HAFTANIN ÖZETİ /2-9 Nisan 2018Pazartesi, 09 Nisan 2018

HAFTANIN ÖZETİ /2–9 Nisan 2018Nilgün AHMETMomçilgrad Rotary Kulübünden çocuk yayalara yönelik proje için yardım. Momçilgrad (Mestanlı) Rotary Kulübü, düzenlediği bir yardım gecesinde çocuk yayalarına yönelik yol güvenliği sağlamak amacıyla 5100 leva bağış topladı. 2017-2018 Rotary döneminde kulüp, yardım kampanyalarını "Momçilgrad'ın Çocuklarını Koruyalım" başlığı altında gerçekleşti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20837

***

Türkiye-Bulgaristan İş Forumu Düzenlendi. T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Kapıkule Gümrük Kapısı'ndaki zaman zaman görülen yoğunluğa ilişkin, "Türkiye ve Bulgaristan hükümetleri olarak, ekonomi bakanlıkları olarak iyi bir uyum içerisindeyiz. Dolayısıyla bahsedilen sorunların ortadan kalkması adına da gerekli adımları atıyoruz." dedi. Türkiye ve Bulgaristan arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin önümüzdeki dönemde derinleşeceğine inandığını aktaran Metin, iki ülke arasındaki ihracat-ithalat dengesinin birbirine yakın seyrettiğini, ticaret hacminin bundan ötürü gelecek vadettiğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20844

***

Temiz ve Güzel Kırcaali İnisiyatifi tanıtıldı. Belediye ve toplumun önde gelen isimleri, temiz ve güzel Kırcaali için el ele verdiler. İşveren örgütleri yöneticilerinin de katıldığı Kırcaali Belediye Meclisi Kamu Konseyi oturumunda Kırcaali Belediyesi'nin Temiz ve Güzel Kırcaali İnisiyatifi tanıtıldı. İnisiyatif kapsamında Kırcaalilerin belediye ile dayanışma içinde örgütlenerek, yılda iki kere şehri temizlemeleri öngörülüyor. Bu tür girişimlerin ilçelerde bulunan yerleşim yerlerinde de gerçekleştirilmesi bekleniyor. Belediye Meclisi Kamu Konseyi ve işveren örgütlerinin yönetimleri girişimi desteklediğini açıkladılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20848

***

2014-2020 döneminde AB projelerine yaklaşık 4 milyar leva hibe sağlandı. 2014-2020 programlama döneminin başlangıcından bu yana Avrupa Birliği (AB) programları kapsamında Bulgaristan'da gerçekleştirilen projelere 4, 255 milyar leva kaynak veya toplam bütçenin yüzde 18'i oranında kaynak sağlandı. Yapısal Fonlar, Uyum Fonu, Avrupa Denizcilik ve Balıkçılık Fonu tarafından sağlanan fonlar 3,277 milyar levadan fazla veya bütçenin yüzde 18,7'si oranında, Tarım Fonu'ndan sağlanan fonlar ise 978 milyon levadan fazla veya yüzde 17, 1'i oranında.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20850

***

"Tüm Renkleriyle Türk Dünyası" Nevruz Balkan turnesi çerçevesinde 7. Gösterisini Filibe'de yaptı. "Tüm Renkleriyle Türk Dünyası" Nevruz Balkan turnesi çerçevesinde 7. gösterisini Bulgaristan'ın 2019 Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehri Filibe'de yaptı. Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Uluslar Arası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Filibe Valisi Zdravko Dimitrov, Filibe Belediye Meclis Başkanı Savina Petkova'nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Türk dünyasının dört bir yanından sanatçılar, konser ve halk dansları gösterisiyle Filibelilere büyük bir şölen sundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20855

***

Bulgaristan, NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezine katılıyor. Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Bakanlar Kurulu, Bulgaristan'ın NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezine katılımını onayladı. Savunma Bakanlığımız 2008 yılında imzalanan iki memorandum temelinde bu merkeze katılıyor. Memorandumlar, NATO Müşterek Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezinin kurulması, organizasyonu ve işleyişi ve işlevsel bağları ile ilgili siber güvenlik yeteneklerinin araştırılması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yöneliktir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20860

***

Hırvatistan Cumhurbaşkanı, AB Dönem Başkanlığı için Borisov'u övdü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'a resmi bir ziyarette bulunan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç ile bir araya geldi. İkili, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da genişletme imkanlarını ele aldılar. Görüşmede Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı'nın önceliği olan Batı Balkan ülkelerinin perspektifine vurgu yapıldı. Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, Başbakan Borisov'u AB Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığı'nı başarılı bir şekilde yönetmesinden dolayı tebrik etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20861

***

TÜRKSOY'dan Sofya'da Nevruz Kutlaması. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Nevruz Bayramı dolayısıyla şölen düzenledi. Merkez Orduevi'nde Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan büyükelçiliklerinin himayelerinde düzenlenen şölene Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Moldova gibi ülkelerden 70'ten fazla sanatçı katıldı. TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türk kültürünü çeşitli coğrafyalarda tanıtmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20863

***

Bakan Zaharieva: Moldova ile ticaret hacmimiz yüzde 17 arttı. Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Sofya'da Moldova Cumhuriyeti'nin Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yuriy Lianka ile toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında şunları belirtti: "Moldova ve Bulgaristan'daki iş yatırımlarını nasıl teşvik edeceğimizi konuştuk. Ticaret hacmimizde yüzde 17'lik bir artış var, turizm alanında olumlu rakamlar var, ancak hala kullanmamız gereken potansiyel var". Zaharieva ve Lyanka, ikili ekonomik işbirliğini ve yerel ve bölgesel düzeyde de dahil olmak üzere tarım alanında ortaklıkları geliştirme potansiyelini teşvik etmek için belirli fikirler paylaştılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20869

***

Bakan Angelkova, Kırcaali'de turizm perspketifine ilişkin tartışma toplantısına katıldı. Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Kırcaali Perperikon Turizm Derneği Başkanı Dr. Fahri İdriz'in daveti üzerine doğup büyüdüğü Kırcaali şehrini ziyaret etti. Bakan, Bulgaristan Otelciler ve Restorancılar Derneği Başkanı Atanas Dimitrov ile birlikte otelciler, restorancılar ve tur operatörlerin temsilcilerinin katılımıyla Meatsa Otel Kompleksinde düzenlenen tartışma toplantısına konuk oldu. Bölgedeki kültürel ve tarihi turizm perspektifine ilişkin tartışma toplantısında Kırcaali Valisi Nikola Çanev de hazır bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20870

YAZARIN DİĞER YAZILARI