HAFTANIN ÖZETİ /6 - 13 Şubat 2017Pazartesi, 13 Şubat 2017

HAFTANIN ÖZETİ /6 – 13 Şubat 2017Nilgün AHMETBorisov: AK, sığınmacılar için ülkemize daha 6 milyon avro sağladı. Eski Başbakan ve Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi Genel Başkanı Boyko Borisov, Sosyal Medya Hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB Komiseri Dimitris Avramopulos'un kendisini sığınmacı baskısından dolayı Bulgaristan'a 6,1 milyon avro finansman sağlandığından haberdar ettiğini bildirdi.

***

Varna Aziziye Camii'ne Müslüman karşıtı ve ırkçı yazılar yazan kişi tespit edildi. Başmüftülükten verilen bilgiye göre 30 Ocak 2017 tarihinde öğle namazı sonrasında yerli Müslümanlar, Varna şehrindeki Aziziye Camii'ni çevreleyen duvarın üzerine yazılar yazıldığını gördü. Yazıların Müslümanlar karşıtı ve ırkçı ifadeler ve semboller olduğu anlaşıldı. Olayla ilgili polise başvuruldu. İhbar üzerine hemen harekete geçen polis iki gün içinde failin kimliğini tespit etti.

***

Belediye Meclisi'nde Kamu Konseyi Oluşturma Komisyonu ilk çalıştayını yaptı. Belediye Meclisi Kamu Konseyi heyetini belirleyecek ve Kamu Konseyi'nin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'i hazırlayacak geçici komisyon işveren örgütleri, sendikacılar, toplumun önde gelen isimleri, eski Kırcaali Belediye başkanları ve başka şahısların katılımıyla ilk çalıştayını gerçekleştirdi.

***

Mümin Gençoğlu, ölümünün 24. yıl dönümünde kabri başında dualarla anıldı. Soydaşların onurlu mücadelesinin ‘Yiğit' ismi, Balkanların ve Türkiye'nin "Mümin Agası", Bal-Göç ve BGF Federasyonu Kurucu Başkanı, Bursa sanayisinin duayen ismi, Penguen Gıda'nın kurucusu, hayırsever iş adamı, BTSO Meclis ve Bursaspor'un eski başkanlarından, Bursa Milletvekili merhum Mümin Gençoğlu aramızdan ayrılışının 24. yıl dönümünde Emirsultan mezarlığında bulunan kabri başında dualarla anıldı.

***

DOST Birliği, erken genel seçimlere katılma kaydını yaptırdı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi'nin Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin (HŞHP) Genel Başkanı Orhan İsmailov, ülkede 26 Mart'ta yapılacak erken parlamento seçimlerine iki partinin birlikte katılması üzere 7 Şubat'ta DOST Birliği koalisyonunun kaydını yaptırdı.

***

HÖH partisi, erken genel seçimlere katılma kaydını yaptırdı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, ülkede 26 Mart'ta yapılacak erken parlamento seçimlerine katılması üzere 8 Şubat'ta HÖH'ün kaydını yaptırdı.

***

Bulgar Gümrük Müsteşarı Rozaliya DİMİTROVA Kapıkule'ye Çalışma Ziyareti Gerçekleştirdi. Bulgaristan Gümrük Müsteşarı Rozaliya DİMİTROVA 06.02.2017 tarihinde Kapıkule'ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Bölge Müdürü Vekili Yaşar Yaman OCAK'ın makamında yapılan görüşmede, TIR kuyruklarının çözümü ve TIR geçiş işlemlerini hızlandırmak amacıyla yapılacak uygulamalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

***

Türkiye'nin Yeni Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali'de soydaşlarla buluştu. Türkiye Cumhuriyetinin yeni Filibe Başkonsolosu Sayın Hüseyin Ergani 8 Şubat'ta Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nde düzenlenen buluşma toplantısında Kırcaalili Soydaşlarla bir araya geldi. Buluşma toplantısına çok sayıda Kırcaalili vatandaş katıldı.

***

Kırcaali'nin yeni Valisi Naço Kovaçev, görevi devraldı. Geçici Başbakan Ognyan Gerdjikov'un atadığı yeni Kırcaali Valisi Naço Kovaçev, İliya İliev'den görevi devralarak, resmen Valilik görevine başladı.

***

Başbakan Gerdjikov, diplomatik misyon şefleri ile bir araya geldi. Başbakan Ognyan Gerdjikov, Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'na Hazırlıklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Denitsa Zlateva ve Dışişleri Bakanı Radi Naydenov, Bulgaristan'da akredite olan diplomatik misyon şefleri ile yaptıkları çalışma toplantısında geçici hükümetin temel öncelikleri ve görevlerini tanıttı.

***

Bulgaristan'ın Kamu Denetçisi Maya Manolova, Kırcaali'de vatandaşların şikayetlerini yerinde dinledi. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Kırcaali'de Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa'nın ev sahipliğinde düzenlenen yerel yönetim kamu denetçileri toplantısına konuk oldu. Toplantıdan önce önceden randevu alan Kırcaalilili vatandaşlarla görüşen Manolova, daha sonra gazetecilere açıklamada bulundu.

***

Avrupa Ekonomi Alanı Mali Yardım Mekanizması ve Norveç Mali Mekanizması uygulamaya girdi. Bulgaristan ve Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'dan yabancı kurum ve örgütler,
2014-2021 dönemine ilişkin Avrupa Ekonomik Alanı Mali Yardım Mekanizması ve Norveç Mali Mekanizmasının uygulanmasının başlangıcını yaptı.

***

Başbakan Gerdjikov, işverenlerle görüştü. Geçici Başbakan Ognyan Gerdjikov, Başbakanlık konutunda Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) temsilcileriyle yaptığı görüşmede, "Refahın temelini oluşturan ekonomidir ve geçici hükümetin görev süresi kısa olmasına rağmen iş dünyası ile iyi ve yararlı bir işbirliği içinde çalışmaya özen gösterecek" dedi.

***

Başmüftü Dr. Hacı, Fransa Büyükelçisi Eric Lyobedel ile görüştü. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Fransa'nın Bulgaristan Büyükelçisi Eric Lyobedel'i makamında kabul etti. Ziyaret Fransız diplomatının Bulgaristan'da misyon şefi görevine başlamasından bu yana Başmüftülüğe yaptığı ilk ziyaretiydi. Başmüftü, konuğuna Başmüftülük kurumunun faaliyeti ve ülkede Müslümanların dini hayatının yanı sıra kurumun öncelikleri ve yaşadığı sorunlarla ilgili bilgi verdi.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğü, Hitrino için toplanılan bağışları gönderdi. Kırcaali Bölge Müftülüğü, Aralık 2016-Ocak 2017 döneminde Başmüftülük kurumu tarafından düzenlenen Şumnu'ya bağlı ilçe merkezi Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası kurbanlarının yakınları ve mağdurlara destek amacıyla yapılan yardım kampanyasına katıldı.

***

Irkçıların Filibe Camisi'ne saldırısı, 3. yılında "Hoşgörü Kahvesi" ile anıldı. Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Filibe şehrinde yaklaşık 700 yıllık tarihi Osmanlı eseri Murat Hüdavendigar Camisi'ne yönelik 2014 yılında ırkçıların düzenlediği saldırı, ''Hoşgörü Kahvesi'' ile anıldı.

***

Silistre'de camiye havalı tüfekle saldırı. 6 Şubat'ı 7 Şubat'a bağlayan gece vandallar yine Silistre'deki camiye saldırdı. Kimliği belirsiz şahıslar, 5,5 mm havalı tüfekle camideki güvenlik kameralarına ve aydınlatma araçlarına ateş açtı. Caminin cephesinde de mermi izleri var.

***

DOST Partisinin Kırcaali Gençlik Kolları Teşkilatı Kuruldu. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi Kırcaali şehrinde düzenlediği konferansta gençlik kolunu kurdu.Türklerin yoğun yaşadığı şehirde bir araya gelen 300'ü aşkın gencin katıldığı kurultayda, 26 Mart'ta yapılacak erken seçime katılacak DOST partisinin Gençlik Kolları Başkanlığına ekonomist Nefide Naim oy birliği ile seçildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI