HAFTANIN ÖZETİ /23 - 30 Ekim 2017Pazartesi, 30 Ekim 2017

HAFTANIN ÖZETİ /23 – 30 Ekim 2017Nilgün AHMETMüslümanlara karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık ile mücadele yöntemleri ele alındı. 18 Ekim 2017 tarihinde Viyana'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (AGİT / DKİHB), Georgetown Üniversitesi ile ortaklaşa olarak "Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılık ile Mücadele Yöntemleri " konulu konferans düzenledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19991

***

Filibe'de "İslam'da Kült Yapılar, Amaç ve İşlevleri" konulu konferans. Başmüftülük tarafından ilan edilen Camiler Haftası kapsamında 19 Ekim 2017 Perşembe günü Filibe kentinde "İslam'da Kült Yapılar, Amaç ve İşlevleri" konulu halka açık konferans verildi. Etkinlik, Filibe Bölge Müftülüğünün desteği ile düzenlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19992
***

Pirogov Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği ve Çocuk Acil Sevisi yeniden hizmete açıldı. Başbakan Boyko Borisov ve Sağlık Bakanı Prof. Dr. Nikolay Petrov, bakımı ve onarımı yapılan Pirogov Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği ve elektroşok cihazı ile müdahale edilen Çocuk Acil Servisi'ni yeniden hizmete açtılar. 1964 yılında hizmete girdiği günden beri onarım görmeyen Çocuk Cerrahisi Kliniği ve Çocuk Acil Sevisi tamamen yenilendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19994

***

Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda Fransa'ya güvenebilir. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Paris'te görüştüğü Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian ile göç ve AB'nin ortak savunması konularını ele aldı. Fransa Dışişleri Bakanı, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı konusunda Fransa'nın yardımına güvenebileceğini doğruladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20000

***

Çocuklarda saldırganlığın nedenleri ele alındı. Halk Meclisi binasında düzenlenen "Ebeveynler-Çalışmalar-Saldırganlık ve Çocukların Korunması" konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan çocuk psikolojisi uzmanı İvan İgov,"Ülkede çocukların yaklaşık yüzde 80'i güvenlik standartlarına uymayan binalarda eğitim görüyor ve okullarda çocuklarda görülen saldırganlığın nedenlerinden biri de budur" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20003

***

Valeri Simeonov Romanlara karşı nefret söylemlerinden dolayı mahkum edildi. Bulgaristan Helsinki Komitesi (BHC) tarafından yapılan yazılı açıklamada Burgaz Bölge Mahkemesinin milletvekili olarak Meclis kürsüsünden yaptığı bir konuşmasında Romanlara yönelik nefret söyleminde bulunmasından dolayı Valeri Simeonov'u mahkum ettiği bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20007

***

Vali Çanev: Devlet, Kırcaali ilinde yolların bakımı için 2 milyon leva Verdi. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Yol Altyapısı Ajansından verilen bilgiye atıfta bulunarak, Makas Geçidi yanındaki heyelan bölgesinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların tamamlandığını bildirdi. Çanev, "Çökme yapan taban güçlendirildi, yol kesimi yeniden asfaltlandı. Onarım çalışmaları 2 milyon levaya mal oldu. Gerekli kaynaklar Mevcut Onarım ve Bakım Programı kapsamında sağlandı. Bundan başka 600 bin leva ile Krumovgrad (Koşukavak) İlçesi'nin Avren köyü yakınlarında heyelan yaşanan bölge de güçlendirildi" diye belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20008

***

İki Başbakan, Kore'nin Bulgaristan'a yapacağı yatırımları ele aldı. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Kore Cumhuriyeti Başbakanı Li Nak-yon ile görüştü. İkisinin iki saat süren ikili görüşmesinin ardından iki hükümet temsilcileri arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan iki Başbakan, görüşmenin ana konusunun ticaret, enerji ve otomobil üretimine yönelik yatırımlar ve yenilikler alanında ikili işbirliğin derinleştirilmesi olduğunu bildirdiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20009

***

Cumhurbaşkanı Radev, Kore Cumhuriyeti Başbakanı ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Kore Cumhuriyeti Başbakanı Li Nak-yon ile görüştü. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Li Nak-yon, "Kore Cumhuriyeti, Bulgaristan'ın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'na (OECD) katılmasını destekliyor. Bundan hem Bulgaristan, hem (OECD) kazanacaktır" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20010

***

Kurumlar, vatandaşlardan sabıka kaydı belgesi istemeyecek. Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda Ekonomik Faaliyetlerin İdari Düzenlenmesinin Sınırlandırılması Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Değişikliklere göre sabıka kaydı belgesi kurumlar arası bilgi alış verişinde bulunularak idari yolla temin edilecek. Bakanlar Kurulu tarafından Meclise sunulan yasa tasarısıyla yapılan değişikliklerle kişilerin adli sicil durumunun olup olmadığı hakkında bilgilerin idari yolla toplanması uygulaması getiriliyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20013

***

Yolsuzlukla Mücadele Kanun Tasarısı Mecliste ilk okumada kabul edildi. Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı kabul edildi. Yolsuzlukla Mücadele Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin yasa tasarısı kabul edilirken Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) yasa tasarısı reddedildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20014

***

Borisov, üç AB Komiseri ile Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığı'nı ele aldı. Başbakan Boyko Borisov, ülkemize gelen AB Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos ve Adaletten Sorumlu Üyesi Vera Yurova ile Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığının önceliklerini ele aldı. Sofya'da yapılan görüşmede Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu AB Komiseri Mariya Gabriel, Adalet Bakanı Tsetska Tsaçeva ve Başsavcı Sotir Tsatsarov da hazır bulundular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20015

***

Başbakan Borisov, Saraybosna'daki Butmir Askeri Üssü'nü ziyaret etti. Başbakan Boyko Borisov, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki Butmir Askeri Üssü'nü ziyaret etti. Askeri üssünde Borisov, Avrupa Birliği (AB) Barış Gücü'ne (EUFOR) bağlı ALTHEA Operasyonu Komutanı Avusturyalı Tümgeneral Anton Waldner ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusundan NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Robert Houston ile görüştü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20019

***

KNSB, kamu sektöründe çalışanların maaşlarının yüzde 10 artırılmasını istedi. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) başkent Sofya'da binlerce vatandaşın katıldığı ulusal protesto eylemi gerçekleştirdi. Sendikal örgüt, çalışanların maaşlarının artırılmasını ve temel haklarının korunmasını istiyor. KNSB Başkanı Plamen Dimitrov ve başka konfederasyon temsilcileri, Başbakanlık konutunda toplantı gerçekleştiren Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi üyelerinin dikkatine protestocular adına bir bildirge sundular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20022

***

FUEN TAG 4. Yıllık Toplantısı İzmir'de gerçekleşti. Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 4. Yıllık Toplantısı, 24-27 Ekim 2017 tarihlerinde FUEN üyesi Rodos, İstanköy ve Onikiada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (ROİSDER) ev sahipliğinde gerçekleşti. FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu'nun öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıya "Azınlıkları Koruma Paketi Girişimi (MSPI)" Kampanya Koordinatörü Laszlo Bodor da katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20024

YAZARIN DİĞER YAZILARI