HAFTANIN ÖZETİ /16 - 23 Kasım 2015Pazartesi, 23 Kasım 2015

HAFTANIN ÖZETİ /16 – 23 Kasım 2015Nilgün AHMETKırcaali Müftülük heyeti, Hafız Müzekka Gürbüz'ü ziyaret etti. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Şumnu Medresetü'n-Nüvvab İmam-Hatip Lisesi'nde uzun yıllardır hocalık yapmış Hafız Müzekka Gürbüz ile görüştü. Bölge Müftüsü, şu anda Türkiye'nin Kocaeli kentinde yaşayan Hafız Müzekka Gürbüz'ü Bölge Müftü Vekili Erhan Recep ve Benkovski (Killi) köyü İmam-Hatibi Erdinç Süleyman'ın eşliğinde ziyaret etti.

***

Gıda tedarikçileri, ilde 7 635 kişiye AB'den yapılan gıda yardımını engelliyor. Bulgar Kızılhaç Örgütü (BÇK) Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Jana Çakırova Şukerska, Kırcaali İl Bilgi Merkezi Başkanı Dora Hristova ve Sosyal Yardımlar Bölge Müdürlüğü'nde proje koordinatörü Lidiya Kirilova düzenlenen brifingde, "Gıda ürünü tedarikçileri, ilde geliri düşük olan 7 635 kişiye AB tarafından sağlanan gıda yardımının önünü kesiyor. Sosyal Yardımlar Kurumu ile imzalanan sözleşmeye göre gıdaların yıl sonuna kadar dağıtılması gerekiyor.

***

Anayasa Mahkemesinin Yeni Başkanı Boris Velçev. Eski Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcısı Boris Velçev, Anayasa Mahkemesi Başkanı seçildi. Yapılan oylamada Velçev, Anayasa Mahkemesi hakimlerinden 8 oy alırken, makama diğer aday Rumen Nenkov'un 4 oy aldığı açıklandı. Oylama gizli tutuldu.

***

Kırcaali'de Türk Edebiyat Gecesi düzenlendi. Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği'nin Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda Türk Edebiyat Gecesi düzenlendi. Etkinlik, samimi ve dostane bir atmosferde geçti. Programda derneğin çatısı altında şair ve yazar Durhan Ali'nin başkanlığında faaliyet yürüten Recep Küpçü Edebiyat Kulübü'nün üyeleri yer aldılar.

***

Irkçı parti lideri Volen Siderov tutuklandı. Aşırı ırkçı Ataka partisi lideri Volen Siderov, savcılık kararıyla 72 saat süreliğine gözaltına alındı. İddia makamlarının mahkemeden Siderov'un tutuklu yargılanmasını talep etmesi bekleniyor.

***

Necmi Ali, AP Milletvekili arasında ilk top onda. Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin çalışmalarını sıralama sistemine göre, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, 43 tamamlanmış raporuyla ilk on milletvekilleri arasında 6.sırada yer alıyor.

***

Organik tarım üreticileri, destek ödemelerine ilişkin yönetmeliği şikayet ettiler. NOVA TV'de yayınlanan "Milen Tsvetkov'un Saati" programına konuk olan Organik Tarım Üreticileri Derneği Başkanı Aleksandır Atanasov, savcılık, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve Yüksek İdare Mahkemesi'ne (VAS) 214 Nolu "Organik Tarım Desteklemeleri" tedbirin uygulamasına ilişkin Tarım ve Gıda Bakanlığı'nın çıkarttığı 11 Nolu Yönetmeliğin hakkında şikayet dilekçesi verdiğini duyurdu. Şikayet dilekçesinde organik tarım üreticilerinin yönetmeliğin hemen yürürlükten kaldırılmasını ısrar ettiklerini belirtti.

***

Kırcaali Hastanesine sağlanan modern cihazla 100'ü aşkın kişi katarakt ameliyatı oldu. Kircaali Dr. Atanas Dafovksi Hastanesi'nde katarakt ameliyatı yaptıran 100'ü aşkın kişi şimdi her mesafeyi net görebiliyor. Sliven, Köstendil ve Stara Zagora (Eski Zağra) şehirlerinden hastalar bile katarakt ameliyatında Dr. Erhan Murat'ın kullandığı "Göz Robotu" adı verilen eşsiz benzersiz cihaz ve Göz Hastalıkları Bölümü'nün başarılı ekibinden dolayı buraya geliyorlar.

***

Bulgaristan'da Şarbon Tespit Edildi. Bulgaristan'ın Kuzeydoğusunda Eski Cumaya (Tırgovişte) kentine bağlı Ostretz köyünde bir inekte şarbona rastlandı.Bölge Veteriner Müfettişliği'nden edinilen bilgiye göre, özel bir çiftlikte hasta olduğu şüphesiyle bir ineğin kesilmesinin ardından yapılan tahlilde şarbon tespit edildi.

***

Ünlü bestekar Rujdi Şükrü'nün doğumunun 80.yıldönümü kutlandı. Ardino (Eğridere) Belediyesi ve Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi tarafından 18 Kasım 2015 tarihinde ünlü orkestra şefi ve besteci Rujdi Şükrü'nün doğumunun 80.yıldönümüne adanan sanat gecesi düzenlendi. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen etkinlik büyük ilgi gördü.

***

Başkonsolos Alper Aktaş, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'i ziyaret etti. 19 Kasım'da T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'e nezaket ziyaretinde bulundu. Bahri Ömer'e yeni dönem belediye başkanlığını tebrik eden Başkonsolos Aktaş, çalışmalarında başarılarının devamını diledi.

***

Bulgar Sanayisine Yapılan Yatırımlar 2015 Yılında Üçte Bir Azaldı. Bulgar sanayi sektöründe faaliyet gösteren girişimciler, bu yılki yatırımlarının 2014 yılı ile kıyasla % 32.6 daha az gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı.

***

Bulgaristan'ın Vitoşa Bulvarı, Dünyanın En Pahalı 54. Perakende Satış Yeri Olarak Açıklandı. Cushman and Wakefield'in 2015/2016 Dünya'nın en pahalı ana caddeleri raporunda, Bulgaristan Başkenti Sofya'nın Vitoşa bulvarı dünyanın en pahalı 65 perakende satış yeri arasında 54. sırayı aldı.

***

Rodoplara dönüş yapanlara burs ve ev verilecek. Bulgaristan'ın nüfusu azalmış ve yoksul bölgelerinin canlandırılmasına ilişkin hedeflenen yeni yatırım programında bir vatandaşın doğduğu şehre dönüş yaptığında burs ve ev sağlanması, tarım sektörüne odaklanılması ve yeni iş pozisyonları açan şirketlere vergi oranlarının indirilmesi öngörülüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI