HAFTANIN ÖZETİ / 22 - 29 Ağustos 2016Pazartesi, 29 Ağustos 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 22 – 29 Ağustos 2016Nilgün AHMETVarna'daki yenilenen THY ofisinin açılışı yapıldı. Türk Hava Yolları (THY) Varna Ofisi'nin büyütülmesi ve yenilenmesi vesilesiyle, 17 Ağustos 2016 tarihinde Varna'daki ofisinde bir açılış töreni düzenlendi.

***

Bu yıl ortalama işçi maaşının 1000 levayı aşması bekleniyor. Bulgaristan Telegraf Ajansı'na verdiği demeçte Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsvetan Simeonov, "Bu yıl ortalama işçi maaşı 1000 levayı aşacak, gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 3 oranında artacak", diye tahminde bulundu.

***

Yabancı fonların Bulgaristan'daki aktifleri daralıyor. Bulgaristan'da faaliyet gösteren yabancı yatırım fonlarının aktifleri son üç ay içinde yaklaşık 75 milyon Avro azaldı. Yılın ilk yarısı sonunda yabancı fonların Bulgaristan'da 690 milyon Avrosu varken üç ay öncesi 105 milyon Avro fazla kaynakları vardı.

***

Sofya'da, komünist rejimin binlerce kurbanı törenle anıldı. Tören, 7 bin kişinin isimlerinin yazılı olduğu Rejim Kurbanları Anıtı önünde yapıldı. Bu sene 7. kez düzenlenen ve duaların okunduğu anma töreninin ardından kurbanların yakınları, anıta çiçek bıraktı.

***

Bulgaristan ile ABD arasında askeri işbirliği. Rus savaş uçaklarının sıklıkla ülkesinin hava sahasına yaklaştığını öne süren Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait iki savaş uçağının geçici olarak hava sahalarının korunmasına destek vereceğini bildirdi.

***

Lütfi Mestan, Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan'ı parti genel merkezinde kabul etti. Bulgaristan'daki tescil işlemlerinin tamamlanması dolayısıyla DOST Partisi yöneticilerini tebrik eden Yıldırım, partinin Bulgaristan'daki soydaşlar başta olmak üzere, bütün Bulgaristan halkı için yapıcı ve yararlı bir siyaset çizgisi sürdüreceğinden emin olduğunu ifade etti.

***

Britanyalı Simon Evans, Mineralni Bani İlçesi için belgesel çekecek. Birleşik Krallık vatandaşı olan Simon Evans, Mineralni Bani (Meriçler) Belediyesi'ne bağlı Sırnitsa (Sarnıç) köyü yakınlarında bulunan Kupena Tapınağı'nı inceledi. Ekip, bu yıl ses getiren Sırnitsa köyü çevresinde bulunan Şahin Kayaları ve Yılan Tapınağı'nda video çekimler yaptı. Bu kareler, kültür turizminin gelişmesi için büyük potansiyele sahip bir yer olarak Mineralni Bani İlçesi için çekilen bir belgeselde yer alacak.

***

Lütfi Mestan'ın başkanlığındaki DOST heyeti, Türkiye'de üst düzey devlet adamları ve siyasi elitlerle görüştü. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ve beraberindeki DOST Başkan Yardımcısı Şabanali Ahmet ve Milletvekili Ventsislav Kaymakanov, Türkiye'de üst düzey devlet adamları ve siyasi elitlerle bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi.

***

Boyko Borisov, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Yıldırım ile görüştü. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, İstanbul ziyaretinin başında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmede Avrupa'da yaşanan mülteci krizi ve en büyük ölçüde baskına uğrayan devletlerin üzerindeki etkisi ele alındı.

***

Öğrenciler ile firmalar arasında bağlantı kuracak bir online sistem kurulacak. Eğitim ve Bilim Bakanlığı işgücü piyasası ile öğrenciler arasında bağlantı kurulması üzere online bir sistem kuracak. Bu amaçla 2015 yılından beri var olan Öğrencilere Kariyer Rehberliği Portalı'nda "Okul-İşgücü Piyasası" modülü oluşturulacak.

***

Filibe'de Türkiye'deki açıköğretim lisesi yurt dışı programları tanıtıldı. Filibe Başkonsolosluğu rezidansında Türkiye'deki açıköğretim lisesi yurt dışı programları tanıtıldı. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel açıköğretim programlarının Türkiye'deki ve yurt dışındaki faaliyetleri hakkında bilgi sundu.

***

Başbakan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, "İnanıyorum ki, AB ve Türkiye'nin de ortak iradesiyle mülteci krizine çözüm bulacağız" dedi. İkisi Borisov'un İstanbul ziyareti kapsamında Dolmabahçe Sarayı'nda görüştüler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI