HAFTANIN ÖZETİ/24 - 31 Ağustos 2015Pazartesi, 31 Ağustos 2015

HAFTANIN ÖZETİ/24 - 31 Ağustos 2015 Nilgün AHMETBulgaristan'ın yeni Ankara Büyükelçisi Neynski, "Ekonomi alanında ikili ilişkilerin gelişmesi için elimden gelen her şeyi yaparım". Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk ve Bulgar iş adamlarını birleştiren Türk-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odasının (TBSTO) ev sahipliğinde başkent Sofya'da düzenlenen bir çalışma yemeğine katılan Neynski, Ankara'da yapacağı görevin önceliklerini açıkladı.

***

Başbakan Boyko Borisov, Türkmenistan'a ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Başbakan Boyko Borisov, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesini ele aldı.

***

Bulgaristan ile Türkmenistan arasında inşaat ve mimarlık alanında işbirliği sözleşmesi imzalandı. Başbakan Boyko Borisov'un Türkmenistan'ı resmi ziyareti çerçevesinde Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Lilyana Pavlova ve Türkmen meslektaşı Çarıy Ataev iki ülke arasında inşaat ve mimarlık alanında işbirliğine ilişkin sözleşme imzaladılar.

***

Preseka köyünde yeni yapılan cami törenle hizmete açıldı. Kirkovo'nun (Kızılağaç) Preseka (Çatak) köyünde yeni inşa edilen cami resmi törenle hizmete açıldı. Törene ayrıca çok sayıda siyasetçi, işadamı ve ülkenin çeşitli yerlerinden Müslümanlar katıldı.

***

Mahkeme, Cebel'de anne ve kızını öldüren Mert Mehmet'e 30 yıl hapis cezası verdi. Kırcaali İl Mahkemesi bugün açıklanan kararla 22 Nisan 2014 tarihinde Cebel'in (Şeyhcuma) ilçe merkezinde bulunan dairesinde balta ile 24 yaşındaki Ceylan Yusuf'u ve ardından kızı 7 yaşındaki Ceyda'yı öldüren 19 yaşındaki Mert Mehmet'i 30 yıl hapis cezasına çarptırdı.

***

Haskovo'da dini bilgiler yarışması. Haskovo Bölge Müftülüğü bünyesinde bulunan Yaz Kursları arasında coşkulu bir yarışma sonucunda dereceye giren üç öğrenci belirlendi. Bu öğrenciler Başmüftülüğün geleneksel olarak düzenlediği milli temel dini bilgiler yarışmasına katılarak Haskovo bölgesini temsil edecekler.

***

Bulgaristan'ın dış borcu bir yılda yüzde 2.8 arttı. Bulgaristan Merkez Bankası(BNB) ülkenin 2015 yılı Haziran ayı sonunda dış borç stokunun 38 334 6 milyon Avro(GSYH'nın yüzde 89.3) olarak gerçekleştiğini açıkladı.

***

İçişleri Bakanlığı'nın yetersiz kaynakları dolayısıyla sınıra askerler görevlendiriliyor. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov'un yaptığı açıklamaya göre Makedonya sınırında güvenliği sağlayan polis görevlilerine destek amacıyla gönderilen 25 askerden oluşan grubun, insanları tutuklama değil sadece gözetleme yetkisi var.

***

Yabancı turist sayısında azalama. Bulgaristan, 2012 ve 2013 yıllarında rekor sayıda turist ziyaretleri kaydetmesi ardından art arda ikinci yıldır yaz sezonunun en güçlü aylarından biri olan Temmuz ayında 1 milyondan fazla yabancı turisti celbetmeye başaramadı.

***

Genç güreşçi Mustafa Kahveci, turnuva birincisi oldu. Dospat kasabasında düzenlenen turnuvada halk güreş turnuvasında birinciliği elde eden Mustafa Kahveci, Kırcaali Güreş Spor Kulübü'nün ününü arttırdı. Kırcaali'nin Opılçensko (Hacı Mehmetler) köyünde kurulan Güreş Okulu'nda antrenmanlara katılan Kahveci, rakiplerine galip gelmeyi başararak, hakkıyla birinciliği kazandı.

***

Bulgar turizminin başlıca piyasaları Bulgaristan, komşular, Avrupa ve İsrail olacak. Angelkova, turizm sektöründeki kadro sorununa gelince Turizm Bakanlığı'nın, Eğitim ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlıkları ile beraber kalifiyeli kadroların yurtdışına akmasının durdurulması için yol arayacağını ve özel turizm alanındaki orta okullarda uygun öğretim programları yapacağını söyledi.

***

Meglena Kuneva: Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı Avrupa'yı daha güçlü yapmalı. Bulgaristan'ın 2018 yılındaki AB Dönem Başkanlığı, Avrupa'yı daha güçlü kılmalı. Bu yüzden dönem başkanlığımız sırasında güvenlik alanında da etkinlikler yapılmalı. Bunu Avrupa Politikalarından ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva ve Finlandiya Ekonomi Bakanı Olli Rehn söyledi.

***

HÖH İlçe teşkilatı, Kırcaali Belediye Başkanlığına 12 aday adayı belirledi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, teşkilatın ilçe yönetiminin geniş katılımlı oturumunda Kırcaali Belediye Başkanı adayı seçilmesi üzere 12 aday adayı belirlediğini bildirdi. Milletvekilleri Mustafa Ahmet, Saliha Emin ve Ayhan Etem, Halk Meclisinde seçmenleri temsil etme sorumluluğundan dolayı Belediye Başkanlığı adaylığından vazgeçtiler.

***

Filibe'de sahte belge operasyonu. Plovdiv (Filibe) Emniyet İl Müdürlüğü'nden Komiser Nikolay Kirkov, Arap ülkelerinden vatandaşlara sahte belgeler basılan bir basımevine yönelik operasyon düzenlendiğini bildirdi. Filibe'de bir kooperatif binasının zemin katında bulunan odada 35 sahte kimlik belgesi, 19 sahte sürücü belgesi, 5 yabancı uyruklu pasaport ve Filibe Emniyet İl Müdürlüğü'nün mührünü taşıyan sahte kontrol fişlerine el konuldu.

***

Parti ve Koalisyonlar Kırcaali Seçim Komisyonu hakkında uzlaşamadı. 43. Millet Meclisi ve Avrupa Parlamentosunda yer alan siyasi parti ve koalisyonların yerel yönetim temsilcileri, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in huzurunda gerçekleştirilen görüşmede Kırcaali Seçim Komisyonu üyeleri konusunda uzlaşmaya varamadı.

***

"Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3″ projesi gala ile sona erdi. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen "Kocaeli Balkan Gençlik Kampı 3″ projesi Balkan Kültür Evi bahçesinde düzenlenen gala yemeği ve sertifika töreni ile sona erdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI