HAFTANIN ÖZETİ / 26 - 03 Ekim 2016Pazartesi, 03 Ekim 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 26 – 03 Ekim 2016Nilgün Ahmet Sofya'da "3. Dinler Festivali" düzenlendi.Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, farklı inançlara mensup din adamlarının katılımıyla "3. Dinler Festivali" düzenlendi.Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, Banya Başi Camisi Parkı'nda düzenlenen festivalin açılışında, başkentlerinin, Avrupa'nın en eski ve eşsiz şehirlerinden biri olduğunu söyledi. Fandıkova, "Sofya'da düzenlenen festivalde buluşan dinler, konuşturdukları vicdan diliyle, doğru yolumuza ışık tutacaktır." ifadesini kullandı.

***

Mineralni Bani'de Hora İle Bağbozumu Festivali gerçekleşti. Kaplıcalarıyla ünlü ilçe merkezi Mineralni Bani'de (Meriçler) şarabın, üzümün ve otantik folklorun başkentine dönüştü. İki gün boyunca tatil beldesinde tekrar canlandırılan halk oyunları kulüplerinin katıldığı Hora İle Bağbozumu Festivali gerçekleşti.

***

Bulgaristan'a yönelik sığınmacı baskısı kritik noktaya ulaştı. Bulgaristan'a yönelik sığınmacı baskısına ilişkin durum kritik noktaya ulaştı. Bulgaristan Devlet Mülteciler Ajansı'ndan (DAB) verilen bilgiye göre Bulgaristan'a sığınma talebinde bulunan yabancıların yerleştirildiği merkezler sığınmacı kabul etme kapasitesine ulaştı.

***

Başbakan Borisov, Putin ile telefon görüşmesi yaptı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri ele aldıkları telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakan Borisov, Cumhurbaşkanı Putin'e Bulgar hükümetinin Ulusal Elektrik Kurumu'nun (NEK) Atomstroyexport Şirketi'ne 19 Eylül 2016 tarihinde anapara, faiz ve mahkeme masrafları da dahil olmak üzere 628 milyon avroluk borcunu ödemesine yönelik somut adımlar attığına dair bilgi verdi.

***

Kırcaali'de ihtiyaç sahiplerine ücretsiz öğle yemeği verilmesi üzere başvurular başladı. Avrupa Birliği'nin 2014-2020 En Yoksullara Yardım Fonu tarafından finanse edilen Gıda ve / veya Temel Maddi Yardım Operasyonel Programı'nın yönetim organı sıfatıyla Sosyal Yardım Ajansı, 2016 yılında ücretsiz öğle yemeği verilmesine ilişkin proje başlattı.

***

Filibe'de Trakya Bulgar - Türk İş Forumu düzenlendi. 72. Filibe Uluslararası Teknik Fuarı'nın bu yılki organizasyonu çerçevesinde 28 Eylül 2016 Uluslararası Filibe Fuarı Kongre Merkezinin "Bulgaria" salonunda Trakya Bulgar - Türk İş Forumu düzenlendi.

***

Dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in Sofya'da retrospektif sergisi açıldı. Sofya Şehir Sanat Galerisi'nde açılışı yapılan Kırcaali'nin Most (Köprülü) köyü doğumlu dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in "Retrospektif" başlığı altında retrospektif sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Açılışa katılan büyük bir Kırcaali heyetinin başında olan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, bir sepet çiçekle heykeltıraşı tebrik ederek, Kırcaali'deki Stanka Dimitrova Sanat Galerisi için eserlerinden birini satın alacağını açıkladı.

***

Bulgaristan, Kristalina Georgieva'yı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterdi. Bakanlar Kurulu, 1 Ocak 2017-31 Aralık 2021 dönemi için Kristalina Georgieva'yı Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterme kararını aldı. Bu kararla 19 Haziran 2014 tarihinde UNESCO Genel Müdürü İrina Bokova'nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine aday gösterilmesine ilişkin karar iptal edildi.

***

Yunanistanlı Milletvekillerinden Avrupa Parlamentosuna Türkiye karşıtı deklarasyon teklifi. Kırcaali Haber Gazetesinin Avrupa Parlamentosundaki kaynaklarından aldığı bilgiye göre Yunanistan ve Güney Kıbrıs'tan bir grup milletvekili Avrupa Parlamentosuna "Türkiye'de insan hakları ve dini haklara saygı" başlığı altında bir deklarasyon sundukları anlaşıldı. Deklarasyonda Türkiye'yi, 1914-1923 yılları arasında Yunan, Ermeni ve Süryani halklarına sözde Türk soykırımı uygulandığını kabul etmeleri çağrısında bulunuluyor.

***

Partiler, seçim sandık komisyonlarının teşekkülü için kota teklifini kabul etti. 43. Halk Meclisinde ve Avrupa Parlamentosunda yer alan siyasi parti ve koalisyonların yerel yönetimlerinin temsilcileri 6 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçimleri ve ulusal referandum için Kırcaali İlçesinde seçim sandık komisyon teşekküllerinin oluşturulmasıyla ilgili istişare toplantısı gerçekleştirdiler. İstişare toplantısı Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in başkanlığında yapıldı.

***

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Bulgaristan'dan birincilikle döndü. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı 5. sınıf öğrencisi Mert Hakan Şeker, Bulgaristan'ın Albena şehrinde düzenlenen ‘'Heirs of Orpheus'' adlı uluslararası müzik yarışmasının solo piyano /10 yaş kategorisinde birinci oldu.

***

Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon ile görüştü . Başbakan Boyko Borisov'un ülkemizi ziyarette bulunan Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon ile yaptığı görüşmede temel konu Avrupa'ya göçmen akımıyla başa çıkılmasıydı. Başbakan Borisov, her bir devletin sorumlu olması gerektiği AB'nin dış sınırlarında güvenliğin son derece önemli olduğunun altını çizdi.

***

Kapitan Andreevo'da rüşvet operasyonu. Edirne'den Avrupa'ya geçişin sağlandığı Kapıkule sınır kapısında yine uzun araç kuyrukları oluştu. Edinilen bilgiye göre Bulgaristan'ın Kapitan Andreovo sınır kapısında Bulgaristan polisi 30 Eylül'de rüşvet ve yolsuzluk operasyonu yaptı. Son günlerde artan rüşvet olaylarını mercek altına alan Bulgar polisi sabah saat 06:00 itibari ile gümrük kapısında araç giriş ve çıkışlarını durdurdu.

***

Bulgaristan, burkayı yasakladı. Bulgaristan Parlamentosu, aldığı kararla burka yasağı getirdi. Parlamento, daha çok Burka Yasağı Teklifi olarak bilinen toplumsal yerlerde yüzü tamamen veya kısmen kapatan giysilerin yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısını ikinci tur görüşmede yapılan oylamada kabul etti.

***

GERB'in Cumhurbaşkanı adayı Tsetska Tsaçeva. Bulgaristan'da 6 Kasım'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylar belli oldu. Dün GERB Partisi merakla beklenen adayını açıkladı. Başbakan Boyko Borisov tarafından açıklanan GERB'in adayı Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva oldu. Cumhur Başkanı Yardımcısı adayı iseyardımcısı Amiral Plamen Manuşev oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI