HAFTANIN ÖZETİ / 11 - 18 Nisan 2016Pazartesi, 18 Nisan 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 11 – 18 Nisan 2016Nilgün AhmetLütfi Mestan, oybirliğiyle DOST Partisi Genel Başkanı seçildi. Başkent Sofya'da Milli Kültür Sarayı'nda geçen Pazar günü gerçekleşen ilk kurultayda 1103 delege Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi'ni (DOST) kurdular. Beklendiği gibi Lütfi Mestan, oybirliğiyle Genel Başkan seçildi.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: "Etnik oylamanın üstesinden gelindi". Kanal 3 televizyonun "Çasıt na Kmeta" programına konuk olan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, "Etnik oylamanın üstesinden gelindi. Bu son yapılan yerel seçimlerde ispatlandı. İlçede yaşayanların etnik kökenine göre yüzde 55'den fazla oranında Bulgar'dır, yerel seçimlerde ise ben yüzde 60 oranında destek aldım" dedi.

***

Bulgaristan'a yönelik sığınmacı baskısı olmamasına rağmen, buna hazırlıklar devam ediyor. Balkan göçmen güzergahının kapatılmasından sonra Batı Avrupa'ya sığınmacı akımının Bulgaristan üzerinden gerçekleştirileceği endişeleri şimdilik haklı çıkmıyor. İçişleri Bakanlığı analizlerine göre Bulgaristan şimdilik yeni göçmen güzergahlarına dahil edilmese de ülkemiz daha güçlü bir göçmen baskısına maruz kalma hazırlıklarını sürdürüyor.

***

Bulgaristan Avrupa'nın doğalgaz dağıtım merkezi olmak istiyor. Enerji Bakanı Temenujka Petkova "Stranca" gaz kompresör istasyonunun açılışında yaptığı konuşmada Bulgaristan'ın Avrupa'yadoğalgaz dağıtan merkez haline gelmesi için çalışmalar yürütüleceğini dile getirdi.

***

Başbakan Borisov, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı iki günlük resmi ziyaret için ülkeye gelen Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile görüşmede mülteci akını, terör tehditleri ve organize suçlarla mücadele konularını ele aldı.

***

Bulgaristan'da burka ve peçeye sınırlama. Pazarcık Belediye Başkanı Todor Popov, Belediye Meclisi'ne burka giyen Müslüman kadınların şehirde bulunan devlet ve belediye kurumlarını ziyaret etmelerinin yasaklanmasına ilişkin teklif sundu.

***

Okuldan atılan başörtülü Emine Şamatareva, müdürü mahkemeye verdi. Başörtülü bir kız öğrenci, Blagoevgrad (Yukarı Cuma) iline bağlı Satovça'nın Vılkosel köyünde bulunan liseye başörtülü gittiği için okuldan atıldı. Fakat 16 yaşındaki Emine Şamatareva okul müdürü Mitko Djukov'un bu kararını Blagoevgrad Bölge İdare Mahkemesi'ne verdi.

***

Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Akarca, Bulgaristan'da. Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyarette bulunan Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, "Terörizmin belirli bir din, etnik köken ve cinsiyeti yoktur. Terör eylemleri destekleyen hiçbir din yoktur" dedi.

***

Başbakan Yardımcısı Kuneva, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile görüştü. Avrupa Politikaları Koordinasyonu ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Miglena Kuneva, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile gerçekleştirdiği görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği ele aldı.

***

Meclis, Korporatif Ticaret Bankası'nın iflas raporunun gizliliğini kaldırdı. Bulgaristan Meclisi, "Alix Partners" denetim firması tarafından hazırlanan Korporatif Ticaret Bankası'nın(KTB) iflasına ilişkin teftiş raporunun gizliliğinin kaldırılmasına karar verdi.

***

Mineralni Bani Belediye Meclisi, 2015 Yılı Turizm Programı raporunu kabul etti. Haskovo (Hasköy) iline bağlı Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Meclisi son oturumunda 2015 Yılı Turizm Programını Gerçekleştirme Raporu'nu kabul etti.

***

Bulgaristan'da Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Kanun kabul edildi . Bulgaristan Parlamentosu, ikinci okumada Kadın-Erkek Eşitliğine İlişkin Kanun kabul etti. Kanunda devletin kadın-erkek eşitliği konusunda yürüttüğü politikanın, ekonomi ve siyasi hayatın tüm alanlarında eşit imkanlar verilmesi, eşit muamele ve cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddete izin verilmemesi, karar alınan tüm organlarda kadınların ve erkeklerin dengeli temsili, cinsiyete dayalı kalıplaşmış önyargıların aşılmasına ilişkin ilkelere dayandığı belirtiliyor.

***

Kırcaali-Gümülcine kavuşması. Balkanlardaki Rodop Dağlarının ayırdığı Yunanistan'ın Gümülcine ve Bulgaristan'ın Kırcaali kentleri aralarındaki sınır kapısının 68 yıl sonra açılmasıyla tekrar buluştu.

***

Bulgaristan'ın Sanal Güvenliği. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan'a yapılan sanal saldırıların terör örgütleri tarafından yapıldığını söyledi.Başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından açıklama yapan Plevneliev, "Bulgaristan sürekli olarak sanal saldırılarına maruz kalıyor. Bu tehditler uluslararası terör örgütlerinden geliyor, milli güvenlik savunmamız buna karşılık veriyor ve vermelidir." dedi.

***

Bulgaristan'da aşırı sağ siyasiler Türkçe'nin AB'de resmi dil olmasını istemiyor. Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in, Türkçe'nin AB'de resmi dil olması konusunda bir süre önce başlattığı girişime Bulgaristan'daki aşırı sağ siyasiler karşı olduklarını açıkladı.

***

Bursa Osmangazi Belediyesi Kırcaali ile kardeşlik anlaşmasını dondurdu. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından Kırcaali Belediyesine gönderilen bir yazıyla, iki belediye arasında imzalanan kardeşlik protokolünün dondurulma kararı alındığı belirtiliyor.

***

Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Cuma Camii'ni ziyaret etti. Bu hafta Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyareti kapsamında Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ve beraberindeki heyet Plovdiv (Filibe) şehrinin merkezinde bulunan Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'ni ziyaret ettiler.

***

Engelli çocuk bakımı için ödenen engelli maaşına zam. Milletvekilleri, ilk okumada Bulgaristan Sosyalist Partisi Sol Bulgaristan Meclis Grubu'nun sunduğu kanun teklifini kabul ederek, engelli çocuk bakımı için ödenen engelli maaşın asgari işçi ücreti miktarının yüzde 70'i miktarında olmasına karar verdiler.

***

Türk EXIMBANK, spesifik sigorta ve ihracat ile ilgili Sofya ve Şumnu şehirlerinde sunumlar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz hafta Sofya Ticaret Başmüşaviri Emrah Sazak'ın daveti üzerine Türk EXIMBANK, spesifik sigorta ve ihracat alacakları iskonto programı hakkında Sofya Ticaret Müşavirliği'nde ve Şumnu'daki Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odasında sunumlar gerçekleşti.

***

Savcılık, Türkiye'nin ülkeye bağışladığı aşılar hakkında soruşturma başlattı. Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov, Sofya Şehir Savcılığı'nın Türkiye'nin Bulgaristan'a bağışladığı Pentaxim ve Euvax aşıları hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI