HAFTANIN ÖZETİ /30 - 7 Aralık 2015Pazartesi, 07 Aralık 2015

HAFTANIN ÖZETİ /30 – 7 Aralık 2015Nilgün AHMETBulgaristan-Türkiye sınırında uyuşturucu operasyonu. Bulgaristan ile Türkiye sınırında bulunan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda bir otomobildeki bebeğin yastığında yaklaşık 11 kilogram eroin ele geçirildi.

***

T.C. Sofya Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Emrah Sazak: Yaklaşık yarım milyon yabancı Türkiye'de tedavi görmektedir. T.C. Sofya Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Emrah Sazak, Kapital gazetesinin önemli yazarlarından biri olan Desislava Nikolova'ya verdiği mülakatta Türkiye'nin sağlık sektörü hakkında bilgiler verdi.

***

Sofya, İş Kurma Sıralamasında Dünyanın İlk 10'unda. Sofya, sıralamada 10. Yeri, fazla popüler olmamasına rağmen hızlı internet bağlantısı ve düşük kurumlar vergisi ( % 10) sayesinde alıyor. Forbes dergisi Sofya'nın AB'nin LAUNCHub, Eleven Startup Accelerator ve Neveq gibi yapısal fonları sayesinde bölgedeki yatırımcılar için çekim merkezi olduğunu aktarıyor.

***

Bulgaristan'da İş Ortamı endeksi Kasım Ayında Kötüleşti. Bulgaristan'da Kasım ayı iş ortamı endeksi inşaat, perakende ve hizmet sektörlerinde kötüleşen değerlendirmeler ve beklentiler yüzünden bir önceki aya göre % 0.5 düştü.Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre, şirketlerin önümüzdeki altı ay için daha olumlu beklentileri yüzünden sadece sanayi sektöründeki iş iklimi endeksi yükseliyor.

***

Bulgaristan, Kuzey Akımı - 2'yi Destekliyor ve Gaz Depolama Merkezi Projesi Gerçekleştirmek İstiyor. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kuzey Akımı - 2 doğal gaz boru hattına karşı olmadığını açıkladı. Kuzey - Akımı 2 doğal gaz boru hattı projesi, Almanya'ya Baltık denizi altından yılda 55 Milyar kübik metre doğal gaz tedarik etmeyi planlanıyor. Proje kapsamında Fransa ve İngiltere'ye de doğal gaz tedarik edilmesi öngörülüyor.

***

Cemal Emurlov'un anısına Sofya'da kişisel resim sergisi açıldı. 2 Aralık (Çarşamba)Cimi lakabıyla bilinen ünlü Kırcaalili ressam Cemal Emurlov'un anısına Sofya Sredets Sanat Galerisi'nde yaratıcının "Cimi" konulu kişisel sergisinin açılışı yapıldı. Büyük ilgi gören sergi geçen yıl vefat eden Emurlov'un hayranları ve dostlarını bir araya getirdi.

***

Borisov, Belediye Başkanlarına Yerel Vergileri Yükseltmeleri Konusunda Çağrıda Bulunuyor. Başbakan Borisov, AB'nin rotasını sınırlarının güvenliğini arttırılmasına yönlendirdiğini ve AB fonlarının kullanımı artık daha sıkı bir denetime tabi olacağını açıkladı.Borisov, terör saldırılarının, silahlanma ve güvenlik için yapılan harcamaları yükselttiğini ve Bulgaristan'ın bu alanlara Milyonlar ayırmak zorunda kaldığını söyledi.

***

Bulgaristan Turizm Sektörünü Önümüzdeki Kış Sezonu Beklentileri Oldukça Olumlu. Bulgaristan turizm sektörü temsilcileri önümüzdeki kış sezonunun oldukça başarılı olacağını bekliyor. Açıklama, Go2Balkans turizm fuarına katılan Turizm Bakan Yardımcısı İrena Georgieva tarafından yapıldı. Bu yıl Bulgaristan İsrail, Moldova, Birleşik Krallık, Slovakya, Makedonya, Yunanistan, Romanya ve Türkiye'den gelen turistlerin sayısında artış bekliyor.

***

Türk şirketleri Teklas ve Nursan Otomotiv, Bulgaristan'da "En İyi 100 Şirket" sıralamasında. Bu yıl 22'cisi düzenlenen Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası'nın yıllık ödülleri sahiplerini buldu. Başkentte düzenlenen resmi bir törenle "En İyi 100 Şirket" sıralamasında yer alan önde gelen Bulgar şirketleri, bölgesel ticaret ve sanayi odası, mesleki örgüt, Büyükelçi, yabancı ticaret temsilcisi, medya ve gazeteci kategorilerinde Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yıllık ödülleri verildi.

***

Başmüftü, Belçika'da yaşayan Bulgaristan Müslümanları ile görüştü. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Belçika'nın Brüksel ve Anvers kentlerinde ikamet eden Bulgaristan Müslümanları ile görüştü. Dini lider, Belçika'nın başkentinde üç günlük resmi ziyarette bulundu.

***

İngiltere Başbakanı Cameron, Bulgaristan'da. Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyaret için gelen İngiltere Başbakanı David CameronBaşbakan Boyko Borisov ile görüştü. Cameron daha sonra Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edildi.Borisov-Cameron görüşmede, özellikle terörizm riski ve sığınmacıların göçü ile ilgili sorunları ele aldıkları belertildi.

***

6 yıl içinde Bulgaristan'da öğrenciler 100 bin azaldı. 2007/2008 eğitim öğretim yılında 856 bin öğrenci varken, 2013/2014 yılında yaklaşık 107 bin azalarak sayıları 749 bine düştü. 2007 yılında öğrenci sayısının %19 oranında azalmasının nedeni göç olayı iken, altı yıl sonra göceden çocukların oranı içte bire yükseldi. Bu sayılar 2012/2014 dönemini kapsayan Sayıştay raporunda yer aldı.

***

Avrupa Konseyi dönem başkanlığı için ortak strateji. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi dönem başkanlıkları için Bulgaristan, Estonya ve Güney Kıbrıs'ın ortak strateji izleme konusunda uzlaşmaya vardığı belirtildi. Bakanlar Komitesi dönem başkanlığı görevini kasım ayında üstlenen Bulgaristan, bu görevi mayıs ayında Estonya'ya devredecek. Güney Kıbrıs ise gelecek yıl kasım ayında dönem başkanlığını devralacak.

***

Türk Hava Yolları Bulgaristan'da Yılın En İyi Hava Taşıyıcısı Seçildi. Resmi tören ile bu yıl sivil havacılık ve seyahat sektöründe yılın en iyi şirketlerine 2015 SKY STAR ödülleri dağıtıldı. Formatın en büyük ödülünü - SKY STAR 2015 - Türk Hava Yolları kazandı.

***

Bulgaristan Rus uçaklarına geçiş izni vermedi. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, eylülde Suriye'ye insani yardım götürdüğü ileri sürülen Rus uçaklarına, "Esed'e silah taşıdıkları şüphesiyle" geçiş izni verilmediğini söyledi. "Dışişleri Bakanı olarak uluslararası hukuku ihlal etmem" diyen Mitov, belirlenen kurallara saygılı davranılması gerektiğini dile getirdi.

***

Bulgaristan'daki Türk Dernekleri Rusçuk'ta Buluştu. Bulgaristan genelinde Türk kültürü, sanatı ve Türk dili ile ilgili faaliyet sürdüren Sivil Toplum kuruluşları Rusçuk'ta düzenlenen "Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları" başlıklı İkinci Çalıştay'da bir araya geldiler. Bulgaristan'daki Türk Kültür ve sanat alanında faaliyet sürdüren STK'ların bir çatı altında birleşmeleri konusu da yaklaşık 20 STK başkanının katılımıyla görüşüldü.

***

Sofya'da Uluslararası Hayır Kermesi Düzenlendi. Bulgaristan'da 21 yıldır düzenlenen geleneksel Uluslararası Hayır Kermesi'nde Türkiye standı büyük ilgi gördü. Diplomatik çevreler ve Bulgaristan'da yaşayan yabancıların yoğun olarak katıldığı Uluslararası Kadınlar Kulübü'nün (IWC) düzenlediği kermes, başkent Sofya'nın İnter Expo Center Fuar Merkezi'nde açıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI