HAFTANIN ÖZETİ / 13 - 20 Haziran 2016 Pazartesi, 20 Haziran 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 13 – 20 Haziran 2016 Nilgün AHMETCumhurbaşkanının Strasburg çıkışı yurtta çelişkili tepkilerle karşılandı.Görev süresi sona ermek üzereyken ve ikinci dönem için aday olmayacağını bildirdikten kısa süre sonra Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Strasburg'da Avrupa Parlamentosu'na seslenerek etkileyici bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanının sert konuşmasını AP Başkanı Martin Schulz "cesur" olarak değerlendirdi.

***

Başbakan Borisov, modern doğalgaz kompresör istasyonunun açılışını yaptı. Petriç şehrinde bulunan modern kompresör istasyonun açılışını yapan Başbakan Boyko Borisov, "Her geçen gün inşaatlarımıza hızla devam ediyoruz ve kalıcı işler yapıyoruz" dedi. 

***

BAL-GÖÇ'ten iftar programı. Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Bursa'da iftar programı düzenledi.Yıldırım Belediyesi Yunus Emre Spor Kompleksi'nde düzenlenen iftar programına Bursa milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

***

Bursa "Eğridereliler" Derneği'nden gıda yardımı. On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in gelmesi vesilesiyle, Bursa "Eğridereliler" Derneği tarafından Ardino'da (Eğridere) yalnız yaşayan, engelli ve ihtiyaç sahiplerine 1000 paket gıda yardımı dağıttı.

***

Özgürlük ve Demokrasi için Dünya Ligi'nin Sofya ofisi kuruldu. Özgürlük ve Demokrasi için Dünya Ligi'nin bütün dünyadan üyeleri, 1954 yılında kurulan ve dünyadaki totaliter rejimlere karşı çıkmayı amaçlayan dünya örgütünün Bulgar ofisinin resmi kurulması vesilesiyle Sofya'da bir araya geldi. 

***

Sultangazi Belediyesi Bulgaristan'da gönül sofrası kurdu. Bulgaristan'da iftar sofrası kuran Sultangazi Belediyesi, yüzlerce kişiyi gönül sofrasında buluşturdu. Ramazan bereketini aynı sofrada paylaşan Bulgaristanlılara seslenen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, "Bizler hiçbir zaman ayrılık duvarları örmedik, her zaman gönül köprüleri kurduk. Herkesi kardeş bildik, insanlığa hizmet ettik" dedi.

***

Bulgaristan'da yaşamak için en güvenli şehir Kırcaali. İçişleri Bakanlığın istatistiklerine göre yaşamak için en sakin iller Kırcaali ve Smolyan (Paşmaklı) şehirleri, en fazla işlenen suçlar arasında Burgaz şehri yer alıyor. Son iki yılda "yaşamak için en iyi şehir" unvanını alan Burgaz şehrinde, her 100 kişiden ikisi suç işlemekte. 

***

Ulaştırma Bakan Yardımcısı görevi ihlal ile suçlandı.Sofya Savcılığı Ulaştırma Bakan yardımcısı Anton Ginev'i görevi ihlal ile suçladı. Savcılık iddianamesinde "Demiryolu altyapısı" ulusal şirketinin eski genel müdürü olan Anton Ginev, görevi süresince işletmeyi ihmal etmesi ve yeterli ilgi ve alakayı göstermemesi işletmeyi 500 bin Avroluk zarara uğrattı"diye belirtildi.

***

Bulgaristan ve Slovakya, doğalgaz projesine ilişkin işbirliği anlaşma muhtırası imzalamıştır. Bulgaristan Enerji Bakanlığı, Bulgaristan ve Slovakya'nın doğalgaz iletim sistemleri operatörleri - Bulgartransgaz ve Eustream'in Eastring projesinin başlatılmasına ilişkin olanakların değerlendirilmesine yönelik bir anlaşma muhtırası imzaladıklarını açıklamıştır.

***

Bulgaristan ve Romanya, Karadeniz bölgesi güvenliğini görüştü. NATO ülkeleri savunma bakanlarının Brüksel görüşmesi çerçevesinde Bulgaristan savunma bakanı Nikolay Nençev Rumen meslektaşı Mihnea Motoc ile temasta bulundu.Karadeniz bölgesinin güvenliğinden endişesini ifade eden iki muhatap,NATO'nun hazırlık seviyesinin artırılması ile ilgili Eylem Planı önlemlerinin bir kısmı olarak çok uluslu Güneydoğu tümen kurmayının oluşturulmasına yönelik çabalara yüksek değer verdiler.

***

Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vılçev'den Vali Özdemir'e Ziyaret. Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev, Edirne Valisi Günay Özdemir'i makamında ziyaret etti.Vali Günay Özdemir'in Edirne'ye atanması nedeniyle hayırlı olsun dileklerini ileten Başkonsolos Valchev, iki ülke ilişkilerinin iyileşerek devam edeceğini ve bunun için gayret göstereceklerini ifade etti. 

***

Bulgaristan Karadeniz filosuna katılmayacak. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Boyko Borisov ve Savunma Bakanı Nikolay Nençev düzenledikleri ortak basın toplantısında Karadeniz'de oluşturulacak deniz filosuna Bulgaristan'ın kesinlikle katılmayacağını açıkladılar.

***

Türkiye ve Bulgaristan Gümrük Müsteşarları Kapıkule'de Toplandı. Gurbetçi sezonunun yaklaşması ve TIR kuyruklarını en aza indirmek için Türkiye ve Bulgaristan Gümrük Müsteşarları Toplantısı, Kapıkule'de yapıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI