HAFTANIN ÖZETİ / 19 - 26 Eylül 2016Pazartesi, 26 Eylül 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 19 – 26 Eylül 2016Nilgün AhmetBorisov ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti, stratejik projeleri görüştüler. Başbakan Boyko Borisov'un Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Suma Chakrabarti ile gerçekleştirdiği görüşmede bankanın Bulgaristan'da Finansal Araçların Fon Yöneticisi aracılığıyla da ülkemiz için stratejik öneme sahip projelerin gerçekleştirilmesi konusunda Bulgaristan'ın ortağı olmaya devam edeceği anlaşıldı.

***

İstanbullu iki restorancı, Kırcaali merkezindeki Moskova Restoran'ını hizmete açtılar. İstanbul'dan iki restorancı Kırcaali merkezindeki Moskova Restoran'ını muhteşem bir kokteyl ile hizmete açtılar. Böylece restoran uzun bir aradan sonra tekrar hizmete girdi.

***

Zlatograd'da yapılan geleneksel kurban organizasyonuna 2 bin kişi katıldı. 18 Eylül'de Zlatograd (Darıdere) kasabasında geleneksel bereket kurbanı kesildi. Kurban kesim töreninde Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, Zlatograg ve Nedelino Bölge Müftü Vekili Selvi Karaosmanov, Smolyan Valisi Nedyalko Slavov, Zlatograd Belediye Başkanı Miroslav Yançev, yakın yerleşim yerlerinden ve Yunanistan'dan konuklar hazır bulundu.

***

Bulgar şirketleri, ödemelerinde Avrupa'nın en kötü şirketleri arasında. EOS borç toplama şirketinin gerçekleştirdiği bir araştırma, şirketlerin likidite yetersizliğinin şirketler arası borçlanmayı yükselttiğini göstermekte. Bulgar şirketleri Avrupa'da en düzensiz ödeme yapan şirketler arasındadır. Araştırma, Bulgar şirketlerin, borçlarının % 30'unu vadeleri geçtikten sonra ödediklerini ya da hiç ödemediklerini göstermekte.

***

Yeni trafik işareti: "Motosiklet Geçebilir" . Devlet, motosiklet sürücülerinin trafik kazalarına karşı trafik işaretleri uygulamalarıyla mücadele edecek. Böylece "Okul Geçidi", "Bisiklet Geçebilir", "Ehli ve Vahşi Hayvan Geçebilir" işaretlerinden başka "Motosiklet Geçebilir" işareti de uygulamaya girecek.

***

DOST partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılma kaydını yaptırdı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi 6 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak üzere 20 Eylül'de Merkez Seçim Komisyonu'nda kaydını yaptırdı.

***

Düşen helikopterin pilotunu kurtaran Şenay Süleyman'a ödül. 12.sınıf öğrencisi Şenay Süleyman ve Bulgar Kızılhaç Örgütü (BÇK) Kırcaali İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Jana Çakırova-Şukerska, Sivil Cesaret İçin Ödül ile ödüllendirildiler. Ödül, Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa ve sivil toplum örgütleri tarafından 22 Eylül-Bulgaristan'ın Bağımsızlık Günü arifesinde bu yıl ikinci kez verildi.

***

"Bulgaristan'ı alacağız" diyen Rus milletvekili Pötr Tolstoy'a karşı Bulgaristan'daki siyasi partilerden deklarasyon. Yeni seçilen Rusya Parlamentosu Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pötr Tolstoy'un "Bulgaristan'ı tamamen satın alacağız. Sahil boyunun yarısı artık bizim" açıklamasından üç gün sonra Bulgaristan Parlamentosu'nda yer alan partiler, Tolstoy'u eleştirerek deklarasyon okudular.

***

HÖH partisi Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için kaydını yaptırdı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak üzere Merkez Seçim Komisyonu'nda kaydını yaptırdı. Kayıt işleminden sonra HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, "Bu seçimlerin galibi olmalı ve galip Bulgaristan ve Bulgaristan vatandaşları olmalıdır" dedi.

***

Başbakan Borisov, Avrupa Birliği Adalet Divanı Başkanı Kuhn Lennart ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Anayasa Mahkemesi'nin 25. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Bulgaristan'ı ziyarette bulunan Avrupa Birliği Adalet Divanı Başkanı Kuhn Lennart ile görüşme gerçekleştirdi. Başbakan Borisov ve Adalet Bakanı Ekaterina Zaharieva, konuğuna Anayasa'da yapılan değişikliklerin ve Yargı Sistemi Kanunu'nda değişiklikler yapılan iki yargı paketinin yürürlüğe girmesiyle yargı reformunda kaydedilen gelişmeler hakkında bilgi verdiler.

***

Kırcaali Hastanesi'nde biyometrik kimlik doğrulama sistemi ekimde devreye girecek. Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Müdürü Dr. Todor Çerkezov, "1 Ekim'den itibaren hastanemizde parmak izi ile kimlik doğrulama sistemi devreye sokulacak. O tarihten itibaren bu uygulama hastanelerde zorunlu olacak" diye açıkladı.

***

Bulgaristan, Açık Yönetim Ortaklığı Küresel Girişimine olan taahhüdünü tekrar teyit. New York'ta yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurul 71. dönem toplantılarına katılan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Bulgaristan'ın Açık Yönetim Ortaklığı (Open Government Partnership) Küresel Girişimine olan taahhüdünü tekrar teyit etti.

***

Borisov ve Mihriban Aliyeva, restore edilen Trapezitsa Kalesi'nin açılışını yaptılar. Başbakan Boyko Borisov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev'in eşi Mihriban Aliyeva, Veliko Tırnovo şehrinde restore edilen Trapezitsa Kalesi'nin resmi açılını yaptılar.

***

Bulgaristan, 16 yaşındakilerin sigara kullanmasında Avrupa'da birinci. Ulusal Halk Sağlığı Merkezi raporuna göre Bulgaristan, 16 yaşındakilerin sigara kullanmasında Avrupa'da birinci sırada bulunuyor. Avrupa Uyuşturucu Merkezi ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Avrupa'da delikanlılar arasında alkol ve sigara tüketiminde düşüş gözlemleniyor.

***

Bulgaristan Hekimler Birliği, biyometrik kimlik doğrulama sistemi reklamına karşı çıktı. Bulgaristan Hekimler Birliği (BLS), sert bir dille eleştirdiği biyometrik kimlik doğrulama sistemininin yaygınlaştırılmasına yönelik bir reklamla ilgili görüşünü açıkladı.

***

Slavi Trifonov, ulusal referanduma ilişkin Girişim Komitesi'nin kaydını yaptırdı. Şovmen Stanislav Trifonov, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte gerçekleştirilecek ulusal referandumda yöneltilecek soruları destekleyen Girişim Komitesi'nin kaydını yaptırmak üzere Merkez Seçim Komisyonu'na başvuruda bulundu.

***

Bulgaristan'da öğrenciler, AB'nde en az İngilizce okuyanlar arasında. Eurostat verilerine göre Bulgaristan, Belçika, Lüksemburg ve Macaristan ile birlikte gençlerin yüzde 90'ın altında İngilizce okuduğu Avrupa Birliği ülkeleri arasında bulunuyor. Bulgaristan'da öğrencilerin yüzde 87,2'si İngilizce okurken, Belçika'da yüzde 46,3'ü, , Lüksemburg'da yüzde 54'ü, Macaristan'da ise yüzde 69,3'ü İngilizce okuyorlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI