HAFTANIN ÖZETİ / 21 - 28 Mart 2016Pazartesi, 28 Mart 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 21 – 28 Mart 2016Nilgün AhmetToplum Liderliğindeki Yerel Kalkınma Stratejisi Bilgilendirme Günü gerçekleşti. Ardino'nun (Eğridere) Jıltuşa (Sarıkız) köyünde Toplum Liderliğindeki Yerel Kalkınma Stratejisi'ni popülarize etmek amacıyla bir bilgilendirme günü gerçekleşti.

***

İrina Bokova Bulgaristan'ın BM Genel Sekreterliği görevi için aday gösterildi. İrina Bokova'nın BM Genel Sekreterliği adaylığına destek sağlayacak ekip kuruldu. Dışişleri Bakanlığı "Global işler "Genel Müdürülüğü Başkanı Rayko Rayçev'in yaptığı açıklamaya göre İrina Bokova'nın adaylığını destekleyecek çalışma grubu 16 Bulgar diplomattan oluşuyor. Seçim kampanyası için ekibe 50 bin Avroluk bütçe tahsis edildi.

***

Ülkedeki tüm okullarda güvenlik tedbirleri alınacak. Köstendil şehrini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva, bakanlığın ülkedeki korumasız olan eğitim kurumlarında güvenlik tedbirleri alınmasına 1,5 milyon leva kaynak ayırdığını bildirdi. Bakan, eğitim kurumlarında bahçe çitleri yapılacağını, kameralar monte edileceğini ve okullara giriş ve çıkışların kontrol edileceğini belirtti.

***

İvaylovgrad ve İpsala belediyelerinden ortak turizm projesi. İvaylovgrad (Ortaköy) Belediyesi ve Edirne iline bağlı İpsala Belediyesi, ortaklaşa hazırladıkları "İvaylovgrad'ın Lambuh Köyünde ve İpsala İlçesinde Turizm ve Dinlenme Alanları Oluşturulmasıyla Doğal, Kültürel ve Tarihi Yapılara Erişim Koşullarının İyileştirilmesi" projesiyle Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında finanse edilen Interreg IPA Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan - Türkiye Programı'na (2014 - 2020) başvuruda bulundu.

***

Küçük güreşçi Deniz İbram, şampiyon oldu. Kırcaali Yordan Yovkov Lisesi öğrencisi Deniz İbram, katıldığı Bulgaristan Güreş Şampiyonası'nda mensup olduğu spor kulübünü yanı sıra okulunu da onurlu bir şekilde temsil etti.

***

Emekli öğretmenler, 10 brüt ücret tutarında emekli ikramiyesi alacak. Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva, "Bu yıl 1 Ağustos'tan itibaren öğretmenlerin emekli olurken aldıkları emekli ikramiyesi şimdiye kadar olduğu gibi 8 brüt ücreti tutarında değil de, 10 brüt ücret tutarında olacak. Bu Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu'nda öngörülüyor" diye bildirdi.

***

Türkiye ve Rusya'nın Bulgaristan'ın içişlerine karıştığı iddialarını araştıracak komisyon kapatıldı. Bulgaristan Meclisi, Rusya ve Türkiye'nin Bulgaristan'ın iç politikasına müdahale ettiklerine dair iddiaların gerçekliğini araştırmak için kurulan geçici komisyonunun faaliyetine son verme kararı aldı.

***

Malko Tırnovo yakınlarında iki ceset bulundu. Bulgaristan'ın güneydoğusunda Türkiye'ye açılan Malko Tarnovo Gümrük Kapısı bölgesinde sığınmacılara ait olabilecekleri bildirilen iki erkek cesedinin bulunduğu açıklandı.

***

Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda sıkı pasaport kontrolü. Bulgaristan ve Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı'nda Avrupa Birliği vatandaşlarına dahil, çok sıkı pasaport kontrolü uygulanıyor. Ülke topraklarına giren tüm taşıma araçları kapsamlı kontrol işlemine tabi tutuluyor.

***

Devlet kurumları terör tehdidine karşı hazırlıklı. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov Brüksel'deki saldırılarla ilgili "Bizim yürütülen çok kültürlülük kavramı ve kültürel relativizm politkası ile ilgili yıllardan beri süren bir sorunumuz var. Çok kültürlülük ve kültürel relativizm dönemi sona erdi ve bunu idrak etmeliyiz" şeklinde konuştu.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, 2015-2019 Dönemi Kırcaali İlçesi Gelişim Programı'nı tanıttı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Meclis oturumunda onaylanmak üzere "Kırcaali'nin Başarısı İçin" başlığı altındaki yeni 2015-2019 Dönemi Kırcaali İlçesi Gelişim Programı'nı tanıttı.

***

2016 Yılı Kırcaali Belediye Bütçesi Mali Çerçevesi 47 470 000 leva. Kırcaali Belediyesi‘nin 2016 Yılı Bütçesi, 2015 yılına ilişkin bütçenin 38 940 000 levaya çıkan ilk mali plan çerçevesine kıyasla yüzde 22 oranında daha yüksek olacak. 2016 Yılı Kırcaali Belediye Bütçesi Mali Çerçevesi 47 470 000 leva.

***

Hayırsever işadamından Kırcaali Bölge Müftülüğüne televizyon bağışı. Mecik Elektronik Şirketinin sahibi Mecnun Kamil, Kırcaali Bölge Müftülüğünü ziyaret edip, Müftülüğe bir plazma televizyon bağışında bulundu. Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Bölge Müftü Vekili Erhan Recep, yaptığı hayır işi için kendisine bizzat teşekkürlerini arz ettiler.

***

Hükümet, Önemli Demiryolu Projelerine 208 Milyon Leva Ayırdı. Bulgaristan Hükümeti, yapmış olduğu toplantısında on tane önemli demir yolu projesinin bitirilmesine yönelik 208 milyon Leva tutarında finansman sağlamaya karar vermiştir.

***

Bulgaristan'da Birleşme ve Satın Almalarda Yerel Aktörler Ağırlıktadır. Ernst & Young'ın Orta ve Doğu Avrupa'da bileşmeler ve satın almalar piyasasını inceleyen raporuna göre 2015 yılında Bulgaristan'da birleşme ve satın almalarda işlem sayısı ve değerinde düşüş yaşanmış, yerel aktörler piyasaya hakim olmuştur.

***

Dünya Bankası, Bulgaristan Mevduat Sigorta Fonu'na Kredi Verilmesini Onayladı. Dünya Bankası, Bulgaristan Mevduat Sigorta Fonu'na 300 milyon EURO tutarında kredi verilmesini onaylamıştır. Kredi'nin vadesi 10,5 yıl olarak açıklanmıştır.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin Darik Radyo'daki mülakatı. T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe'nin, Türkiye-Bulgaristan ilişkileri, AB, terörizm, sığınmacılar/mülteciler ve diğer güncel konulara ilişkin gelişmeler hakkında Darik Radyo'ya 26 Mart günü mülakat verdi.

***

İzzet Şaban HÖH Kırcaali İl Başkanı Seçildi. Kırcaali'de düzenlenen Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Konferansına 481 delege katıldı. Yapılan oylamada tek aday gösterilen Ardino (Eğridere) Belediye Başkan Yardımcısı ve İlçe teşkilatı başkanı İzzet Şaban Kırcaali HÖH İl Başkanı seçildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI