HAFTANIN ÖZETİ / 30 - 6 Haziran 2016Pazartesi, 06 Haziran 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 30 – 6 Haziran 2016 Nilgün AhmetDünya Bankası, Bulgaristan ile 2017-2022 işbirliği çerçevesini onayladı. Dünya Bankası, Bulgaristan ile kurumları güçlendirmeye, sürdürülebilir büyümeyi ve insan kaynaklarına yatırımı hedefleyen yeni bir işbirliği anlaşmasını onaylamıştır.

***

AB Komisyonu, Bulgaristan'ın Balkan Doğal Gaz Depolama Merkezinin inşaatını destekledi. AB Komisyonu, Karadeniz'den doğal gaz tedariği sağlaması beklenen Balkan doğal gaz depolama merkezinin inşaatını desteklemiştir. Bu gelişme, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve AB'nin İklim ve Enerji Komiseri Miguel Arias Canete arasında gerçekleşen görüşme neticesinde açıklanmıştır.

***

Bulgaristan 2015 yılında 640 milyon avro değerinde askeri ürün ihraç etti. HEMUS 2016 - 12. Uluslararası Savunma Ekipmanları Fuarı'nın açılışında konuşma yapan Ekonomi Bakan Yardımcısı Lyuben Petrov, gayri resmi ön veri olarak Bulgaristan'ın 2015 yılında 640 milyon EURO değerinde askeri ürün ihraç ettiğini açıklamıştır.

***

Bulgaristan Göçmenleri Karaağaçlı'da Buluştu. Şehzadeler Belediyesi ile Manisa Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneğinin (MAR-GÖÇ) ortaklaşa düzenlediği "Karaağaçlı Balkan Buluşması" Vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

***

200'den fazla mültecinin ülkeye girmesi engellendi. 211 mültecinin, Türkiye ile sınırdan kaçak olarak ülkeye girmesi engellendi. Yanbol bölgesinde Türkiye ile sınıra tel örgü çekme çalışmaları sonlandırıldı. Avrupa Komisyonu, Yunanistan'da mültecilerle ilgili kontrollere başladı.

***

Kırcaali Haber'in 10.Yılı Kutlaması. 30 Mayıs 2016 Kırcaali Haber gazetesinin yayın hayatına başlamasının 10. Yıldönümü sebebiyle küçük bir kutlama düzenlendi. Gazetenin ofisinde bu münasebetle özel yaptırılan bir yaş pasta kesildi.

***

Başbakan Borisov, AB Komisyonu Başkanı Juncker ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Lüksemburg'da gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi'nin (ENP) 40.kuruluş yıldönümü kutlamasından önce AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüştü.

***

Boyko Borisov: "AB, kriz zamanlarında barış ve insanseverliği garanti ediyor". Lüksemburg'da gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi'nin (ENP) 40.kuruluş yıldönümü kutlamasından önce Başbakan Boyko Borisov ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin dünyada barışın ve istikrarın korunması için oynadığı rolü değerlendirdiler.

***

Bulgaristan Dünya Rekabet Edebilirlik Sıralamasında 5 basamak ilerledi. İsviçre merkezli Yönetim Geliştirme Enstitüsü'nün (IMD) 2016 Dünya Rekabet Edebilirlik raporuna göre Bulgaristan, değerlendirilen 61 ülke arasında 50. sırada yer aldı. Ülkemiz geçen seneye nazaran 5 basamak ilerlemesine rağmen Avrupa'da en az rekabetçi ekonomiler arasında yer alıyor.

***

Başbakan Borisov: "Önceliğimiz Bulgaristan-Yunanistan gaz bağlantısını gerçekleştirmektir". Başbakan Boyko Borisov, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Bulgaristan hükümetinin temel önceliklerinden biri doğalgaz kaynaklarının ve tedarik güzergahlarının çeşitlendirilmesi. Bu yüzden ülkemiz komşu ülkelerle ve özellikle Yunanistan ile gerçekleştirdiği interkonektör bağlantısına ilişkin projelere bel bağlıyor" dedi.

***

Başbakan Borisov Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi için Bulgaristan'a gelen Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov ile görüştü.

***

Bulgaristan'da GDAÜ Toplantısı. Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ), kuruluşunun 20. yıl dönümü dolayısıyla başkent Sofya'nın "Tech Park" fuar merkezinde, GDAÜ Liderler Toplantısı düzenlendi. Toplantı çerçevesinde, örgütün dönem başkanlığını yapan Bulgaristan, görevini Hırvatistan'a devretti.

***

Uluslararası İlişkiler Profesörü İlter Turan Sofya Üniversitesi'nde bir konferans verdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin eski rektörü ve Emeritüs Profesör Dr. A. İlter Turan, Mayısayının sonunda Sofya Üniversitesi'nde Türkiye'nin demokratikleşme sürecinin nasıl geliştiği ve neden bu kadar zor olduğu konusunda konferans verdi.

***

Türkçe'den Bulgarca'ya geçen kelimeler sözlük oldu. Trakya Üniversitesinin (TÜ) katkılarıyla yayımlanan, 101 yaşındaki araştırmacı Türker Acaroğlu'nun hazırladığı "Türkçe'den Bulgarca'ya geçen kelimeler sözlüğü" tanıtıldı.

***

Başbakan Yardımcısı Donçev, protestocu hidroelektrik santral sahiplerinin temsilcileriyle görüştü. Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, protestolar yapan yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimi yapan küçük santral sahiplerinin temsilcileriyle görüştü.

***

Kırcaali'den bir heyet, Brüksel'i ziyaret etti. Kırcaali ilinde Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve toplumun ileri gelen isimlerinden oluşan bir heyet Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali'nin daveti üzerine Brüksel'i ziyarette bulundu.

***

Bulgaristan'ın gayri safi dış borcu Mart 2016 sonunda 34,8 milyar avro olarak gerçekleşti. Mart 2016 sonu itibariyle Bulgaristan'ın gayri safi dış borcu 34 792,9 milyon avro (GSYiH'nın % 75,1'i kadar) olarak gerçekleşmiştir. 2015 sonu ile karşılaştırıldığında 701,9 milyon EURO'luk bir artış göze çarpmaktadır. Mart 2015'e göre ise 4 624,2 milyon avroluk bir düşüş meydana gelmiştir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI