HAFTANIN ÖZETİ /27 - 6 Mart 2017Pazartesi, 06 Mart 2017

HAFTANIN ÖZETİ /27 – 6 Mart 2017Nilgün AHMETŞumnu'da Uluslararası Ana Dili Günü Etkinliği. Şumnu'daki Nazım Hikmet Okuma Evi'nin 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü nedeniyle Şumnu Tiyatrosu'nda düzenlediği programa, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi'nin, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile birlikte kurduğu DOST Birliği koalisyonu yetkilileri ile Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe katıldı.

***

BÇK Kırcaali Teşkilatı'ndan Daniel'in tedavisi için 500 leva bağış. Bulgar Kızılhaç Örgütü (BÇK) Kırcaali İl Teşkilatı'nın yeni seçilen Yönetim Kurulu üyeleri, gerçekleştirdikleri ilk toplantıda oybirliğiyle Merhamet Fonu'ndan 500 levalık bir katkı sağlayarak Ardino'dan (Eğridere) 15 yaşındaki Daniel Sakaliev'in tedavisine destek verilmesi kararı aldılar.

***

AB, yabancılara vize uygulanması mekanizmasında değişiklikler kabul etti. Avrupa Birliği (AB) Konseyi tarafından yapılan açıklamada konseyin AB dışındaki ülkelerin vatandaşlarına vize uygulanmasının geri getirilmesine ilişkin mekanizmada değişiklikler kabul ettiği bildirildi.

***

Edis Emre'den T.C. Filibe Başkonsolosluğuna "Hayırlı Olsun" ziyareti. Dünya Türk İş Konseyi Balkanlar Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı Edis Emre geçtiğimiz günlerde BULTİŞAD Başkanı Fikret İnce ve DEİK Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Sayın Osman Ak ile birlikte T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'ye bir nezaket ziyareti gerçekleştirerek kendisine yeni görevi için iyi dileklerini iletti.

***

Başbakan Gercikov, meyve ve sebze üreticileri ile görüştü. Başbakan Ognyan Gercikov, kendi organize ettiği beş meyve ve sebze üreticileri derneği ve üç meyve ve sebze üreticileri birliğinin temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşmede Devlet Tarım Fonu'nun meyve, sebze ve sera üretimi yapan üreticilere 27 Mart - 1 Nisan 2017 döneminde sübvansiyon ödemelerinin yapılması için gerekeni yapacağını belirtti.

***

Hitrino için toplanan bağışlar gönderdi. 10 Aralık 2016 tarihinde Şumnu'nun Hitrino (Şeytancık) köyünde yaşanan tren faciasının mağdurları için toplanan yardımların yüklendiği büyük bir kamyon 1 Mart'ta Kırcaali'den Hitrino'ya hareket etti.

***

Bulgaristan, AB'nin zorunlu mülteci kotasını yüzde 2'sini yerine getirdi. Avrupa Komisyonu'nun verileri, şimdiye kadar Bulgaristan'ın AB'nin zorunlu mülteci kotasını yüzde 2'sini yerine getirdiğini gösteriyor. Ülkemiz, Yunanistan'dan gelen 29 sığınmacı kabul etti ve yılın sonuna kadar daha 831 sığınmacı kabul etme sözü verdi. Şimdiye kadar İtalya'dan gelen sığınmacılar arasından kabul edilenler olmadı, fakat 140 sığınmacı iltica için başvuruda bulundu. Oradan 471 sığınmacı kabul etme sözü verildi.

***

Tütün üreticileri ve çiftlik sahipleri protesto gösterisi yaptı. Tütün üreticileri ve besiciler, protesto amacıyla kısa bir süreliğine Stara Zagora (Eski Zağra) ve Yanbol illerine kadar uzanan Svilengrad - Pıstrogor köyü yolunu trafiğe kapattılar. Protestonun nedeni bazı tütün işletmelerinin 2016 yılı tütün alım kampanyasına ilişkin ödemeleri geciktirmesidir.

***

Yaklaşık 45 bin vatandaşın yurt dışında oy kullanma başvurusu kabul edildi. Brifingde konuşan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Sözcüsü Aleksandır Andreev, yurt dışında yaşayan 44 950 vatandaşın yurt dışında oy kullanma başvurusunun kabul edildiğini bildirdi. Onlardan 1807 vatandaşın Bulgaristan'ın diplomatik misyonları aracılığıyla başvuruda bulunduğunu açıkladı.

***

Bulgaristan Türkleri bir değerini daha yitirdi. Bulgaristan Türk Edebiyatı'nın önde gelen isimlerinden şair, gazeteci, yazar ve toplumcu Mehmet Çavuş dün İstanbul'da 84 yaşında hayatını kaybetti.

***

Böbrek yetmezliği olan minik Bayram için umut ışığı doğdu. Stara Zagora (Eski Zağra) İline bağlı Pavel Banya İlçesi'nin Tija köyünden 9 yaşındaki Bayram Ali, böbrek nakli ameliyatı yapılması için Almanya'ya götürülecek. 3 Mart'ta Sağlık Bakanı İlko Semerciev, çocuğun yurtdışında tedavi masraflarının Bakanlık tarafından karşılanması kararını imzaladı.

***

Bulgaristan'da 3 Mart Ulusal Bayramı arifesinde bir cami kundaklandı. 2 Mart 2017 Perşembe günü Plevne'nin Kruşovitsa (Armutçuk) köyündeki Müslümanlar, köy camisinin meydana gelen yangında ciddi hasar gördüğüne tanık oldu. Yetkili güvenlik makamlarına yapılan ihbar üzerine Perşembe günü yapılan inceleme sonucunda polisler olayı bir vandallık eylemi olarak niteledi ve vandalların camiyi kundakladığını tespit etti.

***

Dost Birliği Kadin Kollari Kircaali'de Kuruldu. Kircaali'nin Oryantal düğün salonunda yaklaşık 1000 kadın tarafından rağbet gören düzenlemede DOST Birliğinin Kadın Kolları'nın kuruluşu Dünya Kadınlar Günü kutlamaları ile birleştirildi. Düzenlenen açılışta Kadın Kolları Başkanı olarak Selime Bayram Süleyman seçildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI