HAFTANIN ÖZETİ / 8 - 15 Şubat 2016Pazartesi, 15 Şubat 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 8 – 15 Şubat 2016Nilgün AHMETKrepost Kulübü güreşçileri, Sofya'dan üç madalya ile döndüler. Kırcaali'nin Stremtsi (Göklemezler) köyünde bulunan Krepost Güreş Spor Kulübü'nün genç güreşçileri geçen hafta sonu başkent Sofya'da düzenlenen Bulgaristan Güreş Şampiyonası'nda büyük başarı elde ettiler. İsmini duyuran Krepost güreş takımının dört yarışmacısı, genç erkekler yaş kategorisinde üç madalya kazandılar.

***

Siyasal sistemin değişimine ilişkin referandum için imzalar Meclise sunuldu. Şovmen Slavi Trifonov, ülkede siyasal sistemin değişimine ilişkin referandum düzenlenmesi için gerekli imza dilekçesini Bulgaristan Meclisi'ne sundu. Şovmen, ulusal referanduma ilişkim imza kampanyasını birkaç ay önce başlatmıştı. Kampanyada toplanılan 673 481 kişinin imzasını taşıyan dilekçe Slavi Show programının tüm ekibi tarafından Meclise sunuldu.

***

Lütfi Mestan'ın kuracağı yeni partinin ismi DOST olacak. 9 Şubat sabahı NOVA TV kanalında canlı yayınlanan Merhaba Bulgaristan proğramına konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanlığından alınan ve partiden ihraç edilen Lütfi Mestan, kurulacak olan yeni partinin ismi Sorumluluk, Özgürlük, Hoşgörü için Demokratlar (DOST) partisi olacağını açıkladı.

***

Türkiye Belediyeler Birliği'nden Smolyan Müftülüğüne cenaze yıkama aracı teslim edildi. Türkiye Belediyeler Birliği tarafından geçen yılın sonunda Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftülüğüne hibe edilen cenaze yıkama araçlarından bir tanesi kuruma teslim edildi. Smolyan Bölge Müftüsü, "Türkiye Belediyeler Birliği tarafından ülke genelinde bölge müftülüklerine toplam 20 cenaze yıkama aracı teslim edildi" diye bildirdi.

***

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Neynski'den Bal-Göç'e ziyaret. Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Merkezi'ne ziyarette bulundu.Ankara Caddesi'ndeki merkezi ziyaret eden Neynski, dernek yöneticileriyle bir araya geldi.Bal-Göç Genel Başkanı Yüksel Özkan, Neynski'yi Ankara'ya atandığında ziyaret ettiklerini ve çok önemli bir görüşme yaptıklarını hatırlattı.

***

Kırcaali'de 2016 Ulusal İstihdam Eylem Planı tanıtıldı. Kırcaali'de Arpezos Oteli Konferans Salonunda 2016 Ulusal İstihdam Eylem Planı'nın tanıtımı yapıldı. Geçen yıl planın uygulanması için devlet bütçesinden 60,9 milyon leva ayrılmışken bu yıl 73 milyon leva öngörülüyor.

***

Sofya Şehir Mahkemesi, Başmüftülüğün yeni yönetimini tescil etti. Sofya Şehir Mahkemesi, Ulusal Müslüman Konferansı'nda seçilen Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ve Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet'in şahsında Başmüftülük kurumunun yeni yönetimini tescil etti.

***

Bulgaristan Büyükelçisi Nadejda Neyski, Recep Altepe ile görüştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan Dışişleri eski Bakanı ve Bulgaristan Büyükelçisi Nadejda Neyski ve Bulgaristan Konsolosu Evgeni Vasilev ile Heykel'deki Tarihi Belediye Binası'nda gerçekleştirilen kabulde bir araya geldi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Altepe, Bulgaristan ile Türkiye arasında yüzyıllara dayanan dostluk köprüleri olduğunu, bunun Türkiye ve Bursa açısından önemli olduğunu söyledi.

***

Hekimler, Vali İliev ile Bölge Sağlık Haritası projesini görüştü. Kırcaali Valisi İliya İliev, Valilikte Bulgaristan Hekimler Birliği Kırcaali Bölge Şubesi‘nin temsilcileriyle görüşme yaptı. Görüşme bazı uzman hekimlerin işsiz kalmasına sebep olacak Sağlık Bakanlığı tarafından Kırcaali Hastanesi'nde aktif tedavi için kullanılan hasta yataklarının yaklaşık 40 yatak azaltılmasının öngörülmesine karşı sert tepki veren hekimlerin girişimiyle gerçekleşti.

***

Rus yanlısı Doğan'a Türkiye'ye giriş yasak. Bulgaristan Türklerinin partisi HÖH'ü yıllarca yöneten Ahmet Doğan, uçak krizinde ‘Sovyet ajanı' ayarlarına döndü. Türkiye'yi destekleyen HÖH'te darbe yapan Doğan ve arkasındaki Bulgar medya patronu Delyan Peevski'nin Türkiye'ye girişi yasaklandı.

***

Türkiye Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ulvi Ata, Başmüftü'yü tebrik etti. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ulvi Ata'yı makamında kabul etti. Görüşme Dr. Hacı'nın yeniden Başmüftü seçimi vesilesiyle bir protokol görüşmesiydi.

***

Padina köyünde taşan derenin suları arazi topraklarını götürüyor. Ardino'nun (Eğridere) Padina (Makmulu) köyü muhtarı Kamil Kiçukov,"Bu ayın başında yağan yoğun yağmur yağışlarının oluşturduğu taşkın sular, Makmulu Deresi'nin "Ovacıka" adlı kesiminde eşikleri ve yakınında bulunan tarım arazilerini alıp götürdü. Dere yatağı bozuldu" diye alarm verdi.

***

Ahmet Doğan'a Bulgaristan'da devletçiliğe katkısından dolayı ödül verildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'a Bulgaristan'da devletçiliğe kişisel katkısından dolayı "Stefan Stambolov" Liderlik Ödülü ile ödüllendirildi.

***

Borisov hükümetine karşı ilk gensoru önergesi. Bulgaristan'da ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS- HÖH) milletvekilleri ve bağımsız milletvekilleri Georgi Kadiev ve Velizar Ençev'in attığı 69 imza ile sağlık alanında başarısız politika izlediği gerekçesiyle Boyko Borisov'un başkanlığındaki ikinci hükümete karşı ilk gensoru önergesi sunuldu.

***

Bulgaristan Sanayi Derneği Başkanı: Asgari ücretin yükseltilmesi, işgücü piyasası için bir tuzak. Bulgaristan Sanayi Derneği Başkanı Bojidar Danev, ülke ekonomisinin genel durumundan dolayı geçen yılki işsizlik oran düşme trendinin durmasını ve işsizlik oranının yükselmeye başlamasını beklediğini açıkladı. Danev, işsizlik oranının düşüşü ardında duran sebeplerin yeterince incelenmediğini açıkladı.

***

Milletvekili Hafızov: "Peevski, milli çıkarların savunucusuysa, istihbaratın başına geçsin". Rusya ile uçak krizinin ardından Türkiye karşıtı tutumları nedeniyle Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Onursal Başkanı Ahmet Doğan ile birlikte kendisine de Türkiye'ye giriş yasağı konulan Milletvekili Delyan Peevski yaptığı açıklamada Bulgaristan'ın milli çıkarlarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğini söyledi.

***

Başbakan Borisov ve Juncker telefonda görüştü. Başbakan Boyko Borisov, 12 Şubat'ta Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile telefon görüşmesi yaptı. Başbakan, Juncker'i Yunan çiftçilerinin protestoları nedeniyle trafik sorunları yaşanan Bulgaristan-Yunanistan sınırında güncel durumdan haberdar etti ve ulaşım koridorunda trafik akışının normale dönmesi için Komisyonun yetkileri çerçevesinde önlem alması çağrısında bulundu.

***

Filibe Cuma Camii'de hoşgörü mevlidi yapıldı. Filibe'de iki yıl önce Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'ne taşlar ve yanıcı maddelerle yapılan saldırıların 2. yıldönümü sebebiyle camide hoşgörü mevlidi okundu. Mevlidin yanı sıra hoşgörü kahvesi içildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI