HAFTANIN ÖZETİ /7 - 14 Aralık 2015Pazartesi, 14 Aralık 2015

HAFTANIN ÖZETİ /7 – 14 Aralık 2015Nilgün AHMET2016 bütçesi ekonomik büyüme vaadediyor. Bulgaristan'ın bütçesi gerçekleştirilebilir ve Bulgar ekonomisinin büyümesine yöneliktir. Avrupa Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından sorumlu Başkan yardımcısı Kristalina Georgieva Sofya'da düzenlenen "Bulgar ekonomisine evet. Avrupalı Bulgaristan'ı- istikrar ve büyüme" başlıklı oturumda bu açıklamada bulundu.

***

Bulgaristan ve Gürcistan Başbakanları ikili işbirliğini görüştü. Bulgaristan ve Gürcistan Başbakanları Boyko Borisov ve İrakli Garibaşvili, Sofya'da bir görüşmede ticaret ve stratejik alanlardaki ikili işbirliğinin pekiştirilmesi için imkanları görüştü. Başbakan Borisov, Gürcistan'ı güvenilir bir ülke ve Bulgaristan'ın ortağı olarak tanımladı.

***

Bulgaristan'dan doping cezasına itiraz. Bulgaristan Halter Federasyonu (BWF), 11 sporcusu doping yaptığı gerekçesiyle Uluslararası Halter Federasyonu'nun (IWF) verdiği, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'ndan men ve 500 bin dolar para cezasına itiraz etti.

***

Parlamento yargı erki ile ilgili değişiklik öngören yasa tasarısını görüşüyor. Bulgaristan Parlamentosu yargı erki ile ilgili değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarsını ikinci okumada görüşmeye başladı.Yüksek Yargı Konseyi'nde kota dağılımı ile ilgili maddelerin milletvekilleri arasında ciddi tartışmalara neden olması bekleniyor.

***

Bulgaristan ve Fransa arasında güvenlik alanında işbirliği anlaşması imzalandı. Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova ve Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Paris'te iki ülke arasında iç güvenlik alanında işbirliği anlaşması imzaladılar. Bundan önce bakanların gerçekleştirdiği iş görüşmesinde güvenlik, göç ve terörle mücadele konuları ele alındı.

***

Reformcu Blok Eşbaşkanı Radan Kınev, muhalif milletvekili oldu. Reformcu Blok Meclis Grubu Eşbaşkanı Radan Kınev, Boyko Borisov hükümetine verdiği desteği geri çekti. Kınev bunu gazetecilere milletvekillerin ABV Koalisyonu Grubu'nun Yüksek Yargı Konseyi'nin iki bölümünde kota dağılımına ilişkin teklifini kabul etmelerinden sonra açıkladı.

***

Adalet Bakanı Hristo İvanov istifa etti. Boyko Borisov Başbakanlığındaki hükümetin koalisyon ortaklarından Reformcu Blok (RB) üyesi olan Bakan İvanov, partisinin önerdiği reform taslağının kabul edilmesine tepki göstererek istifa etti. Yapılan değişiklik sonucu VSS'nin üst meclisi "Hakimler" ve "Savcılar" olarak ikiye ayrıldı.

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan, 10 dakikada üç kurt avladı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, geniş kitleler tarafından üst düzey bir siyasetçi olarak tanınıyor. Studen Kladenets Avlanma Alanı Müdürü Müh. Georgi Şeremetev, Mestan'ın muhteşem bir avcı olduğunu da ispatladığını ifade etti.

***

Edirne Valisi Şahin, Bulgaristan'da Ziyaretlerde Bulundu. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan'ın da yer aldığı bir heyetle birlikte Bulgaristan'a gelerek, Haskova ve Kırcaali bölgelerinde ziyaretlerde bulundu.Vali Şahin ve beraberindeki heyet, Kırcaali Merkez Camii'nde bölgede görev yapan din görevlileriyle de görüştü.

***

Papaz ve Müftü, Belediye Başkanı Hasan Azis ile görüştüler. Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Papaz Petır Garena ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ile görüştüler. Din adamları Müh. Hasan Azis'i dördüncü dönem belediye başkanı görevine başlamasından dolayı tebrik ederek, bir saksı çiçeği hediye ettiler.

***

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı DEB Partisi Yeni Genel Merkezini Ziyaret Etti. 9 Aralık 2015 Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu sayın Ali Rıza Akıncı, kendisine eşlik eden Muavin Konsoloslar Canay Kavuncu ve Davut Ocak ile birlikte DEB Partisi'nin saldırıya uğrayan yeni Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.

***

Ebeveynler ülke çapında protesto gösterisi yaptı. Onlarca ebeveyn çocuklarıyla birlikte Halk Meclisi önünde bir araya toplanarak, annelik ve çocuk paralarının yükseltilmesi istemiyle protesto gösterisi yaptı. Protesto ülke çapında daha 18 şehirde düzenlendi.

***

Slovakya Devlet Başkanı Bulgaristan'da. Slovakya Cumhurbaşkanı Andrey Kiska Bulgaristan devlet Başkanı Rosen Plevneliev'in daveti üzerine Bulgaristan'ı ziyarette bulundu. Devlet başkanı Kiska, Sofya'nın Dıblin anlaşmalarının uygulanması gerektiği konumuna yüksek not verirken, Bulgaristan'ın Shcengen sahasına katılma arzusunu da desteklediğini öne sürdü.

***

Bulgaristan'ın AB ile Olan Ticareti Ocak - Eylül Döneminde Rekor Seviyelere Ulaştı. Bulgaristan, yılın ilk dokuz ayında AB ile olan ticaretinde hem ihracatını hem ithalatını arttırarak rekor seviyelere ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında dış ticaret dengesi negatif olarak 2,5 Milyar Bulgar Levasından fazla olarak açıklandı.

***

Mecliste, HÖH adına insan haklarına ilişkin bildiri okundu. 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu adına Meclis kürsüsünden insan haklarına ilişkin bir bildiri okundu. HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, "Bugün şu dört temel hakkı hatırlamaya ihtiyacımız var: ifade özgürlüğü, din özgürlüğü, yoksulluktan ve korkudan kurtulma özgürlüğü" diye kaydetti.

***

Bulgar siyasetinde Türklere "ayrımcılık". Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Yüksek Konseyi Üyesi Nazmi Mümin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyasi partilerin ülkedeki Türklere üstü kapalı veya açık ayrımcılık uyguladığını söyledi.Türkiye'de faaliyet gösteren Bulgar göçmenlerine ait derneklerle ilişkiler sorumlusu görevini de yürüten Mümin, Bulgaristan'daki partilerin Türklere temsil hakkı tanımadığını ifade etti.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Kırcaali Valisi İliya İliev ile görüştü. Kırcaali Valiliğinden yapılan açıklamaya göre Vali İliya İliev, bölgeyi iki günlük ziyarette bulunan Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ile görüştü. İkisi, insana emniyette olma ve huzur hissi veren Kırcaali bölgesinde dini mensubiyetleri farketmeksizin etnik grupların bir arada hoşgörü ve anlaşma içerisinde yaşamaları konusu hakkında konuştular.

***

Bölge Katı Atık Depolama Tesisi'nin tamamlanması için 3 milyon leva tahsis edildi. Bakanlar Kurulu kararıyla Kırcaali'ye yakın bir mevkide inşasına başlanan Bölge Katı Atık Depolama Tesisi projesinin tamamlanması için 3 milyon leva tahsis edildi.

***

Yılın hekimi Dr. Filiz Ahmet'den Başkonsolos Aktaş'a ziyaret. "Yılın Hekimi" ödülünü kazanan Dr. Filiz Ahmet T.C. Filibe Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Başkonsolos Alper Aktaş ile görüştü.

***

Bulgaristan gümrük kapısında rüşvet operasyonu. Kapitan Andreovo sınır kapısında yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında, Kapıkule üzerinden Avrupa'ya yapılacak olan çıkışlar tamamen durdu.Kapitan Andreovo sınır kapısında 13 Aralık saat 09:00'da 160 polisin katılımıyla Gümrük memurlarına yönelik rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yapıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI