HAFTANIN ÖZETİ / 1 - 8 Şubat 2016Pazartesi, 08 Şubat 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 1 – 8 Şubat 2016Nilgün AHMETCumhurbaşkanı Plevneliev İtalya ziyaretinde Bulgaristan'ın Schengen'le ilgili görüşüne vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in İtalya'yı ziyareti, çalışma ziyareti niteliğinde olsa da göç krizi, Schengen alanı ve terör gibi gündemin ön sıralarında yer alan konularda yoğun görüş teatisine meydan sağladı. İkili ilişkileri aşan bu konuların yanında Bulgaristan ve İtalya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler de değerlendirildi.

***

Bulgaristan'da komünist terörün kurbanları anıldı. Bulgaristan'da 1944 yılında darbe ile iktidara gelen ve ülkeyi 45 yıl yöneten eski komünist rejiminin kurbanları, törenlerle anıldı. Başkent Sofya'da "Sveta Sofya" Meçhul Asker Anıtı önünde düzenlenen törene katılan 300'den fazla vatandaş, ülkede 1989 yılına kadar süren rejimin siyasi nedenlerden dolayı mahkum ettiği binlerce kişiyi andı.

***

Bulgaristan'da Mavi Kart Uygulaması Kapsamına Giren İlk 10 Meslek Açıklandı. Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı'nın "mavi kart" ismi verilen ve Avrupa Birliği dışındaki ülke vatandaşlarının Bulgaristan'da işe alınmasını kolaylaştıran uygulamadan yararlanabilecek ilk 10 mesleği yayımladığı açıklandı.

***

Kırcaali Hastanesi'nin yenilenen Hemodiyaliz Bölümü'nün açılışı yapıldı. Sağlık Bakanlığı bütçesinden sağlanan kaynaklarla yenilenen Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Hemodiyaliz Bölümü'nün açılışı yapıldı. Bölümde mevcut tıbbi donanım yüzde 80 oranında tamamen yenilendi. Artık yeni 6 diyaliz cihazı, 6 yeni yatak ve tam bir ters ozmoz sistemi devreye sokuldu.

***

Haskovo Meclisi'nin "Ermeniler Parkı" kararı, Türk belediyeleri ile ilişkileri bozdu. Edirne ilçe belediyelerinin, Haskovo'da (Hasköy) bir parkın "Armentsi" (Ermeniler) olarak adlandırılmasından dolayı Haskovo Belediyesi ile sınır ötesi işbirliğine ilişkin AB programları kapsamında ortak projeler gerçekleştirmek istemediği; önceki Meclis tarafından Mesito Parkı'nın adı "Armentsi" olarak değiştirildiğinden beri Türkiye ile ilişkilerin bozulduğu belirtiliyor.

***

Bulgaristan Milletvekillerinden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine Ziyaret. Bulgaristan Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet, beraberindekiler ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ı makamında ziyaret etti.Ziyarette, Ahmet ile bir süre görüşen Albayrak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti ve kültürler arasında kurulan dostluk köprüsünün devam etmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

***

Rosen Plevneliev Brezilya'da Dilma Rousseff ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Brezilya'nın başkenti Brazilya'da mevkidaşı Dilma Rousseff ile görüşmesi ardından: "Bulgaristan ve Brezilya arasında siyasi diyaloğun artırılmasının ticari- ekonomi ilişkileri olumlu etkilemesini ümidediyorum. Bizim amacımız Brezilya yatırımlarını Bulgar ekonomisine çekmektir ve AB- Brezilya ilişkilerinin stratejik niteliği işbirliğimizin yoğunlaştırılmasına ek imkanlar sağlamaktadır" şeklinde konuştu.

***

Yunan çiftçilerin sınırdaki eylemlerine Bulgaristan'dan tepki. Yunan çiftçilerin reformları protesto için Bulgaristan sınırındaki geçişleri bloke etmeleri Bulgar nakliyecileri kızdırdı.Yunanistan'da, hükümetin tarım sektörüne getirdiği ek vergiler ve sosyal güvenlik yasasında yapmak istediği değişikliklere karşı çıkan çiftçilerin protestosu, Bulgaristan'ın tepkisine neden oldu.

***

Borisov, telefonda Çipras ile sınır sorununu görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Yunan çiftçilerinin gerçekleştirdiği protesto eylemlerinden dolayı Bulgaristan-Yunanistan sınırında yaşanan sorunlar konusunda Yunan mevkidaşı Aleksis Çipras ile telefon görüşmesi yaptı.

***

HÖH AP Milletvekilleri ve TBMM Milletvekilleri, Türkiye'nin AB İlerleme Raporunu ele aldılar. 2 Şubat 2016 tarihinde Strasburg Avrupa Parlamentosu'nda Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekilleri Filiz Hüsmenova, Necmi Ali ve İlhan Küçük ile Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) AKP Milletvekilleri Revza Kavakçı ve Burhan Kayatürk ve CHP Milletvekili Ali Şener arasında yapılan görüşmede Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde son bir yıllık ilerlemesi ile ilgili raporu temel konulardan biriydi.

***

Meglena Kuneva, Yeni Eğitim ve Bilim Bakanı Oldu. Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva, görevinden istifa eden Prof. Dr. Todor Tanev'in yerine Meclis tarafından yeni Eğitim ve Bilim Bakanı seçildi. Yapılan oylamada 106 milletvekili kabul oyu, 66 milletvekili ret oyu ve 31 milletvekili çekimser oyu kullandılar.

***

'Bulgaristan'da yeni bir Türk Partisi kurulacak'. Bulgaristan Şumnu Bağımsız Milletvekili Aydoğan Ali, Bulgaristan'da, Lütfi Mestan başkanlığında yeni bir Türk Partisi kuracaklarını bildirdi.Ali, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Edirne'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının ardından, 6 Türk milletvekilinin partiden istifa ettiğini anımsattı.

***

Başbakan Borisov, Londra'daki Bulgaristan vatandaşlarıyla görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Londra'da ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarıyla görüştü. Borisov görüşmede, "Avrupa Birliği'nin dış sınırlarının acil olarak geçici bir süreliğine kapatılması mülteci krizi sorununun çözümüne yardımcı olacak" diye kaydetti.

***

Veteriner Hizmetleri Kanunu'nda önemli değişiklikler yapıldı. Veteriner Hizmetleri Kanunu'nda yapılan değişiklerle hayvan hastalıklarını azaltmak için zamanında müdahale etmedikleri takdirde veteriner hekimlerine 400 ile 2000 leva arasında ceza verilecek. Hekimler, bulaşıcı hastalık bildirimlerini yapmazlarsa, ceza alacaklar.

***

NATO uçaklarına Bulgaristan hava sahasını koruma izni. Bulgaristan Parlamentosu, ihtiyaç halinde NATO uçaklarının ülkenin hava sahasını korumasına izin veren yasayı onayladı. Hava Kuvvetlerinin kriz içinde bulunduğu Bulgaristan'da, ihtiyaç durumunda ülkenin hava sahasının NATO uçaklarınca da korunmasına izin verildi.

***

Borisov, Almanya AB İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Almanya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Almanya AB İlişkilerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth iki ülke ilişkilerini ve yatırım imkanlarını olumlu değerlendirdiler. Başbakanlık'ta yapılan görüşmede ikisi Bulgaristan ile Almanya arasındaki işbirliğin geliştirilmesini görüştüler.

***

Kırcaali'de "Bulgaristan ve Avrupa'da Liberal Değerler ve Yerel Yönetim Uygulamaları" konulu seminer. Kırcaali'de "Bulgaristan ve Avrupa'da Liberal Değerler ve Yerel Yönetim Uygulamaları" konulu bir seminer gerçekleştirildi. Seminer, Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekili ve AP Bölgesel Kalkınma Komisyonu Başkanı İskra Mihaylova tarafından Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanlık Kurulu ile ortaklaşa organize edildi.

***

Bulgaristan, ekonomik özgürlük endeksi sıralamasında 60.sırayı aldı. Bulgaristan, The Wall Street Journal ve Heritage Fonu tarafından yayımlanan ekonomik özgürlük endeksi sıralamasında 60. sırayı aldı.Geçen yıla kıyasla Bulgaristan 0.9 puan kaybederek 65.9 puana düştü.

***

Sınırda İki Sığınmacı Ölü Olarak Bulundu. Bulgaristan'ın Türkiye sınırına yakın Malko Tırnovo bölgesindeki Stranca dağında, ülkeye kaçak yoldan giren iki sığınmacı kadın donarak yaşamını yitirdi.İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Bulgar basınına yaptığı açıklamada, sınır polisinin bölgede, aralarında çok sayıda çocukların da bulunduğu 19 kişilik bir grupla karşılaştığını söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI