HAFTANIN ÖZETİ / 8 - 15 Ağustos 2016Pazartesi, 15 Ağustos 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 8 – 15 Ağustos 2016 Nilgün AHMETVize serbestliği beklerken Bulgaristan'dan vize ambargosu geldi! Bulgar Turizm Yatırımcıları Derneği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu'nun Türk seyahat acentelerine kapılarını kapayarak, Türk - Bulgar turizmine büyük darbe vurduğu söyledi.

***

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, "Müslümanların sahip olduğu hakları geri almak istiyorlar". Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftülük kurumunun milliyetçi partilerin Parlamento'ya sunduğu ülkede Müslümanların dini özgürlüklerini kısıtlayan yasa tasarılarına karşı girişimleri ile ilgili Kırcaali Haber gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

***

Bulgaristan'dan Makedonya'ya taziye ve yardım. Başbakan Boyko Borisov, onlarca kişinin ölümüne sebep olan yaşanan sel felaketinden dolayı Makedonya Cumhuriyeti'ne derin taziye dileklerini sundu. Daha sonra Bulgaristan'ın Makedonya'da Üsküp bölgesindeki afetzedeler için 20 ton maden suyu yardımı yapacağı bildirildi.

***

Pleven Müftülüğü ‘nün cenaze arabasına ırkçı yazılar yazıldı. Pleven Belediye Meclis Üyesi İbryam Musov, Pleven Bölge Müftülüğü ‘nün cenaze arabasına Bulgarca "Katiller", "Siz Bulgaristan'a Karşı Soykırım Yaptınız" ve "İslam Avrupa'yı Batırıyor" şeklinde yazılar yazıldığının görüldüğünü bildirdi.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğü heyetinden Edirne Valisi'ne nezaket ziyareti. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Bulgaristan İlahiyat Mezunları Derneği Başkanı Dr. Sefer Hasanov'un başkanlığında bir heyet Türkiye'de Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret ettiler.

***

Başmüftü Hacı, AK Parti Grup Toplantısı'na Katıldı. AK Parti Grup Toplantısı kapsamında Başbakan Yıldırım, FETÖ'ye yönelik sert mesajlar verdi. Kritik toplantıya; Karadağ Diyanet İşleri Başkanı, Romanya Başmüftüsü ile Batı Trakya, Gümülcine, Bulgaristan müftülerinin de katılması dikkati çekti.

***

Valiler, tarımsal girişimciliğin teşvik edilmesine ilişkin bir proje önerisini görüştüler. Kırcaali ve Smolyan (Paşmaklı) Valileri İliya İliev ve Nedyalko Slavov ve Haskovo (Hasköy) Vali Yardımcısı Valentin Angelov, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki sınır bölgesinde tarımsal girişimciliğin ve onunla ilişkili olan gıda sanayi, tarım makineleri ve başka sektörlerin teşvik edilmesine ilişkin bir proje önerisini görüştüler.

***

Svilengrad bölgesinde 13 Suriyeli kaçak göçmen yakalandı. Svilengrad bölgesinde takip edilen ve önü kesilen 13 kaçak göçmen gözaltına alındı. Göçmenler Sladun ve Studena köyleri arasında bir araçta yakalandı.

***

Avrupa Komisyonu Bulgaristan'a enerji iletim hattı inşaatı için 30 milyon avro tahsis etti. Avrupa Birliği Komisyonu, Dobruca bölgesi ve Burgaz şehri arasında kurulacak 140 km uzunluğunda enerji iletim hattı çalışmaları için 30 milyon avro tahsis etti. Bununla ilgili Avrupa Birliği Bulgaristan Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamada bu kaynakların tesisin maliyetinin yüzde 50'sini karşılayacağı bildirildi.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev, vatandaşların 473 000 leva devlet borcunu sildi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in Hukuk Danışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Vergi Affı Komisyonu Başkanı Plamen Konov, "Cumhurbaşkanı, son dört yıl içerisinde vatandaşların zamanında ödeyemedikleri toplam 472 534 leva miktarında devlet borcunu bağışladı" diye bildirdi.

***

Filibe Başkonsolosluğu'ndan işadamlarına bilgilendirme toplantısı. 11 Ağustos 2016 tarihinde Filibe Başkonsolosluğu tarafından Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülkedeki ticari ve ekonomik son duruma yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

***

Bulgaristan'ın bütçe fazlası gelişmemiş bölgelere yatırılacaktır. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ülkenin yılın ilk yarısında kaydettiği bütçe fazlasını gelişmemiş bölgelere yönlendireceğini açıkladı.Borisov, Kuzey Batı bölgesindeki üç Belediye Başkanı ile gerçekleştirdiği görüşme esnasında bütçe fazlasının bölge için hayati önem taşıyan projelerin gerçekleşmesi doğrultusunda kullanılacağını açıkladı.

***

Bulgaristan ve Türkiye tarımda işbirliği alanlarını değerlendirdi. Bulgaristan Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan ve Türkiye'nin tarım yönetim komitelerinin 12. toplantısı esnasında iki ülkenin işbirliği alanları değerlendirdi.

***

Boyko Borisov, "Türkiye ile ilişkilerimizin mümkün olduğunca iyi olmasını istiyorum. Bulgaristan'ı sığınmacılara boğmak istemem." Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, NOVA televizyonunda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasası olduğu iddia edilen Abdullah Büyük'ün Türkiye'ye iade edilmesinin ardından gelişmeleri değerlendirdi. FETÖ üyesinin iade prosedüründe yasaların işletilmediği eleştirilerine yanıt veren Borisov "Abdullah Büyük Türkiye'ye iade ettiğimiz 25 bin kişiden sadece biridir." ifadesini kullandı.
***

Türkiye Başbakanı Yıldırım, Başbakan Borisov ile görüştü. T.C. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Borisov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Borisov'a, Bulgar Hükümeti'nin, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından Türkiye'ye verdiği desteği takdirle karşıladığını belirten Yıldırım, "Bulgaristan'dan Türkiye'ye iade edilen FETÖ mensupları, ülkemizde hukukun güvencesi altındadır. Bu kişiler, hukuk devleti ilkesi çerçevesinde, ülkemizde adil bir şekilde yargılanacaklar" ifadelerini kullandı.
***

Sofya'da 24 saat içerisinde 166 yabancı uyruklu yakalandı. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde başkent Sofya şehrinin sınırları içinde kimlik belgeleri olmayan yabancı uyruklu 166 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI