyla bu amaçla İçişleri Bakanlığı ve Uluslararası Göç Örgütü arasında anlaşma imzalanacak.

***

Başbakan Borisov: "Türkiye ile ortak bir inisiyatif geliştiriyoruz". Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Türkiye Başbakanı Davutoğlu ile birlikte sığınmacılar konusunda ortak bir inisiyatif geliştiriyoruz" dedi.

***

Bulgaristan Parlamentosu'nda "Kırcaali ve Edirne'nin Eski Sanatları ve Ustaları" isimli sergi açıldı. 23 Eylül 2015 tarihinde Halk Meclisi binasındaki Milletvekili Kulübü'nde Meclis Başkan Yardımcısı Doç. DR. Aliosman İmamov, "Kırcaali ve Edirne'nin Eski Sanatları ve Ustaları" isimli serginin açılışını yaptı. Bu sergi Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin bir girişimi olarak eylül ayında Avrupa'da yüzlerce teşkilat tarafından kutlanan 2015 Avrupa Miras Günleri'ne adanmıştır.

***

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin geleneksel Kurban Bayramı konserine yoğun ilgi. Kurban Bayramı münasebetiyle Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği, Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) ile ortaklaşa düzenlenen büyük bir konser sundu. Kırcaali Belediyesinin mali desteğiyle gerçekleşen konser, Belediye Kültür Merkezi'nin salonunu her bayram olduğu gibi tıklım tıklım doldurdu.

***

Kırcaali'de Kurban Bayramı coşkuyla karşılandı. Kırcaali camiinde bayram namazını kılan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan ve T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe cemaate hitap ederek, Müslüman toplumunun Kurban Bayramı'nı kutladılar.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev:"Avrupa değerlerini savunurken kurallara uyulmadığında Rusya'ya ‘hayır' demeye de hazırız. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkesinin Suriye'ye giden Rus uçaklarına geçiş izni vermemesiyle ilgili, "Avrupa değerlerini savunurken kurallara uyulmadığında Rusya'ya ‘hayır' demeye de hazırız" dedi.

***

Başbakan Borisov: "Bulgaristan AB'nin dış sınırlarının güvenliğini iyi koruyor". Başbakan Boyko Borisov bTV televizyon kanalında "Mülteci akını herkesi olduğu gibi beni de endişelendirmektedir. Suriye'den 7-8 milyon kişinin göç etmeye hazırlandığına dair bilgi var" bu açıklamada bulundu.

***

Bulgar polisi operasyon yaptı! Bulgaristan Türkiye-Edirne'ye açılan kara sınır kapısı Lesova'ya Bulgaristan'ın Ulusal Güvenlik ajansı tarafından rüşvet operasyonu yapıldı. Yapılan operasyon sonrasında sınır kapısında tüm işlemler durduruldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI