HAFTANIN ÖZETİ /11- 18 Haziran 2018Pazartesi, 18 Haziran 2018

HAFTANIN ÖZETİ /11– 18 Haziran 2018Nilgün AHMETBakan Pavlova: AB, şirketlerinin çıkarlarını korumalı. Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Şirketler Meclisi Toplantısında konuşan AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, "Bulgaristan'da 480 000 şirket var. Bunlardan yaklaşık 400 000'i küçük ve orta ölçekli işletmelerdir" diye bildirdi. "İçinde yaşadığımız dinamik dünya hızlı çözümler gerektiriyor" diyen Bakan, ülkemizin zor konularda bile bir moderatör olduğunu kanıtladığını kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21200

***

Bulgaristan, temel işçi haklarını korumada AB'de son sıralarda. Temel işçi haklarının ihlaline ilişkin üçüncü yıllık raporunun sonuçlarını sunan Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov, "Bulgaristan, temel işçi haklarına uyma konusunda Avrupa Birliği'nde (AB) son sıralarda yer alıyor. Dimitrov ayrıca Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Küresel İşçi Hakları Endeksine göre dünyadaki yerimizi de açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21201

***

YTB'den Killi'de İftar Yemeği. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Killiler Derneği Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi Benkovski (Killi) köyünde iftar yemeği verdi. Killi Camiinde Başmüftü Mustafa Hacı'nın kıldırdığı akşam namazı sonrası YTB Başkan Yardımcısı Sait Yusuf ve Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani birer selamlama konuşması yaptılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21202

***

Bulgaristan'da askeri helikopter düştü: 2 ölü. Bulgaristan'ın Filibe kentinde Rus yapımı Mi-17 tipi askeri helikopterin düşmesi sonucu 2 pilot öldü.Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), ülkenin güneydoğusundaki Filibe kentine bağlı Krumovo Hava Kuvvetleri üssü bölgesinde Rus yapımı Mi-17 tipi askeri helikopterin henüz belirlenemeyen bir nedenle düştüğünü duyurdu. Kazada helikopterdeki iki pilot hayatını kaybetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21204

***

Başbakan Borisov: Ay sonuna kadar Türkiye ile yeni bir doğal gaz bağlantı hattı açacağız. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak olan TANAP projesinin Türkiye ziyareti kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ile Kaya Termal Otel'de bir araya geldi. Görüşmenin ardından ikili ortak açıklama yaptı. Başbakan, "Tüm inşaat ve montaj işleri tamamlandı ve boru hattının kullanıma sokulması bekleniyor. Bu hat, doğal gazın Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçişinin yılda 15,7 milyar metreküpe çıkmasını sağlayacak" diye kaydetti. Borisov'un ifadelerine göre, böylece Azerbaycan'dan gelen doğal gaz ülkemize getirilebilecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21206

***

Solcular, Borisov hükümetine karşı gensoru önergesi verecek. Bulgaristan'da ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), güvenlik alanında başarısız politika izlediği gerekçesiyle Boyko Borisov'un başkanlığındaki üçüncü hükümete karşı gensoru önergesi sunacak. BSP Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Dragomir Stoynev, bugün düzenlenen basın toplantısında BSP Yürütme Bürosu ve BSP Meclis Grubu yönetiminin buna ilişkin karar aldıklarını bildirdi. Gensoru önergesini başka parti ile birlikte sunmayacaklarını aktaran Stoynev, Bulgarların kendi ülkelerinde kendilerini güvenlik içinde hissetmediklerini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21208

***

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nden muhteşem bayram konseri. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği geleneksel Ramazan Bayramı konseri ziyafeti sundu. Kırcaali Belediyesi'nin desteğiyle organize edilen konserde Belediye Kültür Evi'nin salonu her bayram olduğu gibi tıklım tıklım doldu. Yaklaşık iki saat süren konsere tüm Kırcaali bölgesinden yediden yetmişe Türk folklorunu seven yaklaşık 500 kişi katıldı. Kucağında bebeği ile gelen birçok anne-baba da gözlerden kaçmadı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21210

***

Smolyan'lı Samir'e komünist rejimin zorla verdiği isimle trafik cezası kesildi. Bulgaristan'da yaşayan bir Müslüman, eski komünist rejimin zorla verdiği ismini trafik cezası makbuzunun üstünde görünce, asimilasyon günlerinin geri geleceği endişesine kapıldı. Bulgaristan vatandaşı 41 yaşındaki Müslüman Samir Aguş, geçen ay sonunda ülkenin güneyindeki Smolyan kentinde araç kullanırken, farlarını yakmadığı için polisin çevirmesiyle karşılaştı. Ertesi gün 10 avroluk (20 leva) cezayı ödemek için ilgili kuruma gittiğinde, makbuzun üzerinde eski komünist rejimin kendisine zorla verdiği ismin yazılı olduğunu gördü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21213

***

Askeri misyonlarda hayatını kaybedenlerin ebeveynlerine maaş verilecek. Sosyal Güvenlik Yasası'nda yapılan değişiklerle yurtdışındaki görev ve operasyonlarda hayatını kaybeden askerlerin ebeveynleri malulen emekli maaşı alacaklar. Değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun teklifleri Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından sunuldu. Şimdiye kadar artık 10 yıldan fazla olmayan askerlik görevi sırasında ölenlerin ailelerine böyle bir emekli maaşı verilirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21216

***

Bereket Konvoyunun son durağı bu yıl Kırcaali oldu. Bayrampaşa Belediyesi'nin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganı altında 2005 yılından bu yana yürüttüğü Bereket Konvoyu projesi çerçevesinde gerçekleşen Balkanlarda Ramazan Programının son durağı Kırcaali oldu. 13 Haziran Çarşamba akşamı Kırcaali'nin merkezinde bulunan Osvobojdeniye meydanında gerçekleşen iftar programına yaklaşık 2000 kişi katıldı. Program, Kırcaali Bölge Müftülüğü ve Kırcaali Belediyesi'nin desteğiyle organize edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21218

***

Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov Bulgaristan'da. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, başkent Sofya'ya iki günlük resmi ziyarette bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov ile görüştü. Radev, görüşmenin ardından Makedon mevkidaşıyla yaptığı ortak basın toplantısında, Yunanistan ve Makedonya hükümetleri arasındaki "isim sorununu"na değindi. Cumhurbaşkanı Radev, "Makedonya'nın yeni ismiyle ilgili destek koşulumuz, bu ülkenin Bulgaristan ile dostluk ve iyi komşuluk anlaşması koşullarına uymasıdır." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21222

***

Sofya'da dövülen Metin'in saldırganlarına hapis cezası. Sofya Şehir Mahkemesi basın merkezinden yapılan açıklamada alınan kararla mahkemenin 2013 yılının sonunda Sofya Pirotska Caddesi'nde Georgi Dimitrov'un (Metin) dövülmesi olayı ile ilgili haklarında suç duyurusunda bulunulan Johnny Mladenov, Momçil Milçov ve İvo Tilkov'u, Metin'in kafasına el ve ayak ile birden fazla yumrukla vurarak, kasten öldürmeye teşebbüs ettikleri ve kontrolü dışındaki nedenlerden ötürü fillerinin yarım kaldığı iddialarını haklı bulduğu açıklandı. Mahkeme verilen cezaların türünü ve kapsamını ve davadaki delillere göre saklanma tehlikesini değerlendirdikten sonra Mladenov ve Milçov'un tutuklanmasına karar verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21223

***

Yunanistan ve Makedonya "isim sorunu" anlaşmasını imzaladı. Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden "isim sorununun" çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, iki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen törende anlaşmaya imza attı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21228

YAZARIN DİĞER YAZILARI