HAFTANIN ÖZETİ /4 - 11 Eylül 2017Pazartesi, 11 Eylül 2017

HAFTANIN ÖZETİ /4 – 11 Eylül 2017Nilgün AHMETDıjdovnitsa'da Terlik Festivali kapsamında Tütün Müzesi açıldı. Ulusal Etkinlik Takvimi'nde yer alan Kırcaali'nin Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde gerçekleştirilen 12. Terlik Festivali ile 2017 Avrupa Miras Günleri kutlandı.

***

Geleneksel Elmalı Baba Mayesine binlerce kişi katıldı. Müslüman alemi için büyük bir öneme sahip olan Kurban Bayramı'nın üçüncü gününde binlerce Müslüman, Alevi büyüklerinden Elmalı Baba'nın anısına Momçilgrad (Mestanlı) Bivolyane (Mandacı) köyünde bulunan Elmalı Baba Tekkesi'nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen büyük mayeye akın ettiler.

***

Başmüftülük, Kurban Bayramı Resepsiyonu verdi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünün, mübarek Kurban Bayramı dolayısıyla verdiği bu yılki resepsiyonuna onlarca diplomat, farklı dini toplulukların temsilcileri, aydınlar katıldılar. Resepsiyon, başkent Sofya'da Başmüftülük binasında Kurban Bayramı'nın ilk günü 1 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşti.

***

İşçiler, dürüst olmayan işverenleri protesto etti. Ülkenin değişik yerlerinden başkent Sofya'ya gelen 50 civarında işçi, dürüst olmayan işverenlere karşı Meclis binası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Protestocular arasında Bobov Dol Maden Ocağı ve Obroçişte Manganez Ocağı'nda çalışan işçiler, Vetren ve Dupnitsa kasabalarından terzi bayanlar, MAX Telecom Şirketi görevlileri ve iflas eden eski Pikadili Marketler Zinciri çalışanları bulundu.

***

Kültür Bakanı Boil Banev, Perperikon Arkeolojik Kompleksi'ni ziyaret etti. Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, Kırcaali'yi ziyaret eden Kültür Bakanı Boil Banev'i karşıladılar. Bakan, Kırcaali'ye yakın bir yükseklikte bulunan Perperikon Arkeolojik Kompleksi'nde yapılan yaz dönemi kazı çalışmalarının 2017 sezonunu kapattı.

***

Vatandaşlar, Sovyet Ordusu Anıtı'nın yıkılmamasını protesto etti. Sofya'da bulunan Sovyet Ordusu Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, protesto eylemi gerçekleştirdi. Protestocular, anıtın yıkılmasını ısrar etti. Protestocular, heykel figürleri ve kabartmaların indirilip açık hava müzesinde saklanması üzere 1993 yılında Sofya Büyükşehir Belediye Meclisinin anıtın kaldırılması kararı aldığını anımsattılar.

***

Tuna nehri, Karadeniz ve Ege Denizi arasında hızlı tren koridoru kurulması anlaşması. Bulgaristan ve Yunanistan arasında Selanik-Kavala-Dedeağaç-Burgaz-Varna-Rusçuk limanları arasında demiryolu bağlantısının geliştirilmesine ilişkin hükümetler arası anlaşma memorandumu imzalandı. Belge Yunanistan'ın Kavala şehrinde Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski ve Yunan mevkidaşı Christos Spirdis tarafından imzalandı.

***

Yunanistan ve Bulgaristan'dan demir yolu hattı projesi. Yunanistan ve Bulgaristan'da bulunan bazı önemli limanları birleştirecek demir yolu projesi için mutabakat zaptı imzalandı. Kavala kentinde düzenlenen törende, Yunanistan Altyapı, Ulaştırma ve Şebekeler Bakanı Hristos Spiritzis ve Bulgar mevkidaşı Ivaylo Moskovski, toplam 6 limanı birleştirmesi planlanan demir yolu hattının inşası için mutabakat zaptına imza attı.

***

Bulgaristan ve Türkiye, ortak enerji projeleri gerçekleştirecek. Bulgaristan'a bir günlük ziyarette bulunan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Boyko Borisov ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile görüştü. Albayrak, "Türkiye Cumhuriyeti, enerji tedarik güvenliğini sağlayacak Bulgaristan ile enerji alanında her türlü işbirliğine hazır" dedi. Berat Albayrak, ev sahiplerinin 6 Eylül Bulgaristan Prensliği ile Doğu Rumeli'nin Birleşme Günü'nü tebrik etti.

***

Yolların onarımı için 100 milyon leva tahsis edildi. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Nikolay Nankov, hükümet bugünkü toplantısında yollarda acil onarımlar yapılması için 100 milyon leva tahsis edilmesi kararı aldı" diye bildirdi.

***

Duyarlı Müslümanlar yangın mağdurlarına yarım elini uzattılar. Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Bölge Müftülüğü, geçen ayın sonunda Kresna geçidinde meydana gelen büyük yangında zarara uğrayan kişiler için yardım kampanyası gerçekleştirdi. Oştava köyü muhtarı Blagoevgrad Bölge Müftülüğüne yardım kampanyası için teşekkür ederek, müftülüğün Kresna Geçidi'nde meydana gelen yangın felaketinden sonra mağdurlara maddi destek veren ilk teşkilat olduğunu kaydetti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI