HAFTANIN ÖZETİ / 2 - 9 Mayıs 2016Pazartesi, 09 Mayıs 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 2 – 9 Mayıs 2016Nilgün AhmetKobilyane'de geleneksel Mayıs Şenliği yapıldı. Kırcaali'nin Kobilyane (Maşkılı) köyünde geleneksel olarak gerçekleştirilen Mayıs şenliğine ülkenin çeşitli yerlerinden ve yurt dışından yüzlerce misafiri katıldı. Etkinlik Türkiye'deki Bulgaristan göçmenleri, köy muhtarlığı ve yerel "Nikola Vaptasarov" Toplum Merkezi tarafından organize edildi.

***

Müslümanlar, bir rahibin tedavisi için bağış topladılar. Cuma namazı sonrasında Ardino (Eğridere) kasabasındaki cami cemaati Kırcaali'nin Rezbartsi köyündeki kilisede rahiplik yapan Peder Marin'in tedavisi için bağış topladı.

***

Çiftçilere 3 milyon leva hasar tazminatı ödendi. Devlet Tarım Fonu'ndan yapılan açıklamada 2015 yılında yaşanan doğal afetler veya olumsuz hava şartlarından dolayı zarara uğrayan çiftçilerin hasarlarının telafi edilmesi için 3 310 263 leva miktarında destek ödemesi yapıldığı bildirildi. Tarım Fonu tarafından 386 çiftçiye hasar tazminatı ödendiği belirtildi.

***

Bulgaristan'da burkayı yasaklayan yerel yönetimlerin sayısı artıyor. Pazarcık ve Stara Zagora belediyelerinin ardından Filibe Belediyesi de kamusal alanlarda burkayı yasaklayacağını açıkladı.

***

DOST Partisinin tescili için mahkeme süreci başladı. Lütfi Mestan başkanlığındaki Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisinin tescili için yapılan başvuruya mahkemenin bir ay içerisinde bakması bekleniyor.

***

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, yetim çocuklarla bir araya geldi. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, 2 Mayıs 2016 tarihinde Müftülükte yetim çocuklar ve onların velileriyle bir araya geldi. Görüşmede Bölge Müftülüğü Vaizesi Sibel Mehmet ve Kuran Kursu Öğreticisi Ayşe Halil hazır bulundular.

***

Yurt dışındaki vatandaşlar: "Valeri Simeonov, tutumunuz etik dışı ve tehlikeli!". Vatansever Cephe Eşbaşkanı Valeri Simeonov, New York'ta yaşayan Elena Hambarcieva'nın kendisine gönderdiği protesto mektubuna skandal cevap vererek, büyük tepki çekti. Aşırı ırkçı ve milliyetçi tavırlarıyla bilinen Simeonov, yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları hakkında "vatansızlar" ifadesini kullanmaya cesaret ederek, Seçim Yasası'nda değişikliklerle ilgili onları "Ayağımızın altında dolaşmayın" diye tehdit etti.

***

AB komisyonu Türkler için vizenin kaldırılması yönünde karar aldı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

***

37 yaşındaki bir adam trafik kazası kurbanı oldu. Kırcaali'de 3 Mayıs'ta Belomorski Bulvarı'nda saat 23.00 civarında meydana gelen trafik kazasında 37 yaşında bir adam hayatını kaybetti.

***

Türkiye-Bulgaristan Geri Kabul Anlaşması Uygulama Protokolü. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Baçvarova, ülkesinin, Türkiye'nin 2,5 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıyı barındırmasını ve bu konuda gösterdiği gayretleri takdirle karşıladığını söyledi.

***

İl Birinciliği Yarışması'nda Kırcaali İtfaiye Şubesi takımı birinci oldu. Kırcaali'de Drujba stadyumunda İtfaiye ve Kurtarma Sporları İl Birinciliği Yarışması gerçekleştirildi. Yarışmaya Kırcaali Bölge Yangın Güvenliği ve Nüfus Koruma Dairesi'ne bağlı altı ilçedeki itfaiye şubelerinin takımları katıldılar.

***

Bulgaristan Gümrük Müsteşarı, Kapıkule'yi Ziyaret Etti. Bulgaristan Gümrük Müsteşarı Rozaliya Dimitrova, Kapıkule Gümrük Kapısı'na çalışma ziyareti gerçekleştirdi.Kapıkule VİP binasında, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın tarafından karşılanan Bulgaristan Gümrük Müsteşarlığı görevine yeni atanan Dimitrova, yolcu peronları ve tasfiye işlemlerinin yapıldığı alanları gezdi. Bölge Müdürü Yalçın, konuk Müsteşara çalışmalar hakkında bilgi verdi.

***

Bulgaristan'da Parlamentonun Onayladığı Seçim Yasasına Tepki. Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkanı Nedim Dönmez, Bulgaristan'da parlamento tarafından onaylanan seçim yasasına tepki göstererek, "Seçim kanunundaki bazı değişiklikleri şiddetle kınıyoruz. Bu değişiklikler, bizim en doğal, vatana karşı borcumuz olan seçme hakkımızı gasbediyor." dedi.

***

Başbakan Borisov ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar Seçim Yasası'nı görüştüler. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova'nın girişimiyle 5 Mayıs'ta gerçekleştirilen Başbakan Boyko Borisov ile yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşların temsilcileri arasındaki görüşmeden sonra yurt dışında oy kullanma tartışmasında hükümetin kaderinin önemli bir faktör haline geldiği anlaşıldı.

***

Adalet Bakanlığı, Başsavcı'nın yetkilerinin kısıtlanmasını öneriyor. Adalet Bakanlığı, Başsavcı Sotir Tsatsarov'un yetkilerinin ciddi ölçüde kısıtlanmasını önerdiği Yargı Sistemi Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yeni hazırladığı kanun tasarısını Bakanlık sitesinde yayınladı. Yeni maddelerin, aralık ayında kabul edilen Anayasa değişikliklerinin uygulanması üzere hazırlandığı anlaşıldı.

***

Yedikızlar Camii'nde Hıdrellez mevlidi. Kirkovo (Kızılağaç) Podkova (Nalbantlar) köyündeki tarihi Yedikızlar Camii'nde Hıdrellez mevlidi yapıldı. Mevlide Türkiye'den çok sayıda misafir olmak üzere 1500'ün üzerinde kişi katıldı. Mevlide Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin temsilcileri de katıldılar.

***

DOST partisi Kırcaali'de istişare toplantısı yaptı. Kırcaali "Vızrojdentsi" semtinde bulunan Oryantal restoranında DOST partisinin istişare toplantısı gerçekleşti. Toplantıya DOST partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet, Aydoğan Ali ve DOST partisi kurucularından Mehmet Hoca katıldı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev, Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikleri veto etti. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, yurt dışındaki vatandaşların oy haklarını sınırlama kararının yeniden görüşülmesi için Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikleri veto etti. Devlet Başkanı'na göre Bulgaristan vatandaşları oy kullanarak vatanını değiştirme şansına sahip olmalı ve her yerde özgürce oy verme hakkını kullanabilmelidirler.


YAZARIN DİĞER YAZILARI