HAFTANIN ÖZETİ / 15 - 22 Şubat 2016Pazartesi, 22 Şubat 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 15 – 22 Şubat 2016Nilgün AHMETBaşbakan Borisov Bulgaristan-Yunanistan sınır kapılarında geçişlerin durudurulması ile ilgili Merkel'den destek istedi. Başbakan Boyko Borisov Almanya şansölyesi Angela Merkel ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Prag'ta düzenlenecek Vişegrad dörtlüsü ülkelerin toplantısındaki Bulgaristan'ın tutumu konusunda bilgi verdi ve Bulgaristan'ın Makedonya -Yunanistan sınırındaçit çekilmesi fikrine karşı olduğunu teyit etti.

***

Mehmet Türker 50. Sanat Yılında 9. Kitabıyla Köyünü Anıtlaştırdı. Yazı hayatına 16 yaşındayken yerel bir gazeteye kısa haberler yazarak adım atan Gazeteci-Yazar Mehmet Türker 50. sanat yılını köyünü anlattığı "Sindelli" adlı monografi kitabıyla taçlandırdı.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı: "Radikal İslamcılığın Bulgaristan'da şansı yok". Boyko Vasilev'in sunduğu Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Panorama programına konuk olan Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, "Radikal İslamcılığın Bulgaristan'da şansı yok, çünkü yurt dışında dini eğitimini alan bazı meslektaşlarımızın, Bulgaristan'a döndüklerinde buradaki Müslümanlar geleneksel İslam'ın dışındaki farklılıkları benimsenmediklerine tanık olduk" dedi.

***

Başbakan Borisov, Çek mevkidaşı Sobotka ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Çek mevkidaşı Bohuslav Sobotka ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Bulgaristan Çek ile geleneksel olarak iyi ilişkilerinin yanı sıra Vişegrad Grubu ile de işbirliğine büyük değer veriyor" dedi.

***

Türkçe haber yapacak T Radyo'ya lisans verilmedi. Elektronik Medya Kurulu (SEM), Türkçe haberlerin yayınlanması öngörülen bir özel radyoya yayın lisansı vermedi.

***

Genç güreşçi Mustafa Kafeci, Sliven'den bronz madalya ile döndü. Kırcaali'nin Opılçensko (Hacımehmetler) köyünde bulunan Kırcaali Güreş Kulübü takımı, Sliven'de düzenlenen Bulgaristan Genç Erkekler Ferdi Güreş Şampiyonasında dereceye madalya kazandı.

***

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi'nin kadrosu yüzde 16 oranında azaltılacak. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Gılıb Boçukov, kültür kurumunun ayakta kalabilmesi için kadrosunu yüzde 16 oranında azaltacağını bildirdi.

***

Orhan İsmailov, Savunma Bakanı Yardımcılığı görevine devam edecek. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Reformcu Blok Koalisyonu'nda yer alan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi'nin temsilcisi Doç. Dr. Orhan İsmailov'un Savunma Bakanı Yardımcılığı görevine devam edeceği ve Savunma Bakanı Nikolay Nençev'in ekibinde kalacağı bildirildi.

***

Kuneva, Bulgaristan-Yunanistan sınırı sorununu AB üyesi ülkelerin dikkatine arz etti. Avrupa Politikası ve Kurumsal Konularda Koordinasyondan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Miglena Kuneva, 16 Subat'ta Brüksel'de katıldığı Genel Konular Konseyi toplantısında Bulgaristan-Yunanistan sınırının ablukaya alınması sorununu Avrupa Birliğine üye ülkelerin ve Avrupa Komisyonu'nun dikkatine arz etti.

***

Bulgaristan'da kadın girişimcilerin sayısı artıyor. Son yıllarda ülkemizdeki kadın girişimcilerin sayısında akıcı artış gözleniyor. Ulusal İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ülkemizde şirket sahibi kadınların oranı yüzde 30'dur.

***

Türkiye Büyükelçisi Süleyman Gökçe'den Başmüftü'ye tebrik ziyareti. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, tebrik ziyaretinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe'yi makamında kabul etti. Üst düzey diplomatın ziyaretinin sebebi Dr. Mustafa Hacı'nın yeniden Başmüftü, Vedat Ahmet'in ise Yüksek İslam Şura Başkanı seçilmeleridir.

***

Boyko Borisov: En ufak bir usulsuzluk şüphesi bulunan kamu ihalelerini durduruyoruz. Başbakan Boyko Borisov, hakkında en ufak bir usulsuzluk şüphesi dahi bulunan kamu ihalelerinin durdurulmasını istedi. Hükümetin toplantısında konuşan Başbakan, ihalelerin açık ve saydam şartlarda, kamu masrafları ve toplumsal menfaatlerin korunduğu bir ortamda yapılmasını istedi.

***

Usta kalemler Turhan Rasi ve Rüstem Aziz, Kırcaali'de şiir severlerle buluştular. Kırcaali'de Turhan Rasi ve Rüstem Aziz Edebiyat Gecesi gerçekleşti. Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü'nün organizasyonuyla düzenlenen gece Kültür Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nu doldurdu.

***

Meclis, gensoruyu reddetti. Bulgaristan Meclisi, Boyko Borisov hükümetine yönelik sunulan gensoru önergesini reddetti. Brüksel'de gerçekleşen zirve toplantısına katılan Başbakan Boyko Borisov oylamada hazır bulunamadı.

***

Halk Meclisi AK'nun Yunanistan'a ceza uygulamasını talep etti. Halk Meclisi Bulgaristan-Yunanistan sınıırnda derinleşen kriz ile ilgili Bulgar taşımacılarını destekleyen bildiriyi oybirliği ile kabul etti.Milletvekilleri, Bulgar-Yunan sınırının kapatılmasından dolayı Avrupa Komisyonu'nun Yunanistan'a ceza uygulamasını talep ettiler.

***

Bulgaristan Büyükelçisi Neynski Edirne Balkan Türkleri Federasyonunu ziyaret etti. Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski ve Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev Edirne Balkan Türkleri Federasyonunu ziyaret ettiler. Diplomatlar Federasyon Başkanı Nedim Dönmez ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karışlandı.

***

Filibe'de Osmanlıya ait tarihi eser yandı. Bulgaristan'ın Filibe kentinde, 15. YY'dan kalma Osmanlı dönemi kültür mirası Hamam maalesef yangın dolayısıyla tahribata uğradı. Akşam saatlerinde çıkan yangın sonucu hamamın çatısı ve içeride bulunan mobilyalar tamamen yandı.

***

Alcomet Şirketi, Üretimde Sürdürülebilir Gelişim ve İnovasyon Kategorisinde Yılın Şirketi Ödülünü Kazandı. Başkent Sofya'nın Balkan otelinde geçen çarşamba akşamı ‘Yılın Şirketi 2015' ödül töreni düzenlendi. Rekabetin en yoğun olduğu sanayi kategorisinde Alcomet şirketi üretimde sürdürülebilir gelişim ve inovasyon ödülüne layık görüldü.

***

Başbakan Borisov, Macar mevkidaşı Viktor Orban ile görüştü. Brüksel'de gerçekleşen Avrupa Konseyi toplantısı kapsamında Başbakan Borisov ve Macar mevkidaşı Viktor Orban ile görüşme gerçekleştirdiler. Başbakan Borisov, tüm AB üyesi ülkelerin ortak çabaları olmazsa soruna ortak ve sürdürülebilir bir çözüm bulunamayacağının altını çizdi.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe: "Türkiye'nin, Bulgaristan'ın içişlerine müdahale etmesi söz konusu olamaz". Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, BTV'de canlı yayında gazeteci Jeni Marçeva'ya verdiği demeçte, Bulgaristan meclisinin, Türkiye'nin Bulgaristan'ın içişlerine karıştığı iddialarını araştıracak bir komisyon kurulması hakkında, "Türkiye, Bulgaristan'ın içişlerine müdahale etmemiştir. Bunu kesin olarak söylemek istiyorum. Burada siyasi nedenlerden dolayı bir girişim söz konusu, fakat burada duracağım, çünkü her bir meclisin görevi her türlü karar almaktır" dedi.

***

Bulgaristan'da yaşayan Türkler, Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutladı. Sofya'da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneği, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları (THY), Türk Bulgar Kadınları Dostluk Derneğinin desteğiyle Ramada Otel'de şölen düzenledi.Etkinlikte şiirler okundu, şarkılar seslendirildi, Türk Bulgar Kadınları Dostluk Derneği ve sponsorlar, çocuk katılımcılara çeşitli hediyeler verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI