HAFTANIN ÖZETİ / 18 -25 Temmuz 2016Pazartesi, 25 Temmuz 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 18 –25 Temmuz 2016 Nilgün AHMETBaşbakan Boyko Borisov, Türkiye Büyükelçisi Süleyman Gökçe ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ile yaptığı görüşmesinde Türkiye'de 15 Temmuz'u 16'ya bağlayan gecede gerçekleştirilen askeri darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına en samimi taziyelerini sundu.

***

DOST partisinin kaydının reddedilmesine itiraz davası başladı. Lütfi Mestan'ın başkanlığındaki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisinin Sofya Şehir Mahkemesi'nin partinin mahkeme kaydının reddedilmesine itiraz ettiği Yüksek Temyiz Mahkemesi'nde yapılan kura çekiminde davanın 2. Ticaret Dairesi tarafından Vanya Aleksieva'nın başkanlığında yürütülmesi ve dava raportörünün Svetla Çorbacieva olması kararı alındı.

***

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova FBI Başkanı James Comey ile görüştü. İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey ile Washington'da gerçekleştirdiği görüşmede güncel güvenlik ortamını ve Avrupa ile ABD'nde meydana gelen son terör saldırılarını ele aldı.

***

T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe: "Türkiye'de yapılan darbe girişiminde demokrasi kazandı". NOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, darbe girişimiyle ilgili şunları söyledi: "Burada ciddi bir şey oldu. Bu Türkiye'yi de ilgilendiriyor, birçok demokratik ülkeyi de ilgilendiriyor. Bulgaristan da demokratik bir ülke, demokrasiler birbirlerine dayanışırlar. Biz de dayanışma bekliyoruz. Demokrasi kazandı ve bundan mutluluk duymak gerekir. Bundan ötürü Bulgaristan'ın resmi makamlarına ayrıca teşekkür ediyoruz".

***

Bulgaristan Karadeniz'de düzenlenen tatbikatlarda yer alıyor. Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre "Breeze 2016" uluslararası katılımlı deniz tatbikatı sona erdikten sonra Bulgaristan'ın deniz kuvvetleri, Karadeniz'de düzenlenen diğer iki tatbikatta yer alıyorlar.

***

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürlüğü sınavını kazanan olmadı. Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bakanlık tarafından gerçekleştirilen Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürlüğü sınavında hiçbir adayın başarılı olmadığı duyuruldu. Müdür adaylarından Gılıb Boçukov, Mehmet Bilal, Hristo Stoyçev ve Petır Savçov'un hiç birisinin sınavda başarılı olmak için gerekli minimum puanı toplayamadığı bildirildi.

***

Bulgaristan'da uyuşturucu operasyonu. Bulgaristan'a Türkiye'den giriş yapan bir otobüste 33 kilogram eroin ele geçirildiği bildirildi. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Georgi Kostov, Türkiye'den gelen bir yolcu otobüsünün şüphe üzerine takibe alındığını söyledi.

***

Lütfi Mestan, ABD'nin Sofya Büyükelçisi ile görüştü. DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan partinin merkez ofisinde ABD'nin Sofya Büyükelçisi Erik Rubin ile görüştü.Büyükelçi Rubi'nin isteği üzere yapılan görüşmede, Lütfi Mestan DOST Partisinin tüm güncel yurt dışı ve yurt içi konuları ve yeni partinin stratejik amaçlarından başta olan kesin Avrupa-Atlantik yönelimli olan pozisyonunu tanıttı.

***

Parlamento, lise mezuniyet ikinci sınavının mesleki teorik ve uygulama sınavı olmasına karar verdi. Bulgaristan Parlamentosu'nda tartışma yapılmaksızın ikinci okumada Mesleki Eğitim ve Öğretim Kanunu'nda değişiklikler kabul edildi. Kanun değişikliklerine göre Mesleki Eğitim Lise Diploması, biri Bulgarca ve diğeri mesleki teorik ve uygulama sınavı olmak üzere iki devlet lise mezuniyet sınavını alanlara verilecek.

***

Bulgaristan, Çin ile ortaklaşa yüksek teknoloji üretimleri geliştirecek. Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, Sofya'da Bulgar-Çin iş forumununda, "Yatırım çekmek ve bir sürü ileri teknoloji sektörlerinde öne çıkan Çin şirketleriyle ortak üretimler için imkanlar sunmak için potansiyelimiz var. Bulgaristan ve Çin yeni üretimler ve büyüme alanlarına odaklanıyor dedi.

***

Dini törenlerin Bulgarca olmasını öngören yasa tasarısı Meclis'e sunuldu. Bulgaristan'daki üç partili koalisyon hükümetine dışarıdan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) Koalisyonunca, ülkedeki tüm dini törenlerin Bulgarca yapılmasını öngören yasa tasarısının Meclis'e sunulduğu bildirildi.

***

Kırcaali'de 11 kadın, Kuran Kursu'nu başarıyla tamamladılar. Kırcaali Bölge Müftülüğü'nden verilen bilgiye göre 11 kadın, öğreticiliğini Kırcaali Bölge Müftülüğü Vaizesi, Yıllık Kur'a Kursu Öğreticisi ve Bayan Sohbet Grubu Hocası Sibel Mehmet ve Yardımcısı Ayşe Hasan'ın yaptığı Yıllık Kur'a Kursu'nu başarıyla tamamladılar.

***

Başbakan Borisov, Kanada heyetiyle vize muafiyeti konusunu görüştü. Başbakan Boyko Borisov, ülkemizi ziyarette bulunan Kanada heyetiyle gerçekleştirdiği görüşmede, "Bulgaristan vatandaşlarına uygulanan Kanada'ya vize rejiminin kaldırılması bizim önceliğimiz. Bu yüzden seyahat sınırlamalarının kaldırılmasına yönelik somut adımlar içeren net bir takvimin hazırlanmasını bekliyoruz" dedi.

***

Başbakan Borisov, Çinli iş adamları heyetiyle görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Sofya'yı ziyarette bulunan Çinli iş adamları heyetiyle görüşme gerçekleştirdi.Görüşmede devlete ait Citigroup Şirketi Başkanı Wang Jun, Rusçuk şehrinde alüminyum otomobil jant üretimi yapacak bir fabrika kurulmasına ilişkin somut bir yatırım projesi tanıttı. Wang Jun, "100 milyon Amerikan dolara ulaşan yatırım 300 kişiye iş imkanı sağlayacak. Bulgaristan'daki alüminyum otomobil jant üretimi, Avrupa Birliği'nin tüm ekolojik standartlarına uygun olarak yapılacak" diye belirtti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI