HAFTANIN ÖZETİ /28 - 05 Aralık 2016Pazartesi, 05 Aralık 2016

HAFTANIN ÖZETİ /28 – 05 Aralık 2016Nilgün AHMETBulgaristan'dan Edirnelilere çok kıymetli bir hediye. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da görev yaptığı dönemde gittiği lokantada oturduğu sandalye Edirne Belediyesi'ne hediye edildi.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğünden yetimlere destek için iki aktivite. Kırcaali Bölge Müftülüğü, Başmüftülük tarafından gerçekleştirilen Yetimler Haftası kapsamında iki aktivite gerçekleştirdi. 25 Kasım 2016 tarihinde Cuma günü Kırcaali bölgesinde yetim çocuklar ve velileri ile görüşme düzenlendi. Görüşmede Başmüftü Yardımcısı Birali Birali ve Sosyal Hizmetler Birimi'nde görevli uzman Bahri İzzet hazır bulundular.

***

Borisov, Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri ve Petra Milli Tröstü Başkanı ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Dr. Taleb Rifai ve Ürdün'de kültürel mirasın korunmasına ilişkin en eski sivil toplum kuruluşu olan Petra Milli Tröstü Başkanı Ürdün Prensesi Dana Firas ile görüştü. İki konuk Sofya'nın ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Medeniyetler ve Modern Turizm Kongresi'ne katılmak üzere Bulgaristan'a geldiler.

***

Momçilgrad İlahiyat Lisesinde Yetimler Haftası münasebetiyle tartışma toplantısı. Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi, 24 Kasım 2016 tarihinde bu yılki Yetimler Haftası münasebetiyle tartışma toplantısı düzenledi. Toplantıdan önce Başmüftü Yardımcısı Birali Birali ve Sosyal Hizmetler Birimi'nde görevli uzman Bahri İzzet, lisede okuyan tüm imam-hatip öğrencileri ile görüştüler.

***

Başbakan Borisov, Yunanıstan Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kyriakos Mitsotakis ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı ziyarette bulunan Yunanistan'daki Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kyriakos Mitsotakis ile görüştü. Borisov, konuğu ile Avrupa ve Avrupa Birliği'nin dış sınırları olarak Bulgaristan ve Yunanistan'ın uğradığı göçmen baskısının önüne geçilmesine yönelik önlemleri ele aldı.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'dan Markfield Yüksek Eğitim Enstitüsüne işbirliği ziyareti. 25 ve 26 Kasım 2016 tarihlerinde Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı ve Sofya Yüksek İslam Enstitüsünde hocalık yapan Dr. Hasan Seferov, iki günlük Birleşik Krallık ziyaretinde bulundular. Dr. Hacı ve Dr. Hasanov, Leicester'a bağlı Markfield şehrinde bulunan Yüksek Eğitim Enstitüsünü ziyaret ettiler.

***

Milli Güvenlik Danışma Konseyi'nde siyasi krizin çözümü için plan sunulmadı. Siyasi partiler Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in çağırdığı Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısında siyasi krizin çözümü için bir çözüm planı ortaya koyamadı ve muhtemelen erken Parlamento seçimlerine gidilecek. Ancak partiler Seçim Yasası'nda ciddi değişiklikler yapılmaması konusunda görüş birliğine vardı.

***

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezinin yeni müdürü yönetmen Gılıb Boçukov. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürlüğü sınavını geçici süreliğine müdür görevini yürüten ünlü yönetmen Gılıb Boçukov kazandı.

***

Yetenekli öğrenciler, Berlin'de eserlerini tanıttı. Smolyan (Paşmaklı) Uygulamalı Sanat Lisesi ve ülke çapından daha dört sanat okulunda okuyan öğrenciler, 16-20 Kasım 2016 tarihlerinde Berlin'de Bulgar Kültür Enstitüsü tarafından düzenlenen sergide ve Berlin Kermesi'nde kendi eserlerini tanıtı.

***

Macaristan'dan Başbakan Borisov'a Devlet Nişanı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Avrupa'nın güney sınırlarını koruduğu ve Macaristan'ın güvenliği konusunda önemli adımlar attığı" için Macaristan Liyakat ve Altın Haç Devlet Nişanına layık görüldü.

***

Uludağ ile Sofya Teknik Üniversiteleri Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı. Uludağ Üniversitesi, Türk öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Bulgaristan'ın Sofya Teknik Üniversitesi ile karşılıklı işbirliği anlaşması protokolü imzaladı. Törende konuşan Ulcay, Türkler ile Bulgarların sadece iki komşu halk olmadığını, aynı zamanda tarihsel bir dostluklarının bulunduğunu vurguladı.

***

Türkiye Kültür Bakanlığı heyeti, Başmüftülüğü ziyaret etti. Türkiye Kültür Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyet, 29 Kasım 2016 tarihinde kültür bakanlıkları düzeyinde Bulgaristan'ı resmi ziyaret çerçevesinde Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nü ziyaret etti. Dr. Mustafa Hacı, üst düzey konuğuna Razgrad şehrinde bulunan tarihi İbrahim Paşa Camii'in iç görüntüsünün resmedildiği bir tablo armağan etti.

***

Bulgaristan ile Afganistan arasında Mülteci Geri Kabul Anlaşması imzalanacak. Başbakan Boyko Borisov, Afganistan İslam Cumhuriyeti İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkisi iki ülke ilişkilerinin durumunu ele alarak, onların geliştirmeye hazır olduklarını dile getirdiler.

***

Azerbaycan'da Büyük Buluşma-TÜRKSOY Daimi Konseyi 34. Dönem Toplantısı. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın her yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirde gerçekleştirdiği Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi Toplantısı, Türk devletlerinin kültür ve sanat hayatına yön veren temsilcileri Azerbaycan'da bir araya getirdi. Toplantısı'na TÜRKSOY'a üye ülkelerin kültür bakanları ve temsilcileri ile Türk Konseyi yetkilileri katıldı.

***

Boyko Borisov, yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmedi. Başbakan görevini sürdürmeye devam eden Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Genel Başkanı Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in kendisine verdiği mevcut 43. Bulgaristan Meclisi çerçevesinde yeni bir hükümet kurma görevini kabul etmedi. Borisov, "43. Halk Meclisine yeni bir Bakanlar Kurulu oluşturulması teklifinde bulunmayacağım ve bu görevi iade ediyorum" dedi.

***

Kırcaali İl Bilgi Merkezi, Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı'na ilişkin güncel bilgi verdi. Kırcaali İl Bilgi Merkezi tarafından Girişimciler İçin Kuluçka Merkezi salonunda idari yöneticileri, köy muhtarları ve toplumun önde gelen isimlerinin katılımıyla düzenlenen bilgilendirme gününde Bulgaristan'ın 2018 yılında yapacağı Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı sırasında AB ülkelerinin ekonomi ve maliye politikalarının koordinasyonunda aktif rol alacağı belli oldu.

***

Genelkurmay Başkanı General Konstantin Popov istifa etti. Bulgaristan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Popov'un istifa gerekçelerini açıklamadığı dilekçede, kararını "ahlaki bir eylem" olarak nitelendirdiği belirtildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI