HAFTANIN ÖZETİ /14- 21 Mayıs 2018Pazartesi, 21 Mayıs 2018

HAFTANIN ÖZETİ /14– 21 Mayıs 2018Nilgün AHMETArdino'dan çocuk futbolcular, Nilüfer 17. Uluslararası Spor Şenliklerine katıldı. Ardino (Eğridere) Belediyesi Eğitim, Kültür ve Spor Daire Başkanı Bahar Recebov ve Nüfus Kayıt ve İdari Hizmetler (GRAO) Başkanı Mehmet Aliev, başkanlığında oluşan bir Belediye heyeti, Ardino'nun kardeş şehri olan Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Spor Şenlikleri'ne katıldı. Eğriderelilerin ziyareti Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in daveti üzerine yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21054

***

Başbakan Borisov, AB Sayıştay Başkanı Klaus-Heiner Lehnen ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Avrupa Birliği (AB) Sayıştay Başkanı Klaus-Heiner Lehnen ile yaptığı görüşmede AB'ye katılım süreci bağlamında Batı Balkan ülkelerine yönelik katılım öncesi fonların etkililiğini ele aldı. Klaus-Heiner Lehne, özellikle hukukun üstünlüğü ve kamu yönetimi alanında olumlu sonuçlar elde etmek için bölgesel işbirliği ve siyasi diyalogun kullanılmasına daha fazla destek verilmesini önerdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21056

***

Mestanlı Belediyesinden Yunanistan'ın Yassıköy Belediyesine ziyaret. Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Sunay Hasan başkanlığında oluşan bir heyet, kardeş şehir olan Yunanistan'ın Yassıköy Belediyesini ziyaret etti. Ziyaret, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı'nın daveti üzerine, ilçede her yıl düzenlenen geleneksel kiraz festivali münasebetiyle yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21057

***

Kırcaali ve Silivri Kardeş Şehir Oldu. Kırcaali ve Silivri Belediye Başkanları Hasan Azis ve Özcan Işıklar, iki belediye arasında kardeşlik protokolü ve kültür, turizm, ekonomi, sosyal hizmetler, çevre ve ticaret alanında iş birliği anlaşması imzaladılar. İmza töreni 15 Mayıs'ta Kırcaali'de gerçekleştirildi. Törende milletvekilleri Adlen Şefket ve Erol Mehmet, Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa, Momçilgrad (Mestanlı), Çernooçene (Yeni Pazar) ve Ardino (Eğridere) Belediye başkanları Sunay Hasan, Aydın Osman ve Resmi Murat, belediye meclis üyeleri ve köy muhtarları hazır bulundular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21061

***

İspanya Başbakanı Mariano Rahoy, Bulgaristan'ı övdü. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sofya'da İspanya Başbakanı Mariano Rahoy ile bir araya geldi. İki hükümet başkanı, görüşme sonrası ortak bir basın açıklaması yaptı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Hiç şüphesiz Bulgaristan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı en başarılı olanlardan biridir" dedi. Boyko Borisov, İspanyol meslektaşının Bulgaristan Başkanlığını takdir etmesinden dolayı Bulgaristan halkı adına teşekkür etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21067

***

Kamu ihalelerine itiraz imkanlarını sınırlandıran tasarı ilk oylamadan geçti. Meclis Genel Kurulunda görüşmelerin ardından birinci okumada yapılan oylama sonucunda Kamu İhale Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı kabul edildi. Kanunda yapılan değişiklikler, mahkemelere kamu ihalelerine itiraz imkanlarını sınırlandırmaktadır. Düzeltmeler, itiraz eden tarafın ihale konusu işi yerine getirebileceğini kanıtlamakla yükümlü kılmaktadır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21069

***

Emre Hacıveysel, Balkan Takım Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Aslen Kirkovo'nun (Kızılağaç) Haciysko (Hacımahalle) köyünden olan Kırcaali Spartak Karma Dövüş Sanatları (MMA) Kulübü'nün yarışmacısı, 15 yaşındaki Emre Hacıveysel, Yunanistan'ın Serez şehrinde gerçekleştirilen MMA Balkan Takım Şampiyonası'nda altın madalya kazandı. Bulgaristan mili MMA takımı, ardı ardına altıncı kez Balkan Takım Şampiyonu oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21072

***

AB Konseyi Başkanı Tusk'tan ABD yönetimine eleştiri. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD yönetimini eleştirerek, "Donald Trump'ın son kararlarına bakılırsa akla gelen şu ki böyle dostlar oldukça düşmana ihtiyaç duymayız." dedi. AB üyesi ülke liderlerinin ABD'nin ticaret ve İran politikasını ele alacaklarını belirten Tusk, "Liderlerin İran ile yapılan anlaşmaya sadık kalacaklarını teyit etmelerini istiyorum." ifadesini kullandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21073

***

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev iftar verdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ramazan ayı dolayısıyla başkent Sofya'da iftar verdi. İftarın onursal konuğu Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic oldu. İftara, ülkedeki dini liderlerin yanı sıra diplomatlar ve bilim-kültür çevreleri temsilcileri katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21074

***

Borisov, Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç ile bir araya geldi. Başbakan Boyko Borisov, Hırvatistan Başbakanı Andrei Plenkoviç ile yaptığı görüşmede, "Avrupa Birliği (AB) ve Batı Balkanlar'ın reformlara yönelik ortak taahhüdü gereklidir" diye belirtti. Bulgaristan Başbakanı, bölgeyi Avrupa değerleri ve uygulamalarına entegre etme çabalarının ivme kaybetmemesinin son derece önemli olduğunu ve bu konuda Hırvatistan'a güvendiğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21079

***

AB-Batı Balkanlar Zirvesi Sonuç Bildirgesi açıklandı. Sofya'da yapılan AB-Batı Balkanlar Zirvesi sona erdi. Zirvede kabul edilen sonuç bildirgesine göre iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel istikrar ve karşılıklı işbirliği, AB tarafından desteklenen Batı Balkan ortaklarının bir taahhüdüdür. AB, Batı Balkanlar'ın Avrupa perspektifine kesin desteğini yeniden teyit etti. AB ve üye devlet liderleri, Batı Balkan ortaklarının da imzaladığı bildirge üzerinde anlaşma sağladılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21084

***

Bulgaristan ve Makedonya, elektrik piyasalarını birleştirdi. Bulgaristan ve Makedonya, AB üyesi devlet ve Avrupa Enerji Topluluğu Anlaşmasının akit tarafı arasında enerji piyasalarının entegrasyonu ile ilgili bir pilot proje kapsamında işbirliği yapacaktır. Bu, Bulgaristan Enerji Bakanlığı ile Makedonya Ekonomi Bakanlığı arasındaki ertesi gün için teslimat anlaşmalarının yapıldığı elektrik piyasalarının birleştirilmesi ile ilgili Mutabakat Zaptı'nda düzenlenmiştir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21085

***

Bulgar vatandaşlarının mali zenginliği geçen yıl 6,1 milyar leva arttı. Industry Watch verilerine göre, 2017 yılı son on yıl içinde Bulgaristan'da hane halklarının mali zenginliği açısından en iyi yıldı. Geçen yıl Bulgar vatandaşlarının mali zenginliği 6,1 milyar leva artarak 77,2 milyon levaya yükseldi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21087

***

Filibe'de Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Etkinliği. 18 Mayıs 2018 tarihinde T.C. Filibe Başkonsolosluğu Rezidansında Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği düzenlendi. Başkonsolos Hüseyin Ergani'nin himayesinde düzenlenen etkinliği gençler tarafından büyük ilgi gördü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21090

***

Cebel'de 19 Mayıs Etkinliğine binlerce kişi katıldı. Bulgaristan'daki 19 Mayıs kutlamaları, ülkenin güneydoğusunda Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Cebel kentinin yerel bayramıyla aynı güne denk geldi. Eski komünist rejimin uyguladığı asimilasyon kampanyasına karşı direnişin 29. yıl dönümü dolayısıyla Cebel'de yapılan törene Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'in yanı sıra Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ve Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani de katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21091

***

Filibe Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğrencileri Bursayı Ziyaret Etti. Filibe Üniversitesi Filoloji Fakültesi bünyesinde yer alan Türk Dili Bölümü öğretim görevleri ile öğrencilerinden oluşan 35 kişilik bir heyet 14-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği geleneksel Türkiye gezisi kapsamında Bursa ve İstanbul'u ziyaret etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21092

***

Makedonya İlinden Cumhuriyeti İsmi Önerisi. Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, "Republika İlindenska Makedonija" (Makedonya İlinden Cumhuriyeti) isminin Yunanistan ile olası uzlaşı ismi olabileceğini açıkladı.Başkent Üsküp'te düzenlenen "Liderler Toplantısı"nın ardından Zaev, Makedonya ile Yunanistan arasında gerçekleşen müzakerelerde konuşulan isim seçeneği hakkında açıklamalarda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21093

YAZARIN DİĞER YAZILARI