HAFTANIN ÖZETİ /15 - 22 Mayıs 2017Pazartesi, 22 Mayıs 2017

HAFTANIN ÖZETİ /15 – 22 Mayıs 2017Nilgün AHMETOrtalama işçi ücreti 1036 levaya yükseldi. Bulgaristan'da ortalama işçi ücreti artmaya devam ediyor. Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre ortalama işçi ücretinde yüzde 9 oranında artış gözleniyor. Veriler, Mart ayının sonunda ülkede ortalama işçi ücretinin 1036 leva olduğunu gösteriyor. Bu artışın ana motorları arasında tekrar bilgisayar teknolojileri sektörü bulunuyor.

***

Mariya Gabriel'in Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu AB Komiseri adaylığı onaylandı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Bulgaristan'ın AB Komiseri Adayı olan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Mariya Gabriel'in sorumluluk alanının dijital ekonomi ve dijital toplum olacağını açıkladı. Juncker, eski AB Komiseri Kristalina Georgieva'nın yerine Bulgaristan'ın AB Komiseri adayı gösterdiği Mariya Gabriel ile mülakat gerçekleştirdi.

***

FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu'ndan Bulgaristan'daki Türk Toplumuna Ziyaret. Kırcaali Türk Kültür Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) daveti üzerine Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, 5 ile 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bulgaristan'a bir çalışma ziyaretinde bulundu. Yaklaşık 1,5 milyon Türkün yaşadığı Bulgaristan'a yapılan çalışma ziyaretleri esnasında Habip Oğlu'na, FUEN Türk Azınlıkları / Toplulukları Çalışma Grubu Dairesinden K. Engin Soyyılmaz eşlik etti.

***

Leman Ali Kırcaali Vali Yardımcısı olarak tayin edildi. Kırcaali valiliğinden yapılan açıklamada Leman Ali'nin Kırcaali Valisi Nikola Çanev'in yardımcısı olarak tayin edildiği bildirildi.

***

Ünlü Ressam Hikmet Çetinkaya Filibe'de Sergi Açtı. 16 Mayıs 2017 tarihinde, Filibe Aspect Galeride gelincik resimleri ile ünlü ressam Hikmet Çetinkaya'nın resim sergisi açıldı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Sayın Hüseyin Ergani'nin katılımı ile gerçekleşen sergisi büyük beğeni kazandı.

***

Edirne ve Kırcaalili çocuklar, ortak bir resim sergisinde buluştular. Kırcaali Birleşik Çocuk Kompleksinde (ODK) kendi çizdikleri 35 resmi tanıtan Kırcaali ve Edirne'deki çocuklar, iki kardeş şehir arasında dostluk köprüsü kurdular. Çocukların resimleri, günlük hayattan ve tarihten kareler yansıtıyor.

***

Nazi selamı veren bir Bakan Yardımcısı görevden istifa etti. Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Pavel Tenev, sosyal medyada paylaştığı Nazi Almanya'sında bir subayın balmumu figürü önünde Nazi selamı verirken çekildiği fotoğrafının büyük tepki çekmesi neticesinde görevden istifa etti.

***

Kırcaali'de Sakaryalı araştırmacı-yazar Fahri Tuna'nın "Kırk Güzel İnsan" söyleşi ve imza günü yapıldı. Kırcaali'de Sakaryalı araştırmacı-yazar Fahri Tuna'nın "Kırk Güzel İnsan" adlı kitabı için söyleşi ve imza günü düzenlendi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Konferans salonunda yapılan etkinlikte Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Dernek Müdürü ve Kırcaali Haber Gazetesi sahibi Müzekki Ahmet, derneğin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü üyeleri ve yazarın Sakarya'dan gelen daha birçok dostu hazır bulundular.

***

Filibe'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Etkinliği Düzenlendi. Filibe'de bulunan Kemal Atatürk Kültür Evi 19 Mayıs Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte başta T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, ünlü Türk ressamlar Hikmet Çetinkaya ve Şükran İstanbullu olmak üzere çok sayıda soydaş katıldı. Tüm iştirak edenler, ulu önder Atatürk'ü saygıyla, şükranla andılar.

***

Filibe Üniversitesi Öğrencilerinden "Türkçe Şiir Dinletisi" Düzenlendi. Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi Filoloji Fakültesi Bulgarca ve Türkçe Bölümü tarafından (17 Mayıs günü) T.C. Filibe Başkonsolosluğunun desteğiyle, Filibe Merkezi'nde bulunan Ramada/Trimontium Oteli'nde "Türkçe Şiir Dinletisi" düzenlendi.

***

BSP ve HÖH, Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un istifasını istedi. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un istifasını talep etti.

***

Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneği Yörük Türkmen Şölenine Katıldı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Balıkesir Altıeylül Belediyesi tarafından bu yıl on üçüncüsü 11-15 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve TÜRKSOY`un destekleriyle Ayvatlar yaylasında gerçekleşen Yörük Türkmen Şöleninde Metsanlı Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneğine (TÜRKSADER) bağlı Rodop Esintileri Halkoyunları Topluluğu da katıldı.

***

Ardino'da 1. Uluslararası Sabahattin Ali ve Bulgaristan ve Balkanlarda Edebiyat Sempozyumu başladı. Ardino'da (Eğridere) dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 110.yıldönümü dolaysıyla düzenlenen "Sabahattin Ali ve Bulgaristan ve Balkanlarda Edebiyat" konulu uluslararası sempozyum başladı.

***

Sofya'da "Dinler Arası İlişkiler: Teoriler, Uygulamalar ve Zorluklar" konulu konferans yapıldı. 17 Mayıs 2017 Çarşamba günü Sofya Yüksek İslam Enstitüsü Bilim Araştırmaları Merkezinde "Dinler Arası İlişkiler: Teoriler, Uygulamalar ve Zorluklar" konulu bir konferans düzenlendi.

***

Mestanlılar geleneksel dostluk yemeğinde Bursa Podyum Davet'te buluştu. Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her yıl düzenlediği dostluk yemeği yoğun ilgi gördü.Bu yıl 10. düzenlenen yemekte bir araya gelen Mestanlılar ve dostlarının buluşma adresi ise Bursa "Podyum Davet" oldu. Geceye Bulgaristan Mestanlı Belediye Başkanı Sunay Hasan, Meclis Başkanı Ömer Lütfü ve çok sayıda seçkin davetli katıldı.

***

Güney Bulgaristan'da ikinci bir Multiple Skleroz Tanı ve Tedavi Merkezi açıldı. Filibe Central Onkology Hospital (Merkez Onkoloji Hastanesi) Nöroloji Bölümü Başkanı Dr. Radoslav Mavrov, bu yıl 31 Mayıs'ta kutlanacak olan Dünya Multiple Skleroz Günü vesilesiyle hastalara hediye olarak hastanenin Nöroloji Bölümüne bağlı Multiple Skleroz Tanı ve Tedavi Merkezi açıldığını bildirdi.

***

Cebel Belediye Başkanı Ömer:- "Doğu Avrupa'da komünizm karşıtı hareketin başlangıcı Cebel'in gururudur". Bulgaristan'ın güneydoğusunda, Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Cebel şehrinde eski komünist rejimin kurbanları için anma töreni düzenlendi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI