HAFTANIN ÖZETİ /26-2 Nisan 2018Pazartesi, 02 Nisan 2018

HAFTANIN ÖZETİ /26–2 Nisan 2018Nilgün AHMETBulgaristan'daki mülteci kabul ve barınma merkezlerinin doluluk oranı yüzde 17. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Devlet Mülteciler Ajansı (DAB) Başkanı Petya Pırvanova, "Bulgaristan'daki mülteci kabul ve barınma merkezlerinin doluluk olanının şu anda yüzde 17'dir, DAB'ın tüm bölge birimlerinde toplam 850 kişi bulunuyor" diye kaydetti. Pırvanova, yılın başından bu yana 270 kişinin Bulgaristan'dan koruma talep ettiğini sözlerine ekledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20796

***

Mineralni Bani'deki eko yollar, Filibe Fuarı'na damgasını vurdu. Haskovo'ya (Hasköy) bağlı kaplıcalarıyla ünlü ilçe merkezi Mineralni Bani'de (Meriçler) inşa edilen altı eko yol, "Doğa-Avcılık ve Balıkçılık" adı altında gerçekleştirilen ilkbahar fuarında ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Fuar, 21-24 Mart tarihleri arasında Filibe Uluslararası Fuar Merkezi 3. Salonu'nda gerçekleşti. Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı'nın himayesinde düzenlenen fuar, Bulgaristan Ormanlar Yürütme Ajansı ve Avcılar ve Balıkçılar Birliği'nin desteğiyle gerçekleşti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20797

***

Cumhurbaşkanı Radev, Sloven mevkidaşı Borut Pahor ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Sloven mevkidaşı Borut Pahor, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Radev, şunları belirtti: "Bulgaristan ve Slovenya, Batı Balkanlar denilen kırılgan bölgenin her iki tarafında bulunuyor. Bu iki tarafta, bölgenin istikrarı ve güvenliğine katkıda bulunan ve ikili ilişkilerinin olumlu gelişmesine örnek teşkil eden ülkeler olması çok önemlidir". Devlet Başkanı, ulaşım, dijital ve elektrik ağları arasında ara bağlantı kurulmasının, Balkan Yarımadası ve Batı Balkanlar için çok önemli olduğunu vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20798

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bulgaristan'da askeri törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Varna Havalimanı'nda askeri törenle karşılandı. Erdoğan'ı, Varna Valisi Stoyan Pasev, Varna Belediye Başkanı İvan Portnih, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ile büyükelçilik personeli karşıladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20799

***

Şair Naci Ferhadov, mezarı başında anıldı. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram başta olmak üzere Ardino Belediye yönetimi, kasaba mezarlığında Ardinolu büyük şair, gazeteci ve çevirmen Naci Ferhadov'un mezarına çiçekler koyup, dua okudular. 26 Mart 2018 tarihi, yetenekli şairin 5. ölüm yıldönümüdür.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20800

***

İş dünyası, yolsuzlukla mücadeleye yönelik Ceza Kanunu'nda değişiklik önerisine karşı. İşverenler, yolsuzluk la mücadeleye yönelik Ceza Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına dair kanun tasarısına karşı çıktılar. Önerilen değişiklikler, Savcılığın özel sektörde yolsuzlukla mücadelede yer almasını öngörüyor. Meclis Hukuk Komisyonunun oturumunun ardından komisyon Başkanı Danail Kirilov, teklif edilen 7 değişikliğin Genel Kurul oturumunda ilk okumada tartışılacağını ve sonra tam olarak desteklenip desteklenmeyeceğinin anlaşılacağını açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20821

***

Juncker: Türkiye ile müzakerelerin devam edeceğinin garantörüyüm. Avrupa Birliği'nin dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın Varna kenti, Türkiye- AB zirvesine ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile çalışma yemeğinde Euxinograd Sarayı'nda bir araya geldi. Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye-AB ilişkilerinin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, "Ancak iş birliği yapabildiğimiz alanlarda çok iyi iş birliği yapabiliyoruz. Mevcut sorunların üstesinden gelmek ve ortaklığımızın potansiyelini ortaya çıkarmak için diyalog ve istişareye hazır olduğumuzu tekrar vurgulamak isterim." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20803

***

Büyükelçi Ulusoy'dan Sağlık Merkezine Bağış. T. C. Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Bulgaristan ile Türkiye arasında dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri temelinde sürdürülen iş birliği adına Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe ile birlikte Varnada'ki Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezini ziyaret etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20805

***

Dışişleri Bakanı Zaharieva: Erdoğan, Avrupa Birliği'ne El Uzattı. NOVA TV'nin "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Varna'da yapılan Avrupa Birliği (AB)-Türkiye Zirvesi ile ilgili yorumda bulundu. "Toplantı verimli geçti, kullanılan ses tonu çok iyiydi" diyen Zaharieva, sorunlu bölgelerde ortak çalışma yönündeki pozisyonuyla Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'ye el uzattığını vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20807

***

Savcı Nedialka Popova'nın Müslümanları hedef gösteren sözlerine tepki. Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası, savcı Nedialka Popova'nın Müslümanlarla ilgili açıklamalarının kabul edilemez olduğunu bildirdi. Yüksek İslam Şurası'nın kamuoyu duyurusunda, Popova'nın sözlerinin ülkedeki Müslümanlara karşı nefret suçunu körüklediği belirtilerek, ilgili devlet kurumlarının yanı sıra Avrupa Birliği (AB) mercilerine de şikayette bulunacakları kaydedildi. Türklere ait siyasi partiler de savcı Popova'nın, Müslümanları hedef gösteren ve dini temele dayalı nefreti körükleyen sözlerinin son derece tehlikeli olduğunu açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20816

***

Bulgaristan, Moskova Büyükelçisi'ni çağırdı. Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Borisov'un, Rus çifte casus Sergey Skripal'in zehirlenmesi olayına ilişkin Bulgaristan'ın Moskova Büyükelçisi Boyko Kotzev'i telefonla arayarak, Rusya, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumun konuya dair tepkisini görüştüğü belirtildi. Görüşmede, Borisov'un, Büyükelçi Kotzev'i konuyu istişare etmek üzere Sofya'ya çağırdığı kaydedildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20814

***

Sınır Polisine 138 yeni araç sağlandı. Ülke sınırlarını koruyan polisler için alınan 138 yeni aracın tanıtımında konuşan İçişleri Bakanı Valentin Radev, "Bugün Sınır Polisi için güzel bir gün" diye ifade etti. Bakan Radev, hala göçmenlerin potansiyel tehlike olmaya devam ettiğini unutmamız gerektiğini belirtti. "Bulgaristan, AB'nin bir dış sınırıdır. Onu iyi koruyalım" diyen Bakan, AB Konseyi Dönem Başkanlığımızın ana önceliklerinden birinin AB vatandaşlarının güvenliği olduğunu hatırlattı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20819

***

AK, AB genelinde para havale ücretinin kaldırılmasını önerdi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB genelinde para işlemlerini daha ucuz hale getirecek değişiklikler önerdi. Şu anki kurallara göre, bir Euro Bölgesi ülkesi vatandaşı, Ekonomik ve Parasal Birliğini oluşturan 19 ülkeden hangisinde bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bir tür bankacılık işlemi gerçekleştirirse, faturalandırmada fark yoktur.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20820

***

Bulgaristan'da 41 bin öğrenciye yaklaşık 27 milyonu leva burs verildi. Öğrenci Bursları 1. Etap projesinin sonuçlarını tanıtım konferansında konuşan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Dr. Petır Nikolov, "Toplam 41 501 öğrenciye 2016'dan itibaren başarı ve üstün başarılar için yaklaşık 27 milyon leva Avrupa Birliği (AB) bursları verildi" diye bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20823

***

Bulgaristan ve Romanya, Tuna Nehri üzerinde üçüncü köprü inşaatını görüştü. Ulaştırma Bilgi Teknolojisi ve Haberleşme Bakanlığından verilen bilgiye göre Bakan İvaylo Moskovski, Romanya Ulaştırma Bakanı Lucyan Shova ve Bölgesel Politikadan Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Corina Kretzu, Brüksel'de bir araya geldi. Moskovski, Shova ve Kretzu, Bulgaristan ve Romanya'nın, Silistre ve Calarași şehirleri arasında Tuna Nehri üzerinde üçüncü bir köprü inşa etme imkanlarını ele aldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20829

***

Bulgaristan'da üretici fiyat endeksi yüzde 2,4 arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün(NSI) verilerine göre toplam üretici fiyat endeksi, Şubat 2018'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı. Şubat 2018'de elektrik, ısı ve doğalgaz üretimi ve dağıtım fiyatlarında yüzde 11,7 oranında ve madencilik sektörüne ilişkin ürünlerin fiyatlarında yüzde 0,1 oranında artış oldu. Fiyatlarda imalat sektöründe bir düşüş kaydedildi, ancak bu düşüş sadece yüzde 0,1 oranındadır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20833

YAZARIN DİĞER YAZILARI