HAFTANIN ÖZETİ / 23 - 30 Mayıs 2016Pazartesi, 30 Mayıs 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 23 – 30 Mayıs 2016Nilgün AhmetBaşbakan Borisov, "Türkiye ile imzalanan geri kabul anlaşması Bulgaristan'a huzur verecek." Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Türkiye ile imzalanan geri kabul anlaşması Bulgaristan'a huzur verecek. İki ay sonra Türkiye sınırında 136 kilometrelik tel örgümüz olacak." dedi.

***

Kırcaali'de 40. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni gerçekleşti. Kırcaali'de 19-21 Mayıs tarihlerinde 40. Uluslararası KIBATEK Edebiyat Şöleni gerçekleşti. 20 Mayıs'ta Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu (KIBATEK) ve İzmir BALGÖÇ Derneği'nin organizasyonuyla, Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin ev sahipliğinde gerçekleşen edebiyat şöleninde altı ülkeden yaklaşık 30 şair, yazar, çevirmen ve gazeteci katıldılar.

***

TÜRKDER Filibe'de Kermes Düzenledi. TÜRKDER - Türk ve Bulgar Kültür Derneği‘nin "Filibe 2019 - Avrupa Kültür Başkenti" vakfı ve Filibe Belediyesinin katkılarıyla 21 Mayıs 2016 tarihinde düzenlemiş olduğu Kermes Filibeliler tarafından büyük ilgi gördü.

***

Meclis, belediyelerin mali yapısının güçlendirilmesine ilişkin kanun değişikliği kabul etti. Meclis, ikinci görüşmesinde Kamu Maliyesi Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısını kabul ederek, belediyelerin mali yapısının güçlendirilmesine ilişkin prosedür kabul etti. Milletvekilleri, mali zorlukları olan belediyelerin tanımlanmasına ilişkin kriterleri de belirlediler.

***

Filibe'deki Askeri Sanayi Fuarı'na 6 Türk şirketi katıldı. "Savunma, Terörle Mücadele ve Güvenlik" konulu 12 . Uluslararası Hemus 2016 Askeri Sanayi Fuarı, Bulgaristan'ın doğusundaki Filibe şehrinde açıldı. Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev'in askeri törenle açılışını yaptığı fuara aralarında Türkiye, Avusturya, Hollanda, Almanya, Çin, İsrail, Polonya ve Bulgaristan gibi 20 ülkeden üretici firmalar ve askeri heyetler katıldı.

***

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Kırcaalileri coşturdu. Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu, Kırcaali'de muhteşem bir müzik şöleni sundu. Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği'nin katkıları ile organize edilen konser büyük ilgi gördü.

***

İktidar, seçim yasasında yeni değişikliklerin yapılmasını teklif etti. GERB, Reformcu Blok, Vatansever Cephesi ve "Bulgaristan Demokratik Merkezi"nden milletvekiller, yurtdışında oy kullanımı ile ilgili Seçim Yasası'nda yeni değişikliklerin yapılmasına dair teklifi Halk Meclisi'ne sundular.

***

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat Kırklareli'den konukları makamında konuk etti. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Türkiye'den kardeş Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Adem Sevim ve beraberindeki Belediye Meclis Üyesi Koray Çelikkanat ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde Başuzman Varol Şen'i makamında konuk etti.

***

Burka yasağı teklifi, Parlamento Din ve Haklar Komisyonu tarafından kabul edildi. Daha çok Burka Yasağı Teklifi olarak bilinen toplumsal yerlerde yüzü kapatan giysilerin yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı birinci tur görüşmede yapılan oylamada Parlamento Din ve Haklar Komisyonu tarafından kabul edildi.

***

Bulgaristan'da Atölyede Patlama: 1 Ölü. Mıglij kentindeki bir atölyede meydana gelen patlamada bir işçi hayatını kaybetti.İçişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, Arsenal Silah Fabrikası'nın bölgedeki atölyesinde belirlenemeyen nedenle meydana gelen patlamada, atölyede çalışan 35 yaşındaki bir kadın ağır yaralandı.

***

Bulgaristan'da yaşam maliyeti Mart 2016'da 557,55 leva düzeyinde. Bulgaristan'da Bağımsız Ticaret Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Plamen Dimitrov ile Sosyal ve Ticaret Birlikleri Araştırma Enstiüsü araştırmacısı Violeta İvanova, Enstitü'nün tüketici fiyatları ve yaşam standardına ilişkin son bulgularını paylaşarak Mart 2016 sonunda ülkede dört kişilik bir ailede kişi başına aylık yaşam maliyetinin 557,55 Leva olduğunu açıklamışlardır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI