HAFTANIN ÖZETİ /13 - 20 Mart 2017Pazartesi, 20 Mart 2017

HAFTANIN ÖZETİ /13 – 20 Mart 2017Nilgün Ahmet'İslamofobi ve İslam karşıtlığı Bulgaristan'a yansıdı'. Bulgaristan Başmüftülüğü Genel Sekreteri Celal Faik, İslamofobi ve İslam karşıtlığının Bulgaristan'a yansıdığını söyledi. Faik, Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen "Bulgaristan Türklerinin, Eğitim, Basın ve Dini Durumları" konulu panelin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balkanlar'daki Müslüman-Türk nüfusunun en yoğun olarak Bulgaristan'da yaşadığını belirtti.

***

DOST Birliği Adayına Saldırı ve Gözaltı. Bulgaristan'da 26 Mart'ta yapılacak erken parlamento seçimleri için yürütülen kampanyada ülkedeki Türklerin oylarına talip olan DOST Birliği koalisyonunun adayı İbrahim İbrahim'in saldırıya uğradığı ve gözaltına alındığı bildirildi. İbrahim'in parti afişlerini astığı sırada darp edildiği, gözaltına alındığı ve para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

***

Makedonya'daki Türk STK'lardan Hollanda'ya kınama. Makedonya'da 50'nin üzerindeki Sivil Toplum Kuruluşu, Hollanda'nın Türk bakanlara uyguladığı sansürü sert bir şekilde kınadı. Yayınlanan ortak kınamada "Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne çıkarılan bütün engellemelere karşı gelip büyümesini, ilerlemesini devam ettireceğine dair inancımız tamdır" denildi.

***

Balkan kadınları Kırcaal'de buluştu. Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği ve Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl dönüşümlü olarak düzenlenen "Kadınlar Günü" kutlamasının yedincisi Kırcaali'de yapıldı.

***

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Mısır'da uluslararası konferansa katıldı. 11 ve 12 Mart 2017 tarihlerinde Mısır'ın Kahire kentinde gerçekleştirilen uluslararası konferansta kullanılan en önemli özdeyişlerden biri "Terörün dini ve vatanı yoktur" özdeyişi oldu. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nü temsilen Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet konferansa iştirak etti.

***

Mahkeme, Kırcaali Belediye Meclisi'nin evsel katı atık vergisine zam kararını iptal etti. Kırcaali İdare Mahkemesi, Kırcaali Belediye Meclisi'nin 15 Aralık 2016 tarihli 284 sayılı kararının 2.maddesini iptal etti. Bu maddeye göre Kırcaali İlçesi'nde 2017 yılı için ödenecek evsel katı atık vergisi oranında değişiklik kabul edilmişti. 10 Mart 2017 tarihli kararında İdare Mahkemesi, Kırcaali Belediye Meclisi'ni Kırcaali Valisi'nin yaptığı 20 bin leva miktarındaki dava masraflarını karşılamaya mahkum etti.

***

MSK, DOST Birliğinin Seçim Klibini Yasakladı. Merkez Seçim Komisyonu (MSK) 11 Mart 2017 tarihli kararıyla DOST Birliği'nin web sayfasından Bulgarca'dan farklı bir dilde altyazı içeren seçim öncesi klibinin kaldırılması ve sözkonusu sesli-görsel malzemenin tüm basında ve internet alanında yayınlanmasının durdurulması kararlaştırılmıştır.

***

Gümülcine'den Bulgaristan'a yolculuk daha da kolaylaştı. Yunanistan'ı Rodop Dağlarından Bulgaristan'a bağlayan Egnatia Otoyolunun dikey bağlantısı törenle açıldı. Törene Yunanistan Taşımacılık Bakanı Spirintzis, Doğu Makedonya- Trakya Eyalet Başkanı Methios, Gümülcine Bld. Bşk. Petridis, Rodop milletvekili Ayhan Karayusuf'un yanı sıra diğer yetkililer katıldı.

***

Tanya Tütüncieva, Kırcaali Vali Yardımcılığı görevine atandı. Kırcaali Valiliği'nden yapılan açıklamada Kırcaali Vali Yardımcılığı görevine atanan Tanya Tütüncieva'nın bugün görevine başladığı bildirildi. Tütüncieva, Kırcaali Valisi Naço Kovaçev'in önerisi üzerine Ognyan Gerdjikov tarafından bu göreve atandı.

***

Yabancılardan alınan uzun dönem ikamet izni harcı 10 kat düşürüldü. Bakanlar Kurulu oturumunda Bulgaristan'da yabancıların ödediği uzun dönem ikamet izni harç miktarının 10 kat azaltılarak 1000 levadan 110 levaya düşürülmesi kararı aldı. Ancak daimi ikamet izni harç miktarı 1000 leva olarak aynı kalıyor.

***

Güneybatı Bulgaristan'da ağaçlandırma çalışmaları başladı. Güneybatı Bulgaristan Orman İşletmeleri Müdürlüğü'ne bağlı alanlarda 3500 dekar yeni ormanlar oluşturulacak. En güneyde bulunan bölgelerde bahar dönemi ağaçlandırma çalışmaları başladı.

***

Ahmet Mollov'un İstanbul'da böbrek nakli ameliyatı için 80 bin leva yardım toplandı. S adece iki gün içinde hayırsever vatandaşlar, Peştera kasabasından Ahmet Mollov'a böbrek nakli ameliyatı yapılması için 80 bin leva miktarında bağış topladılar.

***

Plovdiv Üniversitesinde Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı. Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı kabulünün 96. yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü nedeniyle Filibe'de bir etkinlik düzenlendi. Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan "Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" adlı program, Plovdiv (Filibe) Üniversitesi Türk Dili ve Kültürü Kütüphanesinde düzenlendi.

***

Sofya'da "Din Özgürlüğü ve Ayrımcılıkla Mücadele" semineri yapıldı. 14 Mart 2017 Salı günü Sofya'da "Din Özgürlüğünün Korunması ve Din ve İnanç Temelinde Ayrımcılık ve Şiddetle Mücadele" konulu seminerin açılışı yapıldı. Seminer, Bulgaristan Ayrımcılığa Karşı Koruma Komisyonu ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sofya Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlendi. Sofya'daki Balkan Oteli'nde düzenlenen seminer üç gün sürdü.

***

DOST Partisinin Seçim Otobüsüne Saldırı. Razgrad şehir merkezinde Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar Partisi'nin (DOST) seçim otobüsü saldırıya uğradı. Razgrad şehir merkezinde park halindeki parti seçim otobüsünün camlarının kırıldığı ve üzerine gamalı haçlar çizildiği bildirildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI