HAFTANIN ÖZETİ /9 - 16 Ekim 2017Pazartesi, 16 Ekim 2017

HAFTANIN ÖZETİ /9 – 16 Ekim 2017Nilgün AHMETTurizm camiası, Bakan Nikolina Angelkova'nın istifasını istedi. Bulgar Tur Operatörleri ve Seyahat Acenteleri Birliği, ülkenin reklamının yeterli olmaması, Bulgaristan turizminin sürdürülebilir gelişmediğini ve Turizm Bakanlığında potansiyel uzman eksikliğinden dolayı Turizm Bakanı Nikolina Angelkova'nın istifasını istedi. Angelkova, istifa etmesine bir neden olmadığını söyleyerek, tur operatörler ve seyahat acentelerinin istifa talebini reddetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19928

***

Sofya'da sema töreni düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığının İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunca, Sofya'da sema töreni icra edildi. Halk Kültür Sarayı'nda (NDK) yer alan Bulgaristan'ın en büyük konser salonunu dolduran 2 bin 500 kişi töreni ilgiyle izledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19931

***

Kişisel verilerin korunmasına dair yeni yönetmelikle ilgili konferans yapıldı. Amerikan Ticaret Odası Bulgaristan Temsilciliği tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği'nde (AB) Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Genel Yönetmelik: İşletmelere Yönelik Şartlar ve Onların Önündeki Zorluklar" konulu konferansta iş dünyasının yeni yönetmelik sayesinde 2 milyar avronun üzerinde kaynak tasarruf yaptığı anlaşıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19936

***
Borisov,
Monti ile Bulgaristan'ın AB Konseyi Başkanlığına dair önceliklerini görüştü.
Başbakan Boyko Borisov, "Avrupa'nın Geleceği ve Bulgaristan'ın Avrupa Perspektifi" başlığı altında uluslararası katılımlı düzenlenen konferansa katılmak için Sofya'ya gelen eski İtalya Başbakanı Mario Monti ile görüştü. Borisov, Monti'yi Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığına dair öncelikleri hakkında bilgi verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19937

***

Başbakan Borisov, Tusk ile telefon görüşmesi yaptı. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov'un Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. İkisi, Estonya'nın başkenti Talin'de AB liderlerinin gayriresmi zirve toplantısında tartışılan konuların devamı niteliğinde AB'de gelecek süreçler ve reformları ele aldılar. Borisov ve Tusk, "2017-2018 Liderler Gündemi" başlıklı çalışma programı üzerinde özellikle durdular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19938

***

Devletin desteğiyle Ardino bölgesinde üç cami yenilendi. Bulgaristan Başbakanlığı Dinler Müdürlüğü tarafından sağlanan kaynaklarla Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği), Dolno Prahovo (Amatlar) ve Byal İzvor (Akpınar) köyünün Diyamandovo Mahallesi'nde bulunan camilerde acil onarımlar yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19939

***

Gazeteciler, iktidarın baskı ve tehditlerini protesto etti. Gazeteciler Başbakanlık binası önünde protesto gösterisi yaptı. Bulgaristan Gazeteciler Birliği tarafından düzenlenen gösteriye katılan gazeteciler, özgür ve profesyonel çalışma hakkını savundular. Gösteride televizyon, gazete, radyo ve internet haber siteleri gibi farklı basın kuruluşlarında çalışan gazeteciler yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19942

***

Avrupa boks şampiyonu Ergünal Sabri'ye Spor Bakanı Kralev'den ödül. Gençlik ve Spor Bakanı Krasen Kralev, Yıldız Erkekler Avrupa Boks Şampiyonası'nda Bulgaristan'a 3 altın, 6 gümüş ve 2 bronz madalya kazandıran boksörleri ödüllendirdi. 46 kg altı kategorisinde Avrupa boks şampiyonu olan Ogi lakabıyla bilinen Kırcaali Arda Boks Spor Kulübü boksörü Ergünal Sabri dün başkent Sofya'da Gençlik ve Spor Bakanlığında düzenlenen ödül törenine katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19944

***

Cumhurbaşkanı Radev, nüfus azalmasına karşı ulusal politika istiyor. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Yönetim Kurulu ile görüşme yaptığı bildirildi. Görüşmede konuşan Radev, "Vatandaşların esenliği adına birliği ile NSORB yeri doldurulamaz aktif ve güvenilir bir örgüt olarak yer edindi. NSORB, merkezi ve yerel yönetim arasındaki ilişkilerde göz ardı edilemez bir faktördür" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19945

***

Filibe'de Türkçe dil kursunun açılışı yapıldı. Filibe Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan bir tören ile Türkçe dil kursları başladı. Törende T.C Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Muavin Konsolos Volkan Tanyıldız, Sosyal İşler Ataşesi Metin Akbaş, Atatürk Kültür Merkezi yöneticileri ve kursiyerler yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19946

***

Dört belediye, eko belediyeler olarak ödüllendirildi. Eko Belediye 2017 Yarışması'nın "Sürdürülebilir Hareketlilik" ve "Binalarda Enerji Verimliliği" dallarında ödül kazanan belediyeler düzenlenen törenle ödüllendirildi. Ödülleri Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova ve Fransa'nın Bulgaristan Büyükelçisi Eric Lobendel sundular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19950

***

Avrupa Komisyonu temsilcileri, hükümet üyeleriyle görüşme yaptı. Başbakan Boyko Borisov ve hükümet üyelerinin Avrupa Komisyonu Genel Sekreteri Alexander Italianer ve Avrupa Komisyonu Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Martin Selmaier ile yaptığı görüşmede Batı Balkanlarda güvenlik ve bu bölgedeki ülkelerin Avrupa Birliği perspektifine odaklanıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19956

***

Azerbaycan ve Bulgaristan ticaret hacmini artıracak. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı Aliyev'le görüştü. Aliyev, Radev'i resmi törenle karşıladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bulgaristan ile karşılıklı ticaret hacminden memnun olmadıklarını, artırılması için ilgili kurumlara talimat verdiğini bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19957

***

Türk ressamların eserleri, Filibe Başkonsolosluğunda düzenlenen sergide sanatseverlerle buluştu. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğunda, Türk ressamlar Hale Nural, Günseli Kapucu ve Vahap Demirbaş'ın yağlıboya eserlerinden oluşan sergi açıldı. Başkonsolos Hüseyin Ergani'nin girişimleriyle başkonsoloslukta düzenlenen sergide, Manisa'dan Hale Nural, Ankara'dan Günseli Kapucu ve Malatya'dan Vahap Demirbaş'ın toplam 40 yağlıboya tablosu yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19960

YAZARIN DİĞER YAZILARI