Meyve veren ağaç taşlanırPerşembe, 06 Kasım 2014

Meyve veren ağaç taşlanırNilgün AHMETBazı insanlar çevresinde başarılı ve kendisinden üstün birini görmeye hazmedemiyor. Bir insan ne kadar başarılı olursa, bir o kadar düşman kazanır. Peki, bu neden böyledir?

Bilgi, başarı, beceri herkesin dikkatini üzerine çeker ve bu da birçok insanı rahatsız eden bir durumdur. Herkes başarılı olmak ister ama her insan başarılı olamaz. Başarı, emek ister, yürek ister, kimi zamanda cesaret ister.

Aslında insanoğlunun daha çok küçük yaşta bu belirsiz kıskançlığı tadar, fakat bunun farkına varamaz. Örneğin, derste biri daha başarılı olunca onu çekemez ve sürekli onu kötülemeye çalışır. Derslerde başarılı birine de bu yüzden bazıları ‘'inek" demiyor mu?

Yeteneğimiz ne olursa olsun, hangi alanda fark etmeksizin, olumlu davranışlar sergileyip etrafımızdaki olumsuzluklara aldırmadan ortaya güzel ürünler koymamız gerek.

Düşünmek zordur fakat boş konuşmak kolaydır. Üretmek zordur, tüketmek kolaydır. Çalışmak zordur, oturduğu yerden ahkam kesmek kolaydır.

Her ne kadar meyve veren ağaç taşlansa da, meyvelerine sevinenler de vardır. Başarılarını takdir eden, sevincine sevinç katan, elinden tutup bir basamak daha çıkmanda yardımcı olanları da es geçmemek gerekir bu hayatta.

Aslında herkes duyarlı ve hoşgörülü olursa, emeğe saygı gösterilirse her şey daha da farklı olur. Gelecek daha parlak, hayat daha da güzel olur.

Evet, meyve veren ağaç taşlanır! Ama ne kadar da taşlansa hiçbir zaman meyve vermekten vazgeçmez. Bizler de doğadan bir örnek almamız gerekiyorsa, üzerimize atılan taşlara rağmen başarmaktan asla vazgeçmemeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI