HAFTANIN ÖZETİ / 16 - 23 Mayıs 2016Pazartesi, 23 Mayıs 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 16 – 23 Mayıs 2016Nilgün AhmetTürkiye ve Yunanistan'a uzanan hızlı tren hattının açılışı yapıldı. Başbakan Boyko Borisov ve Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski, Plovdiv'den Türk ve Yunan sınırına uzanan hızlı tren hattının açılışını yaptılar.

***

Ferhadov kardeşlerden Yunak Masa Tenisi Kulübü'ne tenis robotu bağışı. İş adamları olan Ardino'dan Rasim ve Recep Ferhadov kardeşler, Yunak 2005 Masa Tenisi Kulübü'ne ping pong toplarını vurabilen bir tenis robotu bağışı yaptılar. Bağış takdiminde Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Yunak 2005 Masa Tenisi Kulübü Başkanı Svetoslav Saşev ve küçük masa tenisi yarışmacıları hazır bulundular.

***

Bulgaristan'dan Arnavutluk'un AB üyeliğine destek. Başkent Sofya'da başlayan Avrupa Konseyi 126. Dışişleri Bakanları Dönem Toplantısı'na katılmak üzere gelen Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditimir Buşati, Bulgar mevkidaşı Mitov ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Batı Balkanlar ile Arnavutluk'un AB ile işbirliği konularının ele alındığı ifade edildi.

***

Lütfi Mestan, Seçim Yasası'nı faşist bir yasa ile kıyasladı. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında 17 Mayıs 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısında Özgürlük, Hoşgörü ve Sorumluluk İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, "Seçim Yasası'ndaki değişiklikler çağdaş Bulgaristan'ın 26 yıllık demokrasi tarihinde Meclis'in en aşağılık eylemi" dedi.

***

Başbakan Borisov, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Gulomzhon Ibragimov ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Gulomzhon Ibragimov, Bulgar Prista Oil Şirketi ve Özbekistan devleti tarafından kurulan Uznefteprodukt Şirketi'nin ortak yatırımıyla inşa edilen bitkisel atık yağ geri kazanım tesisinin açılışını yaptılar.

***

Eyalet Başkanı Pavlidis'e Bulgaristan'da fahri hemşerilik. Yunanistan Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis, Smolyan şehrinin fahri hemşerisi ilan edildi.Smolyan Belediyesi'nin oybirliği ile almış olduğu karar doğrultusunda 2000 yılından bu yana iki eyalet arasında iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinin ve işbirliğinin oluşturulmasındaki katkılarından dolayı Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis'e fahri hemşerilik unvanını takdim etti.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev, "Berlin duvarını yıkan aynı kuşak yeni duvarlar örmekte". Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev,küresel bir krizle karşı karşıya olunduğunu belirterek, "Bunlar ulusal sınırları aşıyor. Aşırıcılık, ırkçılık, ayrımcılık, dini etnik hoşgörü eksikliği. Tüm bunlar birleşik Avrupa değerlerini tehdit eden unsurlar." dedi.

***

Meclis, Cumhurbaşkanı Plevneliev'in Seçim Yasası'ndaki veto kararını reddetti. Milletvekilleri, Seçim Yasası'ndaki değişiklikleri düzeltme yapılmaksızın yeniden kabul ederek, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in veto kararını reddettiler. Oylamaya katılan 165 milletvekilliden 135'i kabul oyu kullanırken, 27'si ret oyu, 3'ü ise çekimser oy kullandı.

***

Güler Park Otel Görükle'de misafirlerine kapılarını açtı. 1977 yılında Mestanlı'dan göç ederek, Türkiye'de iş hayatında sayısız başarılar elde eden AG Grup Yönetim Kurulu Başkanı, Ahmet Güler'in sahibi olduğu Güler Park Otel Bursa Nilüfer İlçesi Görükle semtinde hizmete açıldı.

***

Başbakan Borisov'un Özbekistan ziyareti. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, resmi ziyaret için geldiği Özbekistan'da Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında petrol ve doğalgaz konusunda işbirliği de dahil taraflar arasındaki ticari, ekonomik ve yatırım alanındaki işbirliği meseleleri ele alındı.

***

Bulgaristan'da ilaçlama helikopteri düştü: 1 ölü. Bulgaristan'ın doğusunda tarımsal ilaçlama yapan bir helikopter düştü.Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, Karadeniz kıyısındaki Nesebar kasabası yakınlarında düşen helikopterin pilotunun öldüğünü, kazayla ilgili soruşturma açıldığını bildirdi.

***

Cebel'de 19 Mayıs Olaylarının 27. Yılı Anıldı. 19 Mayıs 2016 tarihinde binlerce Bulgaristan Türkü komünist diktatör Todor Jivkov'un iktidardan düşmesine sebep olan bundan 27 yıl önce gerçekleşen Mayıs Olaylarını anma törenine katılmak için Cebel'e akın ettiler. Aynı zamanda Cebel Günü olan 19 Mayıs, Kırcaali bölgesinden başka, Türkiye, yurt içinden ve yurt dışından gelen yüzlerce misafir tarafından büyük ilgiyle izlenen zengin bir programla kutlandı.

***

Filibe Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğrencileri Şiir Dinletisi Düzenledi. Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri 19 Mayıs günü Ramada Trimontium Oteli'nde Türkçe Şiir Dinletisi düzenledi. Hazırlanmış olan programda birinci sınıftan son sınıfa kadar birçok öğrenci yer aldı.

***

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş "19 Mayıs Cebel Direniş Günü" Anma Törenlerine Katıldı. 19 Mayıs 2016 Perşembe günü Yunanistan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Cebel Belediyesi'nin davetlisi olarak "19 Mayıs Cebel Direniş Günü" etkinliklerine katıldı. Tören öncesi konuklarını makamında ağırlayan Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş'a bir plaket takdim etti.

***

2016 Yılı Kırcaali Belediye Bütçesi güncellendi. Kırcaali Belediye Meclisi'nin toplantısında 45 gündem maddesi yer aldı. Gündem maddeleri arasında bulunan Kırcaali Belediyesi Mali İstikrar Programı ve 2016 Yılı Belediye Bütçesinin güncellenmesine ilişkin teklifin görüşülmesi yapıldı.

***

Recep Altepe Kırcaali İslam Kültür Merkezinin temel atma törenine katıldı. Kırcaali'de inşaatı devam eden, Balkanların güzide Camilerinden biri olacak olan "Kırcaali Bursa Cami", müştemilat, Kütüphane ve çay ocağından dolayı adeta kültür merkezi mesabesinde olan Cami'nin temel atma töreni yapıldı.

***

Kırcaali Haber Gazetesine Türk Diline Hizmet Ödülü. Bulgaristan Türklerinin Sesi olan Kırcaali Haber Gazetesi Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyat Kurumu (KIBATEK) tarafından 2016 Türk Diline Hizmet Ödülü verildi.

***

Sofya Banyabaşı Camisi'ne yapılan saldırı 5. yılında şiddetle kınandı. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü başkent Sofya'daki Banyabaşı Camisi'ne 20 Mayıs 2011'de yapılan saldırının 5. yılında hala etkin hiçbir yasal önlemin alınmamasını kınadı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI